Založ si blog

Neexistuje nič horšie ako stratiť svoju tvár

Zo všetkých našich obáv je pravdepodobné najsilnejší strach zo straty svojej tváre z hanby. Pre väčšinu z nás znamená naša sebaúcta viac ako čokoľvek iné. Pokiaľ ju stratíme, často radšej zomrieme. Žiadny iný živočíšny druh okrem ľudí ju nemá. Zvieratá myslia len na to, aby viedli svoj život, čo najpohodlnejšie po fyzickej stránke. Pokiaľ sa stretnú so silnejším zvieraťom, ustúpi bez rozmýšľania a bez hanby. My sa môžeme rozhodnúť, či sa postaviť proti tým, ktorí sú považovaní za silnejších než my sami v nádeji, že si tým získame rešpekt, alebo sa budeme hanbiť priznať si, že sme slabší ako niekto iný. Komplikácie vyplývajúce z tohto správania založeného na rešpekte sú obrovské.
Pre všetky problémy, ktoré nám honba za poctami spôsobuje, je však tiež motorom ľudského rozvoja. Nebyť túžby prekonať druhých , nerozvinula by sa civilizácia a boli by sme stále rovnakí, divokí ako naši predkovia, ktorí žili v jaskyniach, alebo spali na stromoch zo strachu, že ich zožerú zvieratá.

Vezmime si napríklad osamelého chlapca, ktorý práve vyliezol na EL Capitan spolu so svojim otcom. Útes, vysoký žulový monolit o výške asi 3 000 stôp (914 m) v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii je jednou z najväčších výziev pre horolezca na svete. Čo viedlo jeho otca k tomu, aby ho vystavil takémuto riziku? Túžba po sláve, honba za poctami ako povedal sám otec. Úžasný týždeň! Som na Sama (chlapcove meno) tak pyšný“.
Pre veľa ľudí znamená uznanie viac ako ich fyzický život. V niektorých prípadoch zrejme znamená aj viac než život ich vlastných detí.

Čím viac sa posúvame zo živočíšnej úrovne do ľudskej, tým viac si ceníme úctu a menej nám záleží na našej fyzickej existencii. Závidíme každému, kto dosiahol niečo, čo považujeme za úctyhodné, pretože túžime po uznaní. Niektorí ľudia dokonca závidia slávnym ľuďom. Pred mnohými generáciami, napríklad veľkým panovníkom alebo dobyvateľom. Iný si prajú byť tými najväčšími všetkých dôb vo svojom odbore a dúfajú, že ich úspechy prežijú ich fyzický život aj po tom, čo už tu dávno nebudú.

Túžba po uznaní však nie je v svojej podstate negatívna. Všetko má svoj dobrý dôvod včetne usilovania o uznanie. Honba za tým nás núti cibriť a zošľachťovať naše hodnoty a ciele. Pozdvihuje nás od fyzických tužieb k duchovným a nakoniec nás vedia k tomu, aby sme sa zriekli svojej prirodzenosti, pretože nám ich narcizmus príde ako nečestný.

Keď sa tak stane a naša vlastná sebecká snaha o úctu nás privedie k túžbe stať sa nesebeckými, uvedomíme si, že nebyť túžby po úcte, nedospeli by sme ku tak vznešenému a ušľachtilému cieľu. Akonáhle svoje hodnoty vycibríme uvedomíme si, že prekonať túžbu po úcte a sústrediť sa skôr na druhých, než na seba je tým najčestnejším, najobdivuhodnejším a najdôstojnejším cieľom. Človek, ktorý k tomu dospel, už sa nebude usilovať o úctu a vyhne sa komplikáciám, ktoré túto túžbu sprevádzajú.

Takýto človek bude k druhým láskavý nie preto, aby si získal ich úctu, ale preto, že láskavosť sama o sebe je vlastnosť, ktorá si úctu najviac zaslúži.
Spoločnosť nám do mysle „vštepuje“ najrôznejšie predstavy o tom, čo je úctyhodné a čo nie. Často sú tieto predstavy škodlivé pre nás, alebo pre druhých. Človek, ktorý sa povznesie nad závislosť na rešpektovanie spoločnosti sa nenechá ovplyvniť prchavými, negatívnymi predstavami o tom, čo je úctyhodné. Takýto človek bude cítiť, že podriadiť sa vlastnému egu je ten najhanebnejší stav, aký existuje a starostlivosť o druhých je ten najobdivuhodnejší. Keď sa konanie obdivuhodných vecí stane pre ľudí motiváciou k jednaniu bude svet skvelým miestom k životu. &y

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Belarus Foreign Minister

Záhadná smrť Lukašenkovho ministra. Pomohla mu na druhý svet ruská tajná služba?

29.11.2022 18:19

Náhle úmrtie Vladimira Makeja, ktorý hlásal, že Bielorusko by si malo udržiavať odstup od Západu i Moskvy, vyvolalo mnohé dohady.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460024x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie