Založ si blog

Pracovať len toľko, koľko musím – zásada Generácie Y

Už dlho tu boli náznaky, ale lockdowny ich ešte výrazne posilnili. Teraz je „tichý odchod“ pre zamestnávateľov veľkým problémom, a to najmä preto, že mnoho ľudí stále pracuje z domu, čím sa stiera hranica medzi pracovným a voľným časom. Hoci neexistuje jasná definícia pojmu „tichá výpoveď“, v podstate to znamená, že ľudia sa snažia robiť menej, odpracovať menej hodín a po odchode z kancelárie zabudnúť na prácu. Stručne povedané, znamená to pracovať čo najmenej bez toho, aby ste dostali výpoveď.

Niektorí odborníci z tohto javu obviňujú zamestnancov a tvrdia, že ľudia začínajú byť leniví. Iní to pripisujú šéfom a tvrdia, že vedúci pracovníci sa musia naučiť pracovať s Generáciou Y – („Millenials“ – deťmi narodenými v 80. a 90. rokoch), ak z nich chcú získať viac.

Ja si myslím, že je to jednoducho tým, že ľudia chcú nájsť rovnováhu. Zdravá rovnováha medzi prácou a voľným časom je kľúčom k dobrému životu. Nie je to pevná hranica, ale niečo, čo si musí každý človek určiť sám na základe jednej zásady: pracovať len toľko, koľko je nevyhnutné. Všetko, čo je nad rámec nevyhnutného, je zbytočné, a preto vyčerpávajúce, nepríjemné a škodlivé.

Tento prístup sa týka oveľa väčšieho množstva vecí ako len práce. Je to jediný spôsob, ako môžeme dosiahnuť udržateľnú úroveň spotreby, jediný spôsob, ako môžeme zachrániť pôdu, vzduch a vodu pred vyčerpaním a znečistením.

Ak vyvážime svoj čas a úsilie medzi prácou a voľným časom, získame čas a energiu na emocionálne prospešnejšie činnosti. Skrátka, všetci budeme mať prospech z toho, keď nájdeme správnu rovnováhu medzi pracovným a voľným časom.

Pokiaľ ide o obavy z požiadaviek na výrobu a hospodársky rast, myslím si, že už teraz vyrábame príliš veľa. Väčšina výrobkov, ktoré vyrábame a kupujeme, nepridáva nášmu životu žiadnu zvláštnu hodnotu. Nerobia nás šťastnejšími a neuľahčujú nám život. Jediný, kto z nich profituje, sú akcionári výrobcov, zatiaľ čo my ostatní trpíme následným znečistením, dopravnými zápchami a nespočetnými hodinami strávenými výrobou zbytočných vecí.

Ekonómovia a tí, ktorých živobytie závisí od udržania ekonomického mechanizmu v chode, môžu pri pohľade na „tichý odchod“ biť na poplach, ale pre nás ostatných je to podľa mňa dobrá správa. Je čas začať žiť zdravo. Bude to lepšie pre nás, lepšie pre naše deti a lepšie pre planétu Zem.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419418x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie