Založ si blog

Limity technologického rozvoja

Evidentný kontrast medzi realitou a životom, ktorý by sme mohli žiť, je čoraz bolestnejší. Je to bolestivé, pretože by sme mohli žiť v raji. Namiesto toho si vlastným pričinením robíme zo života na zemi peklo.

Jediný spôsob, ako k tomu dospieť, je zmeniť náš postoj, ako bolo povedané vyššie, z agresivity na spoluprácu. Všetky rozpory a nepriateľstvá, ktoré aktuálne v ľudstve vnímame, zmiznú a ľudia budú fungovať ako jeden celok, ktorého prvky budú plniť svoje úlohy v dokonalej harmónii so všetkými ostatnými prvkami v stvorení.

Na jednej strane, niektoré časti ľudstva zažili všetky vývojové etapy od doby kamennej cez dobu bronzovú a železnú, feudalizmus a otroctvo až po socializmus a kapitalizmus, autokraciu a demokraciu. Zároveň iné časti ľudstva uviazli v niektorom z troch najstarších období. Rozdielne stupne vývoja na rôznych miestach sveta vytvárajú medzery v každom aspekte života ľudí, čo brzdí pokrok ľudstva.

V takomto stave nemôžu pomôcť ani technológie, nech sú akokoľvek vyspelé. Dokonca aj tam, kde sú zavedené, ich ľudia využívajú skôr na zlé zaobchádzanie jedného s druhým, než aby pozdvihli ľudstvo do výšin, ktoré by mohlo dosiahnuť. Riešenie problémov ľudstva preto nespočíva v technologickom raste, ale v primeranom vzdelávaní, ktoré ľudstvo pozdvihne zo vzájomného zneužívania a barbarského ničenia.
To, čo sa teraz musí zmeniť, nie je spôsob komunikácie, ale to, ako sa navzájom spájame. Ak sa pozdvihneme z postoja neustálej bojovnosti a prestaneme sa správať ako klany jaskynných ľudí bojujúcich o loviská, ak sa začneme správať ako globálna ľudská spoločnosť, ktorou sme sa stali, budeme schopní maximalizovať výhody technológií v prospech celého ľudstva.

Myslím, že už dnes je zrejmé, že agresivita sa nevypláca. Svet už viac netoleruje tyranov.
Musíme si uvedomiť, že celá štruktúra a smer vývoja vedie k väčšej spolupráci a kooperácii. Hoci príroda vytvorila protichodné sily, v prírode neexistujú vojny, ale vzájomné dopĺňanie sa. Každý prvok v prírode je závislý od svojho protikladu a podporuje ho. Keby sme to pochopili, využívali by sme výhody vzájomného dopĺňania, namiesto beznádejnej snahy zničiť tých, ktorých považujeme za nepriateľov.

Vo svojej zaslepenosti nevidíme, že naše vlastné prežitie a prosperita závisia od prežitia a prosperity práve týchto nepriateľov. Keby sme si uvedomili túto jednoduchú pravdu, pochopili by sme nezmyselnosť vojny.
Netušíme, aké sily uvoľníme, keď začneme spolupracovať, a nie sa vzájomne ničiť. Všetko, čo v súčasnosti pracuje proti nám, začne pracovať v náš prospech, pretože aj my budeme pracovať v spoločný prospech.

V súčasnosti máme pocit, akoby všetko usilovalo o zničenie alebo ovládnutie všetkého a všetkých ostatných. Komplementárnosť znamená presný opak: Každý podporuje a udržiava všetko a všetkých ostatných. Keby vesmír takto nefungoval, neexistoval by ani zlomok sekundy. Keď to pochopíme a začneme podľa toho fungovať, objavíme novú realitu neobmedzených síl a hojnosti, ktoré všetky pracujú v náš prospech.

Jediný spôsob, ako k tomu dospieť, je zmeniť náš postoj, ako bolo povedané vyššie, z agresivity na spoluprácu. Všetky rozpory a nepriateľstvá, ktoré aktuálne v ľudstve vnímame, zmiznú a ľudia budú fungovať ako jeden celok, ktorého prvky budú plniť svoje úlohy v dokonalej harmónii so všetkými ostatnými prvkami v stvorení.

Technologický rozvoj nebude problémom, pretože komplementárnosť zabezpečí, že každý dostane presne to, čo potrebuje, toľko, koľko potrebuje, a presne vtedy, keď to potrebuje. Jednoduchá zmena nášho myslenia nás uvedie do veku hojnosti.

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550252x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie