Založ si blog

Od lásky k nenávisti je jeden krok

Podľa židovskej tradície sa 15. Av oslavuje ako deň lásky. Kedysi, v dávnych dobách si mladé dievčatá v tento deň obliekali biele šaty a chodili tancovať do viníc. A mládenci sa pozerali na dievčatá a vyberali si nevesty.

Dnes už v Izraeli nikto tancovať do viníc nechodí, ľudia však chodia do obchodov nakupovať kvety a darčeky pre svojich blízkych. Tento sviatok zaujíma veľmi dôležité miesto najmä medzi mladými ľuďmi.

Prečo oslavujeme tento deň?

V deň 9. Ava, týždeň pred sviatkom lásky, sa odhaľuje nenávisť, zdroj všetkého zla. A potom 15. Ava sa odhaľuje jej náprava a dobrota. Nenávisť a láska sú dve strany tej istej mince: prejav túžby prijímať potešenie vo svojej zlej a dobrej podobe.

Na jednej strane sa všetko realizuje vo vnútri nášho egoizmu, na druhej strane prichádza jeho náprava z nenávisti na lásku. Od lásky k nenávisti je len jeden krok, pretože potrebujeme urobiť iba jeden čin – prebudiť Vyššie svetlo, aby vykonalo túto zmenu.

Je povedané: „Vytvoril som zlý počiatok“ – náš egoizmus, ktorý sa úplne odhaľuje 9. Ava, „a tiež Tóru, ako prostriedok na jeho nápravu, pretože jej svetlo vracia k zdroju“. To znamená, že v prírode je Svetlo, zvláštna sila, ktorú treba správne prebudiť, a tá potom napraví naše zlo v dobro.

Sebecký počiatok je príčinou všetkých našich ťažkostí, od nepatrných problémov až po tragické nešťastia a smrť. Ale Svetlo, ktoré vracia k Zdroju, všetko toto zlo premieňa na dobro. Od človeka sa vyžaduje iba prosba, aby sa to stalo, a Vyššie svetlo okamžite vykoná túto nápravu, ak bola naša prosba skutočná a správna.

Preto láska a nenávisť idú vždy spoločne. Láska a nenávisť, dobro a zlo, pravda a lož, temnota a svetlo sú si vo svojej pravej podobe vzájomne veľmi blízke. Pokiaľ nerozumieme tomu, čo to je, a nahrádzame tieto pojmy a vzájomne ich zamieňame, potom medzi nimi vzniká veľká vzdialenosť a zmätok.

Keď ale dôjde k ozajstnému uvedomeniu zla, ako 9. Ava, potom je už jasné, čo treba urobiť, ako reagovať, a preto prichádza 15. Av – sviatok lásky.

Pomáhajú nám prírodné katastrofy vzájomne sa zbližovať?

25.09.2023

Pozorujeme, ako sa ľudia v krízových situáciách zbližujú a viac si pomáhajú. Príroda nám posiela takéto situácie práve preto, aby sme si uvedomili naše spojenie a myšlienku, že musíme brať ohľad na potreby druhých ako na svoje vlastné. Príroda je živý systém. Je to uzavretý kruh, prepojený od začiatku do konca a naopak. Inými slovami, je to celistvý systém, ktorý [...]

Ako môžem zvládnuť Svoju závislosť na hazarde?

22.09.2023

Atraktívnosť hazardných hier pramení z pocitu nedostatočného spojenia s osudom. Čo je to nedostatočné spojenie s osudom? Je to absencia harmonického spojenia medzi človekom a prírodou alebo absencia cesty, ktorá k tomuto cieľu vedie. Základom všetkých našich túžob je túžba spojiť sa so zdrojom nášho života, so silou lásky, odovzdania a spojenia, silou, ktorá nás [...]

Má introspekcia nejaké benefity?

19.09.2023

Ak budeme schopní introspekcie – sebareflexie, ktorej cieľom je zlepšiť naše vzájomné vzťahy integrálnym – celostným spôsobom, potom bude mať introspekcia skutočne veľký prínos. Ak si kladiem otázky, ako napríklad: „Kedy budeme schopní starať sa o všetkých ľudí na svete tak, ako sa staráme o svoju úzku rodinu?“, potom nás sebareflexia približuje k rovnováhe s [...]

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

Bratislava polícia Dúbravka

Krvavá dráma v Dúbravke. Aký mal strelec podľa psychiatra motív?

28.09.2023 19:05

Muž strieľal na sídlisku v Bratislave do ľudí aj policajtov.

voľby 2023, urny

Je Slovensku treba deravé moratórium? Volebný rozruch síce stíšilo, no ani zďaleka nemá volič od politikov pokoj

28.09.2023 19:00

Volebné moratórium momentálne zakazuje politickým stranám a koalíciám viesť volebnú kampaň a médiám informovať o ich pozitívnom, aj negatívnom hodnotení.

Elon Musk, Twitter

Muskova sociálna sieť sa otvára hoaxom o voľbách, zrušila možnosť nahlasovania

28.09.2023 18:34

Nedávna štúdia ukázala, že práve X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 305
Celková čítanosť: 602883x
Priemerná čítanosť článkov: 1977x

Autor blogu

Kategórie