Založ si blog

Horšie ako zvieratá

Dnes ráno, keď sme študovali vplyv sociálneho prostredia, sa jeden študent zmätene spýtal na agendu, ktorú presadzujú liberálne kruhy. Povedal: „Učíme sa, že všetky návyky preberáme z nášho prostredia.  Hodnoty, ktoré sa po tisícročia považovali za samozrejmé, však boli nedávno spochybnené: Muži chcú byť ženami, ženy chcú byť mužmi, deti chcú, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s babami, a učitelia musia vyhovieť ich želaniam. Kam to povedie? Ako hlboko klesneme?“

Moja odpoveď bola priama a jednoduchá: „Budeme v každom ohľade horší ako zvieratá.“ A to je potrebné ďalej vysvetliť. Ľudia majú schopnosti, ktoré presahujú úroveň zvierat. Tieto schopnosti nám umožnili rozvinúť kultúru, umenie, náboženstvo, etiku a rôzne formy vlády. Jedným slovom, to, čo nazývame „civilizáciou“.

Ak však tieto schopnosti zneužívame, degradujú nás pod úroveň zvierat. Uplatňovanie ľudskej morálky na zvieracie inštinkty nemá nič spoločné s morálkou, ale ovplyvňuje nás tak, ako každé živé telo: skresľujeme naše vnímanie sveta a vytvárame deformácie v spoločnosti.

Zvieratá sa nepýtajú na svoje pohlavie ani nerozmýšľajú o tom, akého sú druhu. Sú jednoducho také, aké ich príroda stvorila. Keď zavádzame morálku do živočíšnej úrovne, ktorá je výlučne sférou inštinktov, ničíme naše inštinkty a poškodzujeme naše biologické procesy.

Ľudia môžu byť nad všetkou realitou alebo pod ňou. Keď sa povznesieme nad úroveň zvierat a zameriame sa na ľudskú úroveň – na zlepšenie spoločnosti prostredníctvom väčšej solidarity a vzájomného záujmu – povýšime ľudstvo nad všetko stvorenie a budeme prospešní svetu, v ktorom žijeme. Naopak, keď sa namiesto toho zameriavame na poškodzovanie svojej prirodzenosti, stávame sa nižšími ako zvieratá, pretože poškodzujeme spoločnosť, kazíme ľudskú morálku a naše telá.

Jediný spôsob, ako napraviť situáciu, je riešiť medziľudské, nie telesné problémy. Ak budeme pracovať na posilnení sociálnej súdržnosti a vzájomnej zodpovednosti, ľudia sa budú cítiť istejšie v tom, kým sú a ako by sa mali správať. Budú tak šťastnejšie a pokojnejšie. Budú sa cítiť začlenení do svojej komunity a nová úroveň súdržnosti bude pre nich taká obohacujúca, že prestanú rozmýšľať, či sú muži, ženy alebo mačky.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 15:52

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Žilinka

Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

27.01.2023 15:15

Alojz Baránik (SaS) požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini v Ide o pravdu: Príde najšpinavšia kampaň v histórii. Nedáme sa stiahnuť do blata Matovičom

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491467x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie