Závislosť blaha spoločnosti na pravde a láske

„Pravda je v očiach pozorovateľa,“ hovorí slávna maxima. V dobe falošných správ je ťažšie ako kedykoľvek predtým rozlíšiť pravdu od lži. Ako sa teda môžeme rozhodnúť, komu veriť? Ako môžeme vedieť, ktorá cesta je správna, keď sa zdá, že všetci sú nečestní? Filozofia, matematika, právo a veda používajú rôzne techniky na určenie pravdy a jej definovanie. Aj múdrosť kabaly má svoju definíciu: pravda je starostlivosť o druhých. Stvoriteľ sveta ho stvoril s kvalitou lásky ku všetkým stvoreniam, pretože inak by ich nestvoril, a v hebrejčine je Emet [pravda] jedným z mien Stvoriteľa. Takže pravda je Stvoriteľ – a je to láskavý vzťah k druhým. Každý iný vzťah k ostatným je teda lžou alebo sa jej blíži.

Láskavosť alebo starostlivosť o druhých znamená, že sa k druhým správam s láskavosťou a starostlivosťou, že myslím na ich prospech. Nemusím vedieť, čo je pre nich dobré a čo nie; nejde o to, čo viem alebo neviem, ale o to, čo voči nim cítim. Vďaka starostlivosti o druhých budem vedieť aj to, ako s nimi zaobchádzať spôsobom, ktorý je pre nich dobrý.

Z toho vyplýva, že ak sa chceme stať pravdivými, musíme sa naučiť, ako sa starať o druhých, pretože našou vrodenou prirodzenosťou je sebectvo. Aby sme to dokázali, musíme sa zaradiť do spoločnosti, v ktorej môžeme pestovať takéto city voči sebe navzájom, a kde ja môžem druhým ukázať, že sa k nim správam pravdivo, teda láskavo, a oni mi toto správanie opätujú.

Pravda teda nie je niečo absolútne. Miera mojej pravdivosti závisí od úrovne mojej láskavosti voči druhým. Absolútna pravda je konečným cieľom nášho úsilia, konečnou nápravou. Je vyvrcholením procesu nápravy našich vzťahov.

Všimnite si, že sa nemusíme opravovať ani nijako meniť. Stačí, ak zmeníme svoj vzťah k druhým, svoj postoj k druhým. Ak to s druhými myslíme dobre, konáme voči nim pravdivo. Ak chceme druhým ublížiť, konáme voči nim falošne. Je to vlastne celkom jednoduché.

Existuje aj ďalšie príslovie, že pravdu hovoria len deti a opilci. Je na tom niečo pravdy, pretože ako rastieme a stávame sa rafinovanejšími, svoje zlé úmysly voči druhým zakrývame. Využívame druhých a máme k nim dobrý vzťah len vtedy, keď to poslúži našim sebeckým záujmom. V dôsledku toho musíme svoje zlé úmysly skrývať pred nimi, ako aj pred sebou samými, pretože je veľmi nepríjemné myslieť na seba ako na egoistu. V istom zmysle slova je jedinou pravdou v našom svete pokrytectvo.

Môžeme zmeniť svoj vrodený egoizmus a stať sa pravdivými, láskavými ľuďmi. Nemôžeme to však urobiť sami. Aby sme sa zmenili, musíme sa zaradiť do sociálneho prostredia, ktoré mi potom neustále ukazuje, že ostatní sú láskaví alebo aspoň láskavejší ako ja. Použitie závisti týmto spôsobom ma môže povzniesť z mojej súčasnej, na seba zameranej povahy do stavu záujmu o druhých, a zmena mojich vlastností zo starostlivosti o seba na starostlivosť o druhých sa považuje za zmenu od lži k pravde.

Nemôžeme si pomôcť, ale začíname od klamstva; je to naša prirodzená povaha. Mali by sme ju však používať len tak dlho, ako je potrebné, aby sme sa odhodlali, že chceme seba samých zmeniť. Keď sa rozhodneme, že sa chceme zmeniť, musíme sa s pomocou prostredia, ako som práve uviedol, povzniesť nad svoju prirodzenosť a osvojovať si čoraz viac a viac láskavosti.

Vidíme, že pokiaľ ide o zmenu nás samých, sme závislí od druhých. Preto ak chceme uspieť, musíme sa postarať o to, aby sa aj čoraz viac ďalších ľudí chcelo zmeniť k lepšiemu. Z toho vyplýva, ako vždy hovorí múdrosť kabaly, že jedinec – človek a spoločnosť sú na sebe navzájom závislí, čo znamená, že ak sa nedarí spoločnosti, nebude sa dariť ani jednotlivcovi.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Udobrí si ich úderom na Putina?

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Rakúsko, Alpy, mReportér

Krása rakúskych Álp nemá hraníc. Takúto nádheru stojí za to vidieť

03.04.2025 05:00

Zábery, ktoré zachytil mReportér Andy Snijders.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 889902x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie