Založ si blog

Dňu ľudských práv chýba to najdôležitejšie právo

Každý rok v decembri sa v médiách veľa hovorí o ľudských právach, pretože 10. decembra si medzinárodné spoločenstvo pripomína Deň ľudských práv. Deň ľudských práv je spomienkou na deň, keď Valné zhromaždenie OSN v roku 1948 prijalo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

V deklarácii sa uvádza široký rozsah základných práv a slobôd, na ktoré máme všetci nárok, ako napríklad právo na slobodu, rovnosť, dôstojnosť, osobnú bezpečnosť, vzdelanie a prácu. Žiaľ, existuje jedno základné právo, na ktoré máme všetci nárok, ale nikto z nás ho nemá, pretože si ho neuvedomuje. Ale, bez tohto práva, nebudeme mať žiadne iné práva.

Ide o to, že táto jedna, základná skutočnosť určuje všetko v našom živote: Všetci sme navzájom prepojení a závislí jeden od druhého. Keďže to nevieme alebo nechceme vedieť, porušujeme práva jeden druhého zľava i sprava bez toho, aby sme si uvedomovali, že tým poškodzujeme samotnú štruktúru, ktorá nás udržiava a živí. Preto naším najzákladnejším právom, ktoré je rovnako našou povinnosťou, je cítiť, že sme si jeden druhému navzájom záchranným lanom.

Či sa nám to páči alebo nie, sme v tom všetci spolu. Všeobecný zákon prírody znie: „Jeden za všetkých a všetci za jedného,“ a tomu sa nedá vyhnúť. Čím skôr si to uvedomíme, tým skôr podľa toho začneme žiť.
Naše deti nevykorisťujeme a ani im neupierame základné potreby. Naopak, snažíme sa im poskytnúť všetko, čo potrebujú, a ešte niečo navyše, pretože ich cítime ako rozšírenie seba samých. Podobne, keby sme cítili, že všetci okolo nás sú tiež rozšírením nás samých, pretože to je pravda, nevykorisťovali by sme ich.

Práve teraz musíme bojovať za využívaných a zneužívaných ľudí na celom svete. A je to presne preto, lebo sa cítime odpojení od ostatných. Kým tento pocit odpojenia nevyriešime, neodstránime prítomné vykorisťovanie a boj za ľudské práva bude márny a zbytočný. Práve taký stav bude prospešný len pre tých, ktorí získajú slávu a bohatstvo a budú sa prezentovať ako obhajcovia chudobných, hoci v skutočnosti profitujú na ich utrápených chrbtoch.

Uvedomenie si našej vzájomnej závislosti je nevyhnutné pre nápravu neduhov ľudskej spoločnosti. Preto vždy trvám na tom, že vzdelávanie za účelom prepojenia je jedinou z najdôležitejších a najnaliehavejších iniciatív, ktorú musíme podniknúť. Musí mať prednosť pred čímkoľvek iným, pretože opäť platí, že ak budeme vedieť, že sme na sebe navzájom závislí, nebudeme si ubližovať a ľudské práva sa nebudú nikde zneužívať. Naopak, ak si nebudeme vedomí svojej vzájomnej závislosti, vždy nájdeme spôsob, ako sa navzájom vykorisťovať. A dokonca aj organizácie, ktoré údajne bojujú za chudobných, budú v skutočnosti udržiavať ich biedu, aby zvýšili svoje vlastné bohatstvo a moc.

 

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Hodiny súdneho dňa / Doomsday Clock /

Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa

27.01.2023 11:54

Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491366x
Priemerná čítanosť článkov: 1981x

Autor blogu

Kategórie