Založ si blog

Peniaze nie sú v živote všetko, ale dá sa za ne kúpiť takmer všetko.

Hovorí sa, že peniaze nie sú v živote všetko. Je to síce pravda, ale dá sa za ne kúpiť takmer všetko. Naše túžby sa všeobecne delia do šiestich kategórií: jedlo, sex, rodina, peniaze, moc, vedomosti. Peniaze, štvrtá kategória, dokážu zabezpečiť ostatných päť. Inými slovami, peniaze znamenajú moc; je to ekvivalent, ktorý môžeme vymeniť za čokoľvek, čo chceme alebo potrebujeme.

Čím viac civilizácia napreduje, tým viac rozvíja svoje finančné systémy. Stali sme sa na nich úplne závislí, pretože nemôžeme zamieňať výrobky tak, ako to robili naši predkovia, a preto musíme používať niečo, čo má rovnakú hodnotu ako výrobky, s ktorými chceme obchodovať, niečo, čo je prenosné, dá sa hromadiť a je rovnako cenené na celom svete. Vec, ktorá spĺňa všetky tieto požiadavky, sú peniaze.

Jediná vec, ktorá môže peniaze nahradiť, je láska, pretože láska nás poháňa k tomu, aby sme dávali a prijímali spravodlivo a čestne. Žiaľ, láska v ľudskej spoločnosti neexistuje, s výnimkou lásky medzi rodičmi a deťmi, hoci dnes ani to nie je samozrejmosťou. V každom prípade ako faktor v dnešnej spoločnosti, ktorá je založená na nedôvere, sú jediným praktickým prostriedkom výmeny peniaze.

Pre čoraz väčší počet ľudí však existuje niečo, čo má väčšiu hodnotu ako peniaze, napriek všetkému, čo sa dá za ne kúpiť. Títo ľudia hľadajú niečo, čo sa za peniaze skutočne kúpiť nedá. Za peniaze sa dá v živote kúpiť čokoľvek, ale nedokážu vysvetliť zmysel samotného života, jeho cieľ!

Keď sme mladší, zvyčajne sa viac zameriavame na zarábanie peňazí v domnienke, že práve to nás urobí šťastnými a budeme sa cítiť bezpečne. Keď dozrievame a dosiahneme tridsiatku alebo štyridsiatku, uvedomíme si, že sme možno zarobili dosť peňazí na to, aby sme si zabezpečili živobytie, viac-menej, ale nevieme, prečo vôbec žijeme. „Dobre, tak som sa narodil, žil som doposiaľ a mám deti, ktoré budú žiť po mne. Ale teraz ma čaká ešte niekoľko desaťročí života, ktorý budem prežívať bez toho, aby som pochopil, na čo to všetko je.“

Zamyslite sa nad všetkým, čo v živote konáme; vždy vieme, čo tým chceme získať. Ako teda máme pokračovať v živote bez toho, aby sme vedeli, prečo tu sme? Žiadne množstvo peňazí nedokáže túto otázku zodpovedať, a preto sa väčšina ľudí bojí priznať si aj to, že si ju kladie.

Môj osobný názor – ako človeka, ktorý sa oveľa viac zaoberá zmyslom života než financovaním pominuteľných uspokojení – je, že peniaze by mali pokryť naše základné potreby. Mali by sme ich mať dosť na to, aby sme sebe a svojej rodine zabezpečili zdravie, bývanie, vzdelanie a jedlo. Okrem týchto základných potrieb nemám zo zhromažďovania peňazí žiadne potešenie; radšej trávim svoj čas rozvíjaním vyšších oblastí života, tých, ktoré sa zaoberajú zmyslom života, a nie zabezpečovaním svojej fyzickej existencie.

Je tu ešte jedna vec: Ľudia, ktorí sa naháňajú za peniazmi a inými telesnými pôžitkami, nie sú nikdy skutočne spokojní. Ak sa uspokoja s tým, čo majú, je to len preto, že sú príliš unavení alebo bojazliví, aby sa usilovali o viac, ale nie je to tak, že by nechceli viac. Takíto ľudia nemôžu byť nikdy spokojní, pretože práve uspokojenie ich túžob spôsobuje ich rast. Pretože pocit vitality pochádza z uspokojovania našich túžob, po ich uspokojení sa už necítime živí, pretože už nemáme žiadne túžby, ktoré by sme mohli uspokojiť. V dôsledku toho sa v nás objavujú nové a intenzívnejšie túžby.

Na druhej strane človek, ktorý sa usiluje poznať zmysel života, je vždy spokojný, pretože nepotrebuje niečo dosiahnuť, aby sa cítil šťastný. Samotné hľadanie mu dáva pocit, že je živý a plný energie. Aj on, po tom čo sa niečo naučí, bude sa chcieť naučiť viac, no jeho cieľom nie je poznanie, ale samotné učenie, čo ho činí trvale spokojným a zároveň zachováva pocit nedostatku.

Pre takýchto ľudí nie sú finančné záležitosti dôležité. To podstatné je učiť sa a skúmať svet, v ktorom žijú, ako funguje, prečo funguje a ako ho môžu vylepšiť.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Ambulancie nové poplatky nezavedú

27.01.2023 15:20

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Žilinka

Žilinka koná v prospech figúr zo Smeru a Sme rodina, tvrdí Baránik

27.01.2023 15:15

Alojz Baránik (SaS) požiadal predsedu ústavnoprávneho výboru o predvolanie si generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Ide o pravdu, Peter Pellegrini

Pellegrini v Ide o pravdu: Príde najšpinavšia kampaň v histórii. Nedáme sa stiahnuť do blata Matovičom

27.01.2023 15:00

SaS je kľúčom k júnovým voľbám, ak ich jej poslanci podporia, tak opozícia s hlasmi Sme rodina skoršie voľby presadí, hovorí šéf Hlasu Peter Pellegrini.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491457x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie