K čomu je nám dlhovekosť

Inžinieri z MIT a Technickej univerzity v Mníchove navrhli nový druh palivového článku, ktorý premieňa glukózu (cukor) na elektrinu. Zariadenie má priemer asi 1/100 ľudského vlasu. Zdroj energie z cukru generuje najvyššiu hladinu energie zo všetkých doterajších palivových článkov na báze glukózy v okolitých podmienkach. Keďže glukóza je zdrojom energie buniek v našom tele a voľne prúdi v našich žilách, zariadenie môže využívať rovnaký zdroj energie a vyhnúť sa potrebe batérie. „Vzrušujúce je,“ hovorí jeden z inžinierov palivového článku, „že sme schopní čerpať energiu a prúd, ktoré sú dostatočné na napájanie implantovateľných zariadení,“ ako sú napríklad kardiostimulátory pre srdce. „Namiesto použitia batérie,“ dodávajú, „ktorá môže zaberať 90 percent objemu implantátu, by ste mohli vytvoriť … zdroj energie bez objemovej stopy,“ a bez potreby jeho výmeny, ako je to pri klasických batériách.

Medicína môže skutočne podporiť dlhovekosť. V skutočnosti to robí už približne 150 rokov. Vďaka technologickému pokroku a vedeckým objavom sa zdá, že v oblasti medicíny naozaj neexistujú žiadne limity, ktoré by sme nemohli prekročiť.

Otázkou nie je, či môžeme žiť dlhšie, ale na čo? Prečo práve dlhovekosť? Čo by sme robili s našimi rokmi navyše? Dnes prvé dve až tri desaťročia svojho života strávime dospievaním, ďalšie dve až tri desaťročia tvrdo pracujeme a snažíme sa užívať si a zvyšné dve až tri desaťročia vyhasíname v dôsledku chorôb a staroby. Prečo by sa to malo natiahnuť na tri storočia?

Myslím si, že skôr než sa pustíme do predlžovania našich životov, mali by sme si ich lepšie naplánovať. Nemyslím si, že je opodstatnené žiť dlhšie, ak svoj čas tu nevyužijeme v prospech iných, namiesto toho, aby sme sa ešte približne sto rokov oddávali sebeckým pôžitkom. Počet rokov, ktoré prežijeme, by sa mal odvíjať od množstva dobra, ktoré môžeme priniesť.

Všetko, čo robíme, musí mať svoj zmysel. Platí to predovšetkým vtedy, keď ide o náš celkový život. Zmyslom života je nájsť najvyššiu životnú moc, hnaciu silu existencie, a povedať o nej svetu, tak aby každý mohol tento cieľ dosiahnuť.

V súčasnosti sme vo vojne so životom ako takým – preto je našou paradigmou „prežitie silnejšieho“. Sme v neustálom zápase o prežitie a naše najlepšie chvíle zažívame práve vtedy, keď si môžeme od tejto vojny oddýchnuť. Ale nebojovať o prežitie pre nás neznamená užívať si život; dokonca to nie je ani užívanie si, ale len dočasná úľava od zápasu o prežitie.

Zmyslom života je byť úplný, všetko pochopiť, všetko ospravedlniť, zo všetkého sa tešiť a cítiť silu Stvorenia pôsobiacu za všetkými vecami. Vieme, že existuje sila, ktorá pôsobí na všetky veci, pretože keby neexistovala, neexistovali by ani ony. Túto silu však necítime. Keby sme ju cítili, vnímali by sme, ako tá istá sila pôsobí na všetko, na všetko, čo existuje, vrátane nás samých. A keďže by sme cítili, že

za všetkým stojí tá istá sila, cítili by sme, že všetko je len jedinou jednotou, len rozličnými tvárami tej istej sily.

Keď pocítite túto jednu silu, cítite samotné Stvorenie, chápete, čo sa deje, kde ste, a že táto sila je vo vás a obklopuje vás. Sympatizovanie so Stvorením otvára všetky vaše zmysly, cítite svet priamo, akoby ste ani neboli zabalení do vlastnej kože a nič nestálo medzi vami a celým Stvorením.

Keďže teraz viete, že všetko je jedno, ospravedlňujete Stvorenie, ospravedlňujete jeho Stvoriteľa a ospravedlňujete účel Stvorenia. A pretože sa cítite byť spojení s každou vecou a s každým človekom a cítite, že všetci sú vami a vy ste nimi, môžete všetkým veciam činiť len dobro a cítite, že konať dobro pre druhých znamená konať dobro pre vás samých.

Ak tohoto pocitu dosiahnete, potom má život zmysel a dlhovekosť má význam. V skutočnosti však platí, že ak toto dosiahnete, večnosť ste už dosiahli.

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 936022x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie