Založ si blog

Energia zadarmo – ďalší dar, ktorý si nebudeme môcť vychutnať

Tento týždeň americká vláda oznámila, že Lawrence Livermore Lab (LLL), ktoré pracuje na jadrovej fúzii, dosiahlo to, čo americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová nazvala „jedným z najvýznamnejších vedeckých úspechov 21. storočia“. Denník Financial Times dokonca vyhlásil: „Americkí vládni vedci dosiahli prelomový objav v oblasti neobmedzenej energie bez emisií uhlíka.“
Jadrová fúzia je proces, pri ktorom sa dve ľahké atómové jadrá spájajú do jedného ťažšieho, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Podobný proces prebieha aj na Slnku. Pri experimente sa vedcom podarilo tento proces zopakovať v laboratóriu, pričom sa uvoľnilo viac energie, ako bolo potrebné na jeho vytvorenie. To sa nazýva „čistý energetický zisk“. Teoreticky by tento proces mohol generovať nekonečné množstvo energie takmer bez nákladov.
Napriek ohlasu, ktorý sa o tomto prevratnom objave rozšíril, je komerčné využitie tohto procesu vzdialené minimálne desaťročia. A ak sa to podarí, tento zdroj energie nebude prospešný pre celé ľudstvo, ale len pre tých pár, ktorí profitovali zo všetkých pokrokov, ktoré ľudstvo kedy dosiahlo.
Za každým experimentom a úsilím jednotlivcov a vlád sa skrýva škodlivý prvok, ktorý nedovolí, aby bol akýkoľvek vynález prospešný pre širokú verejnosť: ľudská povaha. Preto si nemyslím, že by obrovské korporácie, ktoré zarábajú miliardy na fosílnych palivách a iných spôsoboch výroby energie, dovolili, aby tento vynález priniesol prospech celému ľudstvu. Ak by sa táto forma výroby energie presadila a ľudstvo by získalo prístup k neobmedzenej energii, podobne ako iné vynálezy by sa tento vynález použil na ničivé ciele a na podmanenie iných národov a národností.

Pokiaľ budeme v negatívnych vzťahoch, budeme o energiu bojovať, bojovať o ňu a navzájom si ju kradnúť. Pokiaľ nebudeme mať správne vzťahy, energia bude len ďalším prostriedkom vykorisťovania a manipulácie niekoľkých mocných proti mnohým bezmocným.

Problémom ľudstva nie je technológia. Keby sme chceli, mohli by sme svetové krízy vyriešiť za týždeň. Potravín nie je málo a hlad by nemal byť. Ani energie nie je nedostatok a nikto by nemal trpieť chladom v zime alebo horúčavami v lete. Nikto by nemal trpieť zlou hygienou a nedostatkom zdravotníckych zariadení, nedostatkom vzdelania alebo akýmikoľvek inými neduhmi, ktoré sužujú svet. Jediný dôvod, prečo nimi trpíme, je ten, že si chceme navzájom ublížiť. Je to veľmi jednoduché: pretože každý sa snaží, aby ostatní trpeli, trpia všetci.

Svet je plný energie. Mohli by sme ju používať na všetky naše potreby, akoby sa zjavila z ničoho nič, a bolo by to úplne bez námahy. Jediné, čo je potrebné, je zmeniť naše vzájomné vzťahy. Aby energia mohla prúdiť, musí existovať spojenie a jediné spojenie, ktoré je skutočne prerušené, je spojenie medzi ľuďmi. Ak teda napravíme vzťahy a prepojenia medzi nami, budeme mať neobmedzenú energiu bez námahy.

Energia vo vesmíre je neobmedzená. Nemusíme štiepiť atómy, spájať jadrá ani získavať energiu inými nákladnými spôsobmi. Nepotrebujeme laboratóriá ani špičkovú vedu. Musíme prestať túžiť okrádať druhých o všetko dobré, musíme sa prestať navzájom dusiť. Ak zmeníme svoje úmysly voči druhým, uvoľníme tlak, ktorý sme na seba uvalili, a energia bude prúdiť sama od seba, ku každému, nepretržite, hojne a nekonečne.

Energia je sila, môžeme ju využívať podľa vlastného uváženia. Ak naše zablokované spojenia nebránia jej toku, môžeme uspokojiť akúkoľvek potrebu, od tej najfyzickejšej až po emocionálnu či mentálnu.

Je zrejmé, že uvoľnenie tejto nekonečnej energie nie je ani zďaleka úplné. Musíme si však uvedomiť, že iba ak sa budeme snažiť, dosiahneme stav, keď sa ľudstvo zbaví energetických starostí. Pokiaľ budeme zotrvávať v negatívnych vzťahoch, budeme naďalej bojovať o energiu, bojovať o ňu a navzájom si ju kradnúť. Pokiaľ nebudeme mať správne vzťahy, energia bude len ďalším prostriedkom vykorisťovania a manipulácie zo strany niekoľkých mocných voči mnohým bezmocným.

Ako prijímať to zložité v živote?

20.04.2024

Ak chceme naplniť cieľ nášho života a dosiahnuť rovnováhu so zákonmi prírody – zákonmi lásky, odovzdania a spojenia – musíme na tom pracovať. Potom sa naučíme životné ťažkosti vnímať ako pomoc, ktorá nám pomáha rásť. Naša cesta smerom ku konečnému cieľu, k nášmu budúcemu životu, v ktorom budeme v harmónii a mieri prepojení do jedného celku, sa môže [...]

Uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté.

18.04.2024

Kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním: príslovie k neutíchajúcej snahe o jednotu. Cez sociálne siete sa mi posťažoval Amir, ktorý napísal nasledujúce: „Čím viac sa snažím s druhými vytvárať jednotu a dobré vzťahy, tým je to horšie. A napriek tomu stále pokračujem a pokračujem. Ako keby som nechcel prijať, že sa mi to vôbec nedarí”. [...]

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Zuzana Dolinková

Dolinková stojí pred nesplniteľnou úlohou. Nikto pred ňou ešte nedokázal postaviť dve nemocnice za dva roky

21.04.2024 10:00

Slovensko sa zaviazalo, že nemocnice by sa mali otvoriť pre prvých pacientov do roku 2028 . No sľuby sa sľubujú.

Julija Navaľná

Navaľná: Putin je nevypočítateľný, môže použiť jadrové zbrane

21.04.2024 09:02

„Desí ľudí, drží ich v strachu. Nikto nevie, čo Putin najbližšie urobí," doplnila.

vrtuľník SH-60K

V Japonsku sa zrútili dva vojenské vrtuľníky, jeden mŕtvy a sedem nezvestných

21.04.2024 08:24

Do pátracej operácie sa zapojilo osem lodí a päť lietadiel japonských ozbrojených síl a dva člny pobrežnej stráže.

cikády, invázia

Spojený útok po viac ako dvesto rokoch. USA zaplavia miliardy cikád

21.04.2024 08:12

Prvýkrát po viac ako 200 rokoch sa v USA v rovnakom roku vyroja dve potomstvá cikád, ktoré sa vracajú v 13-ročných a 17-ročných cykloch.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 371
Celková čítanosť: 699451x
Priemerná čítanosť článkov: 1885x

Autor blogu

Kategórie