Založ si blog

Prečo je cesta k pravde ťažká? Je potrebné hľadať pravdu? Prečo?

Napokon, v tejto nudnej, zapadnutej dedine, Ju našiel. V schátranej chatrči pri ohni sedela Pravda.

Nikdy nevidel staršiu a škaredšiu ženu.

– Ty – naozaj?

Stará vráskavá čarodejnica vážne prikývla.

– Povedz mi, mám to povedať svetu? Akú správu mu mám odovzdať?

Stará žena si odpľula do ohňa a povedala:

– Povedz im, že som mladá a krásna!                                                  

– Robert Tompkins, „V hľadaní pravdy“

 

Táto alegória hovorí o tom, ako hľadáme pravdu. Ak je niečo pravda, môže sa často javiť ako stará čarodejnica. Na druhej strane, ak je niečo lož, tá sa nám zdá byť krásna. A tak sa vynára otázka: je skutočne potrebné hľadať pravdu?

Určite áno. Je potrebné hľadať pravdu a usilovať sa o ňu. Pravda môže byť naozaj veľmi škaredá, ale je to jediná vyššia pravda, ktorá stojí nad všetkým, a to ju robí jedinečnou a hodnotnou.

 

Môže byť pravda krásna?

 

Ak ju tak vnímame, potom je to znak nášho nejasného vnímania. Toho, že ju nedokážeme vidieť celú správne a jednoducho sa jej poddávame.

 

Kedy teda pocítime pravdu?

 

Aby sme cítili pravdu, musíme sa povzniesť nad svoje prirodzené egoistické vlastnosti, ktoré nás nútia užívať si svoj vlastný blahobyt na úkor iných a prírody. Musíme sa od nich odpútať. Až potom sa môžeme priblížiť k pravde, objaviť ju, a to čo nájdeme, bude našou jedinou pravdou.

 

Povzniesť sa nad naše vrodené egoistické vlastnosti znamená povzniesť sa nad naše predstavy o škaredom a krásnom, kde budeme hodnotiť to, čo považujeme za príjemné a nepríjemné na základe úplne iných hodnôt.

 

V našich egoistických túžbach je„príjemné“ čo nás momentálne napĺňa potešením a iba pre naše vlastné potešenie. „Nepríjemné“ je, keď nemôžeme prijať potešenie, po ktorom túžime. Rozdielnosť hodnôt, ktorú objavujeme nad našimi egoistickými túžbami, je opačná: totiž, že „príjemné“ sa stáva schopnosťou odovzdávať ostatným a prírode a „nepríjemné“ je, keď ostatným a prírode neodovzdávame alebo odovzdávať nemôžeme.

 

Ako teda môžeme akceptovať pravdu?

 

Musíme sa povzniesť nad svoje ja, aby sme sa na svet mohli pozerať z vyššej úrovne. Potom potrebujeme pochopiť čo hľadáme, kde sa nachádzame a kde by mala byť tá pravda, ktorú hľadáme.

Rovnako potrebujeme veľkú silu na to, aby sme hľadali pravdu a neodbočili z jej cesty. Naša povaha je egoistická a preto pred hľadaním pravdy prirodzene hľadáme únik. Aby sme sa vydali na cestu pravdy a ostali na nej, potrebujeme cítiť určitú naliehavosť.

 

A akú pravdu hľadáme?

 

Je to zmysel života.

Zmysel života môžeme objaviť, dosiahnuť, odhaliť, pochopiť, zhodnotiť a precítiť ak sa povznesieme nad svoje Ja.

 

Čo to znamená „povzniesť sa nad svoje Ja“?

 

V prvom rade to znamená, že prestaneme všetko hodnotiť na základe nášho vlastného vkusu a chápania, našich nespočetných hodnotiacich systémov, ktoré sú súčasťou nášho egoistického uvažovania a vnímania.

 

Ťažkosti pri dosahovaní pravdy sú spôsobené potrebou povzniesť sa nad naše „Ja“, nad „Ja“ človeka. Ak sa nám to nedarí, sme vždy pod vplyvom svojich egoistických túžob, ktoré nás neustále kŕmia klamstvami a držia nás v obrovskej vzdialenosti od pravdy.

 

Napriek neuveriteľným ťažkostiam pri hľadaní pravdy však čoraz viac ľudí pociťuje jej dôležitosť. Aby ju našli, sú ochotní vynaložiť veľké úsilie. Musíme byť však pripravení na to, že pravda je podľa uvedenej alegórie stará škaredá čarodejnica. A s tým môžeme súhlasiť práve preto, že je to pravda.

Spoločne zvíťazíme.

04.12.2023

Medzinárodná podpora, ktorú v tejto strašnej vojne Izrael dostáva, vrátane amerických lietadlových lodí ako zastrašujúceho prostriedku a posily, poskytuje Izraelcom pocit podpory a záruky. Nesmieme však zabúdať na to, že žiadna príprava ani zbrane nemôžu nahradiť naše vzájomné spojenie: náš hlavný štít proti všetkým hrozbám. Práve naše rozdelenie dáva [...]

Globálna podpora Izraela: Posilňuje nás alebo oslabuje?

01.12.2023

Aktuálne, po tragických udalostiach 7. októbra, vyjadrilo podporu Izraelu viac ako 80 zemí. Čo sa týka otázky, či nás táto podpora posilňuje alebo oslabuje, musím konštatovať, že nás oslabuje. Sila a budúcnosť ľudí Izraela nezávisí na tom ako sa ku nám vzťahujú ostatní, ale na tom ako sa k sebe vzťahujeme navzájom. „Keď im Stvoriteľ dal zostúpiť z hory Sion, [...]

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

27.11.2023

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných. Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632102x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu

Kategórie