Založ si blog

Dokážete rozlíšiť správanie človeka od zvieraťa?

Zvieratá sa dajú skrotiť pomocou pozitívnych a negatívnych podnetov. Ľudí možno skrotiť podobným spôsobom, keď sa znížia na úroveň zvierat. Pokiaľ tieto vplyvy pôsobia dlhodobo a pokiaľ nedovolíme ľuďom, aby sa vyvíjali nad rámec týchto podnetov, potom nebudú vnímať nič iné ako tieto obmedzujúce vplyvy. Stratia možnosť sebareflexie a budú reagovať len útekom pred utrpením alebo snahou uspokojiť základné potreby. Človek tak klesne z ľudskej úrovne na zvieraciu a podľa toho sa aj správa.

Ak však človek dostane slobodnú voľbu oslobodiť sa od týchto obmedzujúcich tlakov, získa možnosť ďalšieho intelektuálneho a emocionálneho rozvoja.

Dejiny ľudstva prešli obdobím otroctva a boja o naplnenie základných životných potrieb. Ľudia sa starali len o to, aby neumreli od hladu a mali strechu nad hlavou. Ako sa vyvíjali, stali sa vynaliezavejšími a dokázali si ľahšie zabezpečiť nielen základné potreby jedla, tepla, prístrešia a rodiny, ale začali vytvárať spoločenstvá, v ktorých sa starali jeden o druhého. Ľudia začali pociťovať potrebu vnútorného rozvoja a napĺňania ďalších, vyšších túžob. Začal sa rozvoj umenia, hudby a literatúry a tento vznik novej duchovnej túžby znamenal počiatok ľudskej bytosti.

Ľudské bytosti sú na vyššej úrovni ako zvieratá, ktoré reagujú len na vonkajšie pozitívne alebo negatívne podnety. Ľudia sú predurčení, aby sa duchovne rozvíjali a dosiahli vopred stanovenú úroveň.

Rovnakým spôsobom postupujeme aj pri výchove detí. Nie je správne dávať im odmeny za dobré správanie a trestať ich za zlé správanie. Zo skúsenosti vieme, že ani rôznymi odmenami a trestami nedokážeme zabrániť tomu, aby sa deti vyvíjali svojím vlastným individuálnym spôsobom. Každé dieťa potrebuje niečo iné a nezáleží na tom, či ho vedieme alebo tlačíme – odmenami alebo trestami – k tomu, aby robilo niečo iné. Všetci túžime po vlastnom spôsobe sebarealizácie.

 

Pomáhajú nám prírodné katastrofy vzájomne sa zbližovať?

25.09.2023

Pozorujeme, ako sa ľudia v krízových situáciách zbližujú a viac si pomáhajú. Príroda nám posiela takéto situácie práve preto, aby sme si uvedomili naše spojenie a myšlienku, že musíme brať ohľad na potreby druhých ako na svoje vlastné. Príroda je živý systém. Je to uzavretý kruh, prepojený od začiatku do konca a naopak. Inými slovami, je to celistvý systém, ktorý [...]

Ako môžem zvládnuť Svoju závislosť na hazarde?

22.09.2023

Atraktívnosť hazardných hier pramení z pocitu nedostatočného spojenia s osudom. Čo je to nedostatočné spojenie s osudom? Je to absencia harmonického spojenia medzi človekom a prírodou alebo absencia cesty, ktorá k tomuto cieľu vedie. Základom všetkých našich túžob je túžba spojiť sa so zdrojom nášho života, so silou lásky, odovzdania a spojenia, silou, ktorá nás [...]

Má introspekcia nejaké benefity?

19.09.2023

Ak budeme schopní introspekcie – sebareflexie, ktorej cieľom je zlepšiť naše vzájomné vzťahy integrálnym – celostným spôsobom, potom bude mať introspekcia skutočne veľký prínos. Ak si kladiem otázky, ako napríklad: „Kedy budeme schopní starať sa o všetkých ľudí na svete tak, ako sa staráme o svoju úzku rodinu?“, potom nás sebareflexia približuje k rovnováhe s [...]

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

USA / Kurz / učitelia / streľba /

Vyčíňanie 32-ročného útočníka si v Rotterdame vyžiadalo niekoľko obetí

28.09.2023 17:34, aktualizované: 18:14

Útočník založil požiar v byte a aj v nemocnici.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 602862x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu

Kategórie