Čo urobil Einstein tak skvelé, že to pomohlo ľudstvu?

Einstein neurobil nič, čo by nám prospelo.

Okrem iného pomohol zostrojiť atómovú bombu a tiež povedal, že v našom svete existujú veci, ktorým nemôžeme rozumieť

Bolo by lepšie, keby on a ostatní jadroví fyzici neurobili nič. Dokázali by sme sa zaobísť bez jadrovej energie a samozrejme aj bez atómových bômb. Pri všetkej chvále, ktorej sa Einsteinovi dostáva, nepotrebujeme to, čo nám priniesol.
Vo všeobecnosti si myslím, že veda 20. storočia nepriniesla ľudstvu žiadny úžitok. Nechcem popierať jej úspechy, pretože veda urobila pomerne veľa. Problém je v tom, že naše vedecké objavy a úspechy sa obrátili proti nám.

Pravdou je, že už nemusíme pracovať tak ťažko ako v minulosti. Vyrobili sme si rôzne prístroje a nástroje, ktoré nám poskytujú viac voľného času. Čo však robíme s týmto voľným časom? Vytvárame si čoraz viac starostí a problémov a čoraz viac vyčerpávame prírodné zdroje Zeme.

Nevidím, že by výsledkom nášho vedeckého pokroku boli šťastnejší ľudia. V minulosti sa ľudia oveľa viac venovali zmysluplným činnostiam aj na emocionálnej a duševnej úrovni. Trávili viac času počúvaním veľkých hudobných diel, návštevou divadiel, čítaním rozsiahlých románov a inej literatúry. Dnes sú k sebe ľudia oveľa menej pozorní. Stále viac sa stretávame so sklonenými hlavami, ktoré si prezerajú telefóny a bezmyšlienkovite blúdia na sociálnych sieťach.
Zažívame oveľa viac depresií, osamelosti, úzkosti, stresu, zneužívania drog a samovrážd ako kedykoľvek predtým. Možno to je ilúzia, že sme šťastnejší, keď už nemusíme tak tvrdo pracovať ako v minulosti. Zároveň však vidíme, že menej práce a viac voľného času neznamená viac šťastia.

Hoci sa Einstein úprimne snažil vytvoriť lepší svet, myslím si, že on a mnohí jemu podobní nerozlúskli, čo je potrebné na to, aby sme sa stali šťastnejšími ľuďmi.
Toto všetko hovorím napriek tomu, že milujem a podporujem vedu. Problémom vedy nie je veda samotná, ale jej spojenie s ľudským egoizmom, keď chceme využívať vedu na ovládanie, nadvládu, manipuláciu či vykorisťovanie iných. Táto egoistická ľudská vlastnosť zmenila Einsteinove objavy na výrobu atómovej bomby.

Posolstvo tu teda nespočíva v tom, že by sme mali zničiť vedu, ale v tom, že by sme ju mali rozvíjať až po tom, ako napravíme ľudské ego. Najskôr musíme napraviť seba, t. j. naučiť sa zvrátiť svoj vrodený zámer robiť všetko vo svoj prospech na úkor iných a prírody, inak skončíme pri využívaní vedy a akýchkoľvek inovácii na svoju vlastnú škodu.

Ak by to bolo možné, rád by som sa vrátil do Einsteinových čias a namiesto rozvoja vedy by som zaviedol vzdelávanie zamerané na spojenie, ktoré by nás viedlo k náprave ľudského ega. Vedu by sme mali rozvíjať až po tom, ako vytvoríme systémy pozitívnych vzájomných vzťahov, ktoré sú nadradené našim vrodeným túžbam využívať a zneužívať iných.

Veda by potom priniesla ľudstvu úžitok. V dôsledku vzdelávania vedúceho k spojeniu by sme začali pociťovať ľudstvo ako svoju rodinu. Náš výskum by potom nikdy neviedol k výrobe zbraní a atómovej bomby, ktoré sa používajú na masové ničenie a ľuďom spôsobujú len úzkosť. Hľadali by sme len to, ako priniesť ľuďom šťastie, sebavedomie a bezpečie, tým, že by sme povýšili naše pozitívne vzájomné prepojenie nad naše škodlivé egoistické pohnútky.

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Prečo ľudia túžia po pomste?

26.03.2025

Bola vykonaná štúdia, ktorej cieľom bolo zistiť, či je pomsta vrodenou ľudskou vlastnosťou. Vedci testovali 330 detí vo veku od štyroch do ôsmich rokov pomocou dvojfázovej hry. V prvej fáze dostali štyria „hráči“ (v skutočnosti počítačom ovládaní avatári) nálepky a jeden z nich ju daroval dieťaťu. Potom sa role vymenili a dieťa malo možnosť dať nálepku [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičovú označil za „neofašistku“. Polícia odmietla trestné oznámenie ministerky na Hvoreckého

31.03.2025 16:13

Hneď je deň krajší! Nezastrašia ma, nezastrašia nás. Bojujeme ďalej, uzavrel spisovateľ.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Na Slovensko mieria ďalšie dve stíhačky F-16, už odštartovali z letiska v Greenville

31.03.2025 15:52

Slovensko tak bude mať čoskoro už päť zo 14 nadzvukových lietadiel.

Big Ben, Londýn

Od stredy potrebujú Európania na vstup do Británie elektronické cestovné povolenie

31.03.2025 15:31

Elektronické cestovné povolenie sa dá v najbližších dňoch kúpiť online za desať libier (12 eur), od 9. apríla sa zvýši na 16 libier (19,2 eur).

Hamas

Hamas: Každý, kto môže nosiť zbraň, musí bojovať proti Trumpovmu plánu pre Gazu

31.03.2025 15:17

Netanjahu vymenoval nového riaditeľa kontrarozviedky Šin bet a izraelská armáda nariadila evakuáciu väčšiny mesta Rafah v Pásme Gazy.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 480
Celková čítanosť: 888150x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu

Kategórie