Založ si blog

Nikto nechce vojnu, ale my stále bojujeme

Pred niekoľkými dňami Norma Livne, moderátorka relácie El Mundo („Svet“), venovala jednu z relácií odpovediam na otázky mojich študentov. Jedna z otázok sa týkala vojny v Európe. Presnejšie, otázka znela: Prečo napriek tomu, že nikto nechce vojnu, stále proti sebe bojujeme?

Ako môže niekto veriť, že ak ste agresívny a rozdrvíte svojho odporcu, tak máte pravdu? To nie je spravodlivosť, to je šikanovanie.
V skutočnosti ľudia nemôžu žiť bez vojny. V každom okamihu prebieha niekde na planéte aktívny konflikt.

Ak sa nad tým pozastavíte, nedáva to zmysel. Keď sa ľudí opýtate, či veria, že násilie môže vyriešiť spory, zhodnú sa, že nemôže. V takomto prípade by som sa tiež chcel opýtať, prečo bojujeme? Je to preto, aby sme ukázali, kto má pravdu? To by znamenalo, že ten silnejší je zároveň ten pravdivý, pretože vyhral vojnu. To je jednoznačne nesprávna odpoveď.

V skutočnosti je nielen nesprávna, ale aj odsúdeniahodná a nemorálna. Ako môže niekto veriť, že ak ste agresívny a rozdrvili ste svojho odporcu, potom máte pravdu? Toto nie je spravodlivosť, to je šikanovanie. Nie sme ani len zvieratá; sme horší ako zvieratá!

A predsa je to ľudská prirodzenosť. Takto sa správame od úsvitu vekov a nezmení sa to, kým nezmeníme svoju prirodzenosť. Keď sa rozhodneme, že už máme dosť svojho egoizmu a chceme skúsiť iný spôsob života na tejto planéte, budeme schopní vymyslieť príjemnejšie spôsoby života.

Keď sa rozhodneme vzdať sa svojej egocentrickosti, zistíme, že protiklady sa navzájom nerušia, ale dopĺňajú. Protiklady sa navzájom neohrozujú, ale zabezpečujú a podporujú svoju existenciu.
Dopĺňajúce sa protiklady existujú nielen v prírode, ale aj u ľudí. Tak ako jar nemá význam bez jesene, kapitalizmus nemá význam bez socializmu. To isté platí pre liberalizmus a provincionalizmus, globalizmus a izolacionizmus. Každý pojem stráca zmysel bez svojho protikladu, ktorý ho pomáha definovať a objasniť.

Pravda však neleží ani na jednej strane. Pravda spočíva v jednote a spolupráci. Pravda je to, čo umožňuje život. Napríklad srdce a pľúca plnia veľmi odlišné, takmer protichodné funkcie. Pľúca nasycujú krv kyslíkom a srdce rozvádza krv po celom tele a rozdeľuje ju do orgánov. Z hľadiska nasýtenia kyslíkom ide o protichodné funkcie. Napriek tomu môžeme mať zdravé telo len vtedy, keď srdce aj pľúca fungujú správne. Ak chcete, „pravda“ nie je ani v tom, že krv musí byť plná kyslíka, ani v tom, že ho musí byť zbavená. Pravdou je, že keď srdce a pľúca fungujú správne, je tu rovnováha, zdravie a vitalita.

Pravda je teda rovnováha, nie podriadenie sa. Ak zachováme rovnováhu, v ktorej všetky časti spoločnosti prispievajú svojím príslušným a jedinečným podielom, budeme mať vyváženú a zdravú spoločnosť, ktorej členovia sú v bezpečí a spokojní. Ak sa pokúsime odstrániť niektorý z orgánov spoločnosti, odsúdime celú spoločnosť na nestabilitu, nespokojnosť a konečný rozpad.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491422x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie