Založ si blog

Ako sa vyrovnať so strachom a úzkosťou

Jeden z mojich študentov mi povedal, že keď sa o svojej úzkosti porozprával s niekým blízkym, napríklad so svojou manželkou alebo priateľom, zistil, že v momente, keď sa im začal zverovať, úzkosť ustúpila – a to ešte predtým, ako dostal nejakú radu alebo útechu.

Blízkosť a spolupatričnosť znižuje úzkosť. Múdre príslovie hovorí, že „zdieľaný smútok je o polovicu menší“, t. j. keď sa o pocit delíme, rozdeľujeme ho a je ľahšie zvládnuteľný.

Zdieľanie našich skúseností zmierňuje naše negatívne pocity, otázkou je, prečo túto schopnosť nevyužívame viac? Prečo je pre nás také ťažké podeliť sa o svoje obavy s ostatnými?

Bojíme sa otvoriť svoje srdce a dať najavo, že máme nejaké obavy a strach. Okrem obáv, ktoré v sebe nosíme, máme zvyčajne aj ďalšie obavy podeliť sa o ne s ostatnými, pretože by nás mohli vnímať ako slabých. Spoločnosť vo všeobecnosti oceňuje silnejších, inteligentnejších, bohatších a schopnejších jednotlivcov a odhaľovanie našich obáv v takejto spoločnosti nás robí zraniteľnými voči zneužívaniu. Preto musíme hľadať sociálne prostredie, ktoré nás nebude zneužívať pre našu otvorenosť, ale naopak, dodá nám pocit viery a sebadôvery, ktorý nám pomôže vyrovnať sa s prípadnými negatívnymi pocitmi.

Sociálne prostredie, ktoré dokáže svojim členom zaručiť vieru a dôveru, je také, ktoré aktívne pritahuje k vyššiemu dobru a dobrotivej sile – sile lásky, dávania a spojenia. Práve táto sila v nás prebúdza tieto negatívne pocity, či už ide o strach, úzkosť alebo iné bolestivé pocity, aby sme sa k nej priblížili tým, že sa priblížime jeden k druhému.

Tým, že chceme vytvárať pozitívne vzájomné spojenia, začíname prebúdzať pozitívnu silu prírody v spojeniach, ktoré sme vytvorili. Potom začneme vnímať nový pocit istoty a sebadôvery, ktorý odplaví všetky naše obavy.

Ak sa budeme chcieť spojiť s Vyššou silou a necháme, aby jej dokonalá kvalita lásky, dobroty a spojenia naplnila náš život pocitom bezpečia a dôvery, potom musíme túto kvalitu napodobňovať voči sebe navzájom – musíme dať druhým pocit viery a dôvery, aby oni mohli robiť to isté voči nám. Tým, že chceme vytvárať pozitívne vzájomné spojenia, začíname prebúdzať pozitívnu silu prírody v spojeniach, ktoré sme vytvorili. Vtedy začneme vnímať nový pocit istoty a dôvery, ktorý odplaví všetky obavy, ktoré v sebe nosíme.

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

polícia, policajná páska

Na odľahlom mieste v Bernolákove našli zakopané telo muža

20.03.2023 15:36

V Bernolákove v okrese Senec našli zakopané telo muža. Časť tela trčiaceho zo zeme na odľahlom mieste pri Malom Dunaji si všimli psičkári.

polícia, NAKA

Pri akcii Barón obvinili funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

20.03.2023 15:27

NAKA zasahovala v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu.

putin

Poslal Putin do Mariupoľa dvojníka? Expert: Už je to až smiešne

20.03.2023 15:13

Zaznievajú hlasy, že do Mariupoľa nielenže nepricestoval Putin sám, ale na propagandistických záberoch sa dokonca zhovára s dovezenými hercami.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515705x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie