Rozvoj duše – zmysel nášho života

Ľudia sú emocionálne bytosti. Pocity nás vedú, určujú naše myšlienky, naše životné rozhodnutia, aj náš úsudok. Čokoľvek robíme, robíme to preto, aby sme sa cítili dobre alebo aby sme sa vyhli zlým pocitom. Pocity sú pre naše bytie také kľúčové, že dokonca určujú našu pamäť. Prečo si teda nepamätáme najkritickejší okamih nášho života, okamih narodenia? V skutočnosti si nepamätáme ani roky, ktoré nás formovali, keď nám boli jeden alebo dva roky. Dôvodom je, že v prvých rokoch života sa naše fyzické zmysly rýchlo rozvíjajú, ale náš emocionálny svet, naše „ja“, zaostáva, a kým nemáme zreteľné „ja“ s vlastnými emóciami, nepripájame emócie k udalostiam, a preto si ich nepamätáme – aspoň nie viac, než len ako obrazy.

Dokonca aj v neskoršom veku, v troch alebo štyroch rokov, z ktorého mnohí z nás už majú spomienky, tie sú stále nejasné a neúplné, akoby to boli „nezrelé“ alebo „primitívne“ formy pamäti.

„Skutočné“ spomienky sa začínajú vtedy, keď sa u nás začne rozvíjať psychika, naše „ja“, ktoré si uvedomuje, že je individuálnou bytosťou. Keď sa začneme vnímať ako samostatné bytosti s vlastnými myšlienkami a pocitmi a komunikujeme s ostatnými ako samostatné indivíduá komunikujúce s inými samostatnými indivíduami, zmeníme sa z malých zvierat s potenciálom stať sa ľudskými bytosťami na skutočných ľudí.

Tento prechod sa odráža v spôsobe, akým sa deti spájajú s ostatnými, a naplno sa rozvinie, keď sa u nás začne rozvíjať hormonálna príťažlivosť, t. j. na začiatku dospievania.

Tento vývoj, ktorý je jedinečne ľudský, poukazuje na dôvod stvorenia ľudských bytostí. Nemáme zostať ako zvieratá; máme sa pýtať na náš svet, na dôvod jeho existencie a našej existencie v ňom.

Máme sa pýtať na zmysel nášho života a chápať ho aj za hranicami fyzickej úrovne. Až keď sú naše emócie plne rozvinuté, môžeme začať vážne skúmať takéto otázky.

Pre mňa tento okamih prišiel s otázkou „Čo ďalej?“. Pýtal som sa sám seba: „Čo bude ďalej – škola, univerzita a…?“ Nemal som odpoveď. Kvôli tomu som sa nechcel učiť, stal som sa apatickým. Bol to hrozný pocit, pocit márnosti, pocit, že som nútený robiť niečo nezmyselné.

Nie každého táto otázka trápi. Niektorí ľudia prechádzajú životom v honbe za bohatstvom alebo prestížou a sú s tým spokojní. Zmysel toho všetkého ich netrápi.

Avšak zmysel života sa môže zjaviť len tým, ktorí sa naň pýtajú. V rôznej miere sa táto otázka objavuje u každého, ale odpoveď na ňu môžu nájsť len tí, ktorých prenasleduje.

Odpoveď znie, že sa rodíme a žijeme len preto, aby sme rozvíjali dušu. Duša nie je niečo v nás, ale medzi nami. Duša je zvláštne spojenie medzi ľuďmi, ktoré môžeme rozvíjať len vtedy, ak cítime, že naše existujúce spojenia, v ktorých sa snažíme neustále len prijímať a vstrebávať, nás neuspokojujú. Keď začneme hľadať vzájomnosť, začneme objavovať úplne novú úroveň existencie, ktorá je pre tých, ktorí sa riadia len vlastnými záujmami, neodhaliteľná.

Ľudia, ktorí rozvíjajú dušu, začínajú vidieť sieť – sieť, ktorá spája všetky veci, a to, ako aj všetko ovplyvňuje to všetko ostatné. Tieto spojenia sú dušou a ich odhaľovanie je cieľom našej existencie. Všetky ostatné bytosti fungujú inštinktívne v rámci siete a len ľudia môžu pochopiť túto matricu existencie a fungovať v nej ako poznávajúce bytosti. Rozvíjanie tohto vedomia je zmyslom nášho života.

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

Kosťantynivka

Divadlo pre jediného diváka, hodnotí Putinovo „prímerie“ BBC. Kremeľ sa zľakol

20.04.2025 15:01

Medzi Moskvou a Kyjevom prebieha propagandistická bitka a obe strany sa snažia navzájom obviniť z zodpovednosti za pokračovanie konfliktu, uviedol expert.

Stíhačka F-15C Eagle

Rusi provokovali pred sviatkami. Britské stíhačky dvakrát bránili východné krídlo NATO

20.04.2025 14:05

Stíhačky britského letectva nasadené v Poľsku boli v permanencii.

papez

Pápež pozdravil veriacich, posolstvo Urbi et orbi ale osobne neprečítal

20.04.2025 13:36

František v posolstve vyzval na uzavretie prímeria medzi Hamasom a Izraelom alebo sa modlil za mier.

filakovo

S požiarom vo Fiľakove bojovalo celú noc 38 hasičov, škody dosahujú milión eur

20.04.2025 13:23

Polyfunkčná budova nazývaná Centrál, ktorá bola v noci zasiahnutá požiarom, sa nachádza v centre Fiľakova.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 896575x
Priemerná čítanosť článkov: 1852x

Autor blogu

Kategórie