Založ si blog

Menia sa ľudia k horšiemu?

Túto otázku mi položil študent, ktorého sa dotkol príbeh sedemročného dievčaťa, ktoré na čelné sklá áut umiestňovalo „lístky“ za parkovanie s nápisom: „Veľmi pekne ste zaparkovali!“ s kresbou v tvare srdca.

Môj študent sa spýtal: Prečo len deti prichádzajú s takými roztomilými nápadmi?

Vskutku, deti sú v mnohých ohľadoch múdrejšie ako dospelí, pretože keď vyrastieme, vládne nám naše ego, takže sa nestáva často, aby boli dospelí hraví a plánovali voči sebe takéto pekné akcie.
Toto dievčatko zatiaľ prejavilo svoje dobré sklony, ale môžeme očakávať, že keď vyrastie, budú v nej rásť zlé sklony – egoistické túžby získať prospech pre seba na úkor iných. Potom môžeme očakávať, že začne rozdávať iné druhy predmetov, ktoré môžu niektorých ľudí zvýhodňovať a ísť proti iným. Môžeme očakávať, že sa začlení do rozdeľujúcej atmosféry, ktorá preniká do našej spoločnosti, v ktorej určité skupiny stoja proti sebe a navzájom si konkurujú, čo vedie k veľkému utrpeniu mnohých nevinných ľudí.

Jediným východiskom zo šlamastiky, v ktorej sa dnes nachádzame, je povýšiť význam zjednotenia nad rozdelenie. Inak ľudstvo zničí samo seba. Sme odhodlaní budovať svoj úspech na úkor iných, ale nie na úkor ega, ktoré v nás prebýva – a práve toto ego nás pochová.
Preto si musíme uvedomiť, že v živote je niečo oveľa dôležitejšie, že „láska prikrýva všetky hriechy“. Ak sa zameriame na pozitívne súvislosti, uvidíme, o koľko lepší, harmonickejší, pokojnejší a radostnejší bude náš život.

 

Krysie preteky sú len rozptýlením namiesto skutočného života

23.05.2023

Tisíce rokov ľudia vyvíjajú úsilie a snažia sa o pokrok, a čo z toho máme? Môžeme mať akúkoľvek hmotnú vec, aj tak nás to uspokojí len na chvíľu. V každom prípade hráme nebezpečnú hru a naháňame sa za pominuteľnými pôžitkami. Nič iné nevieme? Pozorujeme okolie a bezmyšlienkovite nasledujeme súčasný trend. Myslíme si, že keď sa budeme správať ako všetci [...]

Pre čo sa oplatí žiť?

22.05.2023

V budúcnosti bude človek žiť len pre dosahovanie duchovna, pre duchovný život, ktorý bude odhaľovať tu a teraz. A nemá cenu žiť kvôli niečomu inému. Aký je zmysel tejto existencie? Zamyslite sa nad tým, koľko utrpenia, vzhľadom na množstvo potešenia, dostáva človek na tomto svete? Porovnajte a povedzte, či má cenu každú minútu bojovať o pohodlný život, prežívať [...]

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce dožiť vysokého veku?

19.05.2023

V Austrálii sa jedna 100-ročná žena podelila o to, čo považuje za tajomstvo svojho dlhého života. Dlhovekosť podľa nej pramení z pokojného prístupu k akýmkoľvek búrlivým životným udalostiam. Odporúča nedržať sa zášti a žiť tu a teraz. Jej krédom je: „Netrápte sa vecami, ktoré sa možno aj tak nikdy nestanú.“ Hoci sa to môže zdať ako dobrá rada do života, [...]

Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj

Maďarská vláda zverejnila video, volá po mieri na Ukrajine. Bez Krymu

03.06.2023 08:15

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na mierové rozhovory Kyjeva a Moskvy, vláda k tomu pripravila aj video. V ňom už Krym nepatrí Ukrajine.

úrok, rodina, daň, banka

V obecných kasách chýbajú milióny. Neplatičov je stále viac, bičom je exekúcia aj zadržanie „vodičáku“

03.06.2023 08:00

Samosprávy preferujú menej efektívnu výzvu na zaplatenie dlhu. Vďaka náročnejšej exekúcii však môžu siahnuť na účet dlžníka, výsledkom môže byť aj zadržanie vodičského preukazu.

Jevgenij Prigožin

ONLINE: O Bachmut už nie je záujem? Prigožin odišiel, Ukrajinci sa sústreďujú na iné úlohy

03.06.2023 07:10

Prigožin ohlásil stiahnutie vagnerovcov z Bachmutu, Syrskij zastavenie bojov v okrajových častiach mesta.

Razsochy, buranie, pellegrini,

Už aj Heger pochopil, že je koniec. Čo ďalej s nekonečným projektom Rázsochy? (anketa)

03.06.2023 07:00

Nepomohlo ani to, že ako vláda Igora Matoviča (OĽaNO), tak i Hegerov kabinet sa k výstavbe zaviazal v programovom vyhlásení vlády.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 550288x
Priemerná čítanosť článkov: 2008x

Autor blogu

Kategórie