Založ si blog

Hrozí hladomor aj dnes?

Jeden z mojich študentov sa ma opýtal na pravdepodobnosť celosvetového hladomoru a citoval správu, v ktorej takmer 90 percent opýtaných medzinárodných odborníkov na potravinovú bezpečnosť a výživu predpovedalo, že „bez inovácií a odvážnych opatrení sa bude celosvetový hlad v nasledujúcom desaťročí naďalej zvyšovať“.

Nemali by sme plniť sklady a sýpky zásobami pri pomyslení na blížiaci sa hladomor. Predovšetkým sa musíme zamyslieť nad takýmito hroznými scenármi a vážne uvažovať o tom, ako takýmto situáciám vopred predísť, a poznať a riešiť hlavnú príčinu, ktorá takéto krízy vyvoláva.

Ak skúmame príčiny nielen hladomoru, ale každej krízy, ktorá nás postihne, zistíme, že pramení z nerovnováhy v ľudských vzťahoch, pretože sa k sebe nesprávame tak, ako by sme mali.

Ako by sme sa mali k sebe chovať?

Musíme dosiahnuť vzájomné porozumenie, nadviazať kontakty, ktoré nám pomôžu dosiahnuť rovnovážny stav. Dnes robíme pravý opak, vzďaľujeme sa jeden od druhého, a tým rozkývame loď, na ktorej všetci žijeme. Svet tak prirodzene smeruje k obdobiam hladu a ničenia.

Zničenie, ktoré si môžeme spôsobiť, by nás malo vystrašiť natoľko, aby sme zmenili svoje vzájomné vzťahy a tým zmenili svet. To je jediný dôvod, prečo musíme myslieť na blížiaci sa hladomor a iné krízy. Takto získavame aj skúsenosť, prečo všeobecne prežívame krízy a utrpenie: aby sme zmenili naše vzájomné vzťahy z negatívnych na pozitívne, z egoistických na altruistické a z ľahostajnosti na vzájomnú zodpovednosť.

Čo môže byť katalyzátorom takejto premeny?

Som presvedčený, že musí existovať vodca, ktorý ju bude iniciovať a presadzovať. Náš svet sa sotva zaobíde bez niekoho, koho ľudská spoločnosť uzná a bude nasledovať ako vodcu, niekoho, kto vyvolá diskusiu o zjednotení a o tom, ako môžeme prekonať hladomor a iné krízy. Samozrejme, to sa stane len vtedy, keď nastane hlad, ktorý otvorí ľuďom uši a oni budú počúvať takéhoto vodcu.

Potom, po období hladu, budeme iní. Získame iný postoj k životu a jeho hodnotám. Už nebudeme podceňovať obrovský význam nášho prežitia a toho, čo pre nás znamená prežiť v týchto ťažkých časoch.

Aj v minulosti boli obdobia veľkých hladomorov, vojen a iných kríz, ale dnešná doba je zásadne odlišná. Doba, v ktorej žijeme, nás pripravuje na masové uvedomenie si zla našich egoistických vzťahov, ktoré v nás prebudí túžbu zmeniť sa. V kabalistickej múdrosti sa takéto prebudenie nazýva „rozpoznanie zla“. Vyžaduje si to obrovské množstvo utrpenia, aby sme potom dosiahli bod, v ktorom sme schopní vnímať svoju prirodzenosť ako zlo, presne ju definovať a vyvodiť z toho potrebné závery: že musíme skončiť s našimi krysími pretekmi, v ktorých medzi sebou súťažíme o materiálny blahobyt, a prejsť na nové pozitívne prepojené vzťahy, v ktorých sa snažíme prospievať sebe a prírode, cítiť sa ako súčasť vzájomne závislého a prepojeného celku, v ktorom sa navzájom ovplyvňujeme. Ešte sme sa tam nedostali, ale ten čas sa blíž

 

 

 

 

 

 

Môžeme naplniť svet láskou?

20.03.2023

Všetci chceme žiť vo svete naplnenom láskou, ale zároveň si myslíme, že je to nemožné. Čo keby sme však dostali šancu žiť v takomto láskou naplnenom svete? Žijeme vo svete, ktorý je oveľa menej bezpečný a predvídateľný ako v minulosti. Čím viac medzi nami narastá konflikt, rivalita a boj, tým horšie a horšie sa nám žije. Naša sebecká povaha, ktorá sa usiluje o [...]

Skrytá súvislosť medzi vojnou na Ukrajine a zemetrasením v Turecku

17.03.2023

Zatiaľ čo sa svet borí s ničivými následkami zemetrasení v Turecku a Sýrii, na Ukrajine pokračujú prudké boje bez náznaku zmiernenia. Či už sú mestá zničené strelami alebo zemetrasením, výsledkom je ľudské utrpenie a nespočetné množstvo stratených alebo zničených životov. Zdá sa, že medzi týmito dvoma katastrofami nie je žiadna súvislosť, akoby neexistovalo [...]

Môžu byť ľudia vychovaní tak, aby boli ľuďmi?

16.03.2023

My ľudia sa ako ľudské bytosti musíme začať rozvíjať nad úroveň našej zvieracej existencie, a to je možné len vtedy, ak sa zapojíme do určitého druhu výchovy. Ak sa naučíme, ako sa v ľudskej spoločnosti pozitívne vzťahovať jeden k druhému a ako nahradiť naše egoistické postoje altruistickými, potom sa povznesieme nad úroveň zvieracej existencie a staneme sa [...]

ICC Karim Khan.

Prokurátor ICC: Nebudeme váhať konať vo veci vojnových zločinov na Ukrajine

20.03.2023 16:50

Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykače proti Putinovi a Ľvovovej-Belovovej nasledovalo po ich vlastnom priznaní o odvlečení ukrajinských detí do Ruska.

Dušan Kováčik

V korupčnom procese s exprokurátorom Kováčikom vypovedal aj bývalý šéf SIS

20.03.2023 16:14

Obžaloba viní Dušana Kováčika zo zločinu prijímania úplatku.

Vojany povodňová aktivita  Laborec povodeň záplavy rieka

V rieke Laborec v Michalovciach našli ženské telo

20.03.2023 15:58

Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a nariadil pitvu.

polícia, policajná páska

Na odľahlom mieste v Bernolákove našli zakopané telo muža

20.03.2023 15:36

V Bernolákove v okrese Senec našli zakopané telo muža. Časť tela trčiaceho zo zeme na odľahlom mieste pri Malom Dunaji si všimli psičkári.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 258
Celková čítanosť: 515737x
Priemerná čítanosť článkov: 1999x

Autor blogu

Kategórie