Založ si blog

„Gaslighting“ — Slovo roku od Merriam-Webster

„V tomto veku dezinformácií – ‚falošných správ‘, konšpiračných teórií, twitterových trollov a deepfakes – sa slovo gaslighting stalo slovom našej doby,“ napísali redaktori popredného slovníka pri vysvetľovaní dôvodu svojho výberu a dodali: „V roku 2022 bol zaznamenaný 1740% nárast vyhľadávania slova gaslighting a záujem oň bol vysoký počas celého roka.“ Podľa Webstera je gaslighting „psychologická manipulácia s osobou, ktorá zvyčajne trvá dlhší čas a ktorá spôsobuje, že obeť pochybuje o platnosti svojich myšlienok, vnímaní reality alebo spomienok, a zvyčajne vedie k zmätku, strate sebadôvery a sebaúcty, neistote o vlastnej emocionálnej alebo duševnej stabilite a vedie k závislosti od páchateľa.“ Znie to ako vážny priestupok, a aj je, ale je to aj realita nášho života.

Vlády a veľké podniky bežne používajú techniku gaslighting. Takto sa snažia udržať si svoju moc alebo popularitu. Ak chceme robiť slobodné a nezávislé rozhodnutia, musíme sa o to neustále a vedome usilovať, a ani vtedy nie je úspech zaručený.

Gaslighting je pokusom upierať nám nielen práva vyplývajúce z prvého dodatku, ale dokonca aj právo a schopnosť slobodne myslieť. Čo je ešte horšie, je to snaha upierať nám nielen slobodné myslenie, ale aj navodzovať pocit, že naše zmanipulované myslenie je vlastne naše slobodné myslenie, ktoré sme vytvorili a zdokonalili z vlastnej vôle.

Je prekvapujúce, že drvivá väčšina ľudí nemá námietky proti podriadeniu svojho myslenia. Pokiaľ ich život beží hladko, uprednostňujú pohodlie nevedomosti. Myslenie je namáhavé, a keď nie je životne dôležité, väčšina ľudí sa mu radšej vyhne.

Ľuďom, ktorí nechcú byť manipulovaní, nepomôžu samotné informácie. Aby sa oslobodili od manipulácie svojej mysle, musia si vybudovať vlastnú myseľ, vlastnú chrbticu. Musia o všetkom pochybovať, byť pripravení a ochotní často meniť názor, priznať si chyby a postupne rozvíjať vlastné vnímanie sveta.

Predovšetkým však musia byť pripravení znášať výčitky a povýšenectvo „plynom osvetlenej“ väčšiny. Keď si človek vybuduje dostatočne silnú chrbtovú kosť, je možné čeliť manipulátorom a ich poslom s náležitou dôverou.
Zdá sa, že to dokážu len veľmi silní a odhodlaní jedinci, a je pravda, že nie každý dokáže čeliť opovrhnutiu manipulovaných. Stále však môžeme ľudí vzdelávať, a tak ich vytiahnuť z dna, kde sú uväznení. Aj keď nemajú prirodzenú odolnosť voči vonkajším vplyvom, môžu sa naučiť vidieť svet bez filtrov, ktoré im vnucujú zainteresované strany.

Nenavrhujem, aby sa ľudia stali aktivistami. Skôr si myslím, že práca človeka by mala byť jeho vnútornou prácou bez toho, aby ju navonok deklaroval alebo propagoval. Viem, že nie je ľahké byť aktívny len vo vnútri, ale neobhajujem vonkajšie aktivity v podobe zhromaždení, protestov a demonštrácií.

Aj ja som musel vynaložiť úsilie, aby som dospel k vlastnému pochopeniu sveta. Odpojil som sa, postavil som si okolo seba vnútorný múr a celkom pohodlne si takto riadim svoj život. Aj keď sa mi svet okolo mňa snaží vnútiť určitý pohľad a ja ho možno vidím, necítim ho. Jednoducho sa na to vykašlem a pokračujem v živote tak, ako chcem.

Spočiatku nie je ľahké žiť týmto spôsobom. Musíte si vytvoriť svoj vlastný svet s vlastnými hodnotami, ale zároveň normálne fungovať v každodennom prostredí. Keď ho však raz vybudujete, ste slobodní: máte objektívnu perspektívu, z ktorej sa môžete pozerať na svet, v ktorom všetci žijeme. Môžete sa slobodne rozhodnúť, do akej miery alebo či vôbec sa na ňom chcete zúčastniť.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Hodiny súdneho dňa / Doomsday Clock /

Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa

27.01.2023 11:54

Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491386x
Priemerná čítanosť článkov: 1981x

Autor blogu

Kategórie