Založ si blog

Pomôže vesmírna turistika zlepšiť situáciu na Zemi?

Efekt nadhľadu je málo známym psychologickým fenoménom, ktorý zažili niektorí astronauti pri pohľade na Zem z vesmíru. Vedci tento efekt popisujú ako „stav úžasu so seba transcendentnými vlastnosťami, ktoré sú vyvolané obzvlášť pôsobivými vizuálnymi podnetmi“. Najvýraznejšími spoločnými aspektmi osobného prežitku Zeme z vesmíru sú ocenené a vnímané krásy, nečakané a dokonca ohromujúce emócie a zosilnený pocit spojenia s ostatnými ľuďmi a Zeme ako celku.
Michael Collins, člen posádky kozmickej lodi Apollo 11 (1969), povedal, že „vec, ktorá má naozaj prekvapila, bola , že z nej (Zeme) vyžarovala atmosféra krehkosti. A prečo to neviem. Neviem to dodnes. Mal som pocit, že je maličká, úchvatná, že je prekrásna, že je to domov, a že je krehká“. Edgar Mitchell, ktorý bol na palube Apolla 14 (1971), spomínal. „Človek si okamžite vytvorí globálne vedomie, orientáciu na ľudí, intenzívna nespokojnosť so stavom sveta a nutkanie s tým niečo urobiť. Z mesiaca vyzerá medzinárodná politika tak malicherne. Človek má chuť chytiť politika za vlasy, odtiahnuť o štvrť miliónov kilometrov ďalej a povedať mu: „pozri sa na to, synu..“
Jeden môj študent sa ma opýtal na efekt nadhľadu a navrhol, že vďaka vesmírnej turistike by sa ľudia mohli cítiť viac spojení so Zemou a medzi sebou navzájom.
Rozumiem, že výlet do vesmíru a pohľad na svet odtiaľ by človeka prinútil uvedomiť si krehkosť našej ( nie tak veľkej) modrej guličky a to, ako sme na sebe závislí. Z vesmíru je ľahké vidieť, že všetci dýchame rovnaký vzduch, živí nás spoločná pôda a pijeme rovnakú vodu.
A predsa neverím, že by cestovanie do vesmíru zmenilo niečo na tom, ako sa chováme k našej planéte, pretože ľudia pri kormidle, tím, ktorí rozhodujú je úplne jedno. António Guterres, generálny tajomník Organizácie spojených národov, v apríli sa vyjadril k týmto ľuďom veľmi nediplomaticky: „ Niektoré vlády a vedúci predstavitelia podnikov hovoria jednu vec, ale v zapätí urobia druhú. Jednoducho povedané klamú.
Keď to vidíte, máte chuť vziať politikov do vesmíru, nechať ich pozerať sa na Zem zhora ako navrhoval Edgar Mitchell a nechať ich tam plávať pokiaľ sa nezmenia. Ale vážne, nemyslím si, že sa zmenia, alebo dokonca, že by sa mohli zmeniť.
Politikom ide o jedno, o vládnutie. Nič iného nevidí ani necíti. Pokiaľ sú nažive, chcú byť hore a na ničom inom im nezáleží.
Čo s tým môžeme urobiť? To naozaj neviem. Pokiaľ však dostatočný počet ľudí nezmení na svet svoj pohľad a neuvedomia si, že solidarita a vzájomný záujem sú dôležitejšie ako pýcha a moc, tak dovtedy vtedy nezmenia svoje názory aj politici. Ak by sa tak stalo nezmenia sa z vnútra, ale možno si len uvedomia, že pokiaľ chcú byť pri kormidle musia podporiť také hodnoty, ako sú starostlivosť o druhých a súcit. Nie ješitnosť a zahľadenosť do seba. Na záver sa dá povedať, že potrebujeme dôkladný vzdelávací proces, aby sme sa stali nie len ľuďmi, ale aj humánnymi bytosťami.

Nenaučili sme sa používať slobodu, budeme si musieť zopakovať lekciu a možno aj celý školský rok.

26.11.2022

Nedávne štúdie ukázali, že existuje „demokratická recesia“, ako ju nazval jeden dokument. V jednej štúdii oplakávajú: „Na prekvapenie mnohých na Západe pád ZSSR v roku 1991 neviedol k prijatiu liberálnej demokratickej vlády na celom svete… V skutočnosti sa autoritárstvo vrátilo a liberálna demokracia je už najmenej 15 rokov na ústupe.“ Keď už [...]

Môže ničenie umenia zachrániť Zem?

24.11.2022

Od začiatku roka sa v radoch klimatických aktivistov rozmáha trend kaziť najväčšie poklady dejín umenia v snahe zvýšiť povedomie o klimatických zmenách. Tento rok sa zatiaľ odohralo dvanásť incidentov, z toho šesť minulý mesiac. Incidenty zahŕňali hádzanie zemiakovej kaše (na Monetove „Kopy sena“), paradajkovej polievky (na obraz Vincenta van Gogha „Pätnásť [...]

Je naša budúcnosť večná?

20.11.2022

Jeden môj študent spomenul ako čítal, že slávny futurista Ray Kurzweil sa chystá vydať novú knihu s názvom „Singularita je bližšie“. Údajne ide o rozvinutie alebo rozpracovanie myšlienok, ktoré Kurzweil prezentoval vo svojej predchádzajúcej knihe „Singularita je blízko“. Podľa tohto článku, Kurzweil predpovedá, že do roku 2032, teda o desať rokov, budú medicínske [...]

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Belarus Foreign Minister

Záhadná smrť Lukašenkovho ministra. Pomohla mu na druhý svet ruská tajná služba?

29.11.2022 18:19

Náhle úmrtie Vladimira Makeja, ktorý hlásal, že Bielorusko by si malo udržiavať odstup od Západu i Moskvy, vyvolalo mnohé dohady.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 229
Celková čítanosť: 460054x
Priemerná čítanosť článkov: 2009x

Autor blogu

Kategórie