Založ si blog

Permakríza je predzvesťou skutočnej krízy

Britský slovník Collins Dictionary zvolil za slovo roka 2022 slovo „permakríza“. Slovo „permakríza“ označuje „dlhšie obdobie nestability a neistoty“. Je to jedno z viacerých slov, ktoré Collins vyzdvihuje v súvislosti s prebiehajúcimi krízami vrátane politickej nestability, vojny na Ukrajine, zmeny klímy a rastúcich životných nákladov. Podľa môjho názoru to ešte nie je kríza, ale skôr príprava na udalosti, ktoré prídu. Skutočná kríza je síce ešte niekoľko rokov vzdialená, ale pád do nej sa už začal.

Krízam sa nedá vyhnúť. Mohli sme im zabrániť, ak by sme sa tak rozhodli. Keďže však sledujeme len svoje vlastné záujmy, nemôžeme sa dohodnúť na komplexných riešeniach. Keď však vypukne skutočná kríza, nebudú medzi nami rozdiely a dotkne sa všetkých.

Zatiaľ ľudstvo, alebo aspoň jeho dobre situovaná časť, tá, ktorá môže zabrániť pádu ľudstva do priepasti, v skutočnosti netrpí. Na obzore vidíme mraky, ale keďže nie sme bezprostredne ohrození, pokojne očakávame, že nás búrka obíde. Kam ideme? Nikto nevie, ale nepovedie to k ničomu dobrému.
Na riešenie krízových situácií nepotrebujeme špeciálne vedomosti ani špeciálne zručnosti. Nepotrebujeme veľa peňazí. Všetko, čo potrebujeme, je ochota zjednotiť sa a spolupracovať na realizácii našich predsavzatí. Už samotná skúsenosť, že sa stretávame, je rozdielom. Pretože rozdelenie znamená problém, súdržnosť znamená riešenie. Bohužiaľ, nie sme schopní alebo ochotní sa dohodnúť a radšej ideme s prúdom. Musíme si však uvedomiť, že prúd vedie k vodopádu.

Nedá sa povedať, že by sme boli nejako zvlášť vyčerpaní z odolávania krízam, ktoré postihli ľudstvo. V ľudskej povahe je čakať na poslednú chvíľu, držať sa známeho a dúfať v obrat k lepšiemu. Neexistujú však žiadne obraty k lepšiemu, pretože „lepšie“ pre nás znamená „najlepšie pre mňa“, zatiaľ čo existencia podporuje to, čo je najlepšie pre všetkých.

Ak by nám záležalo na druhých a chceli by sme zlepšiť život všetkých, prispôsobili by sme sa realite a odstránili všetky krízy. Naše osobné a miestne krízy by zmizli, rovnako ako by zmizli všetky krízy okolo nás, pretože všetky vznikajú, ako sme práve napísali, z tvrdohlavosti, z neústupnosti.

Takže permakríza nemá nič spoločné so zmenou klímy, lokálnou vojnou alebo infláciou. Je to výsledok sebalásky. Ak prestaneme využívať situáciu pre seba a začneme hľadať spôsoby, ako pomôcť všetkým, pomôžeme sami sebe a permakríza sa zmení na permakrízu mieru a trvalej spokojnosti.

 

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491430x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie