Založ si blog

Prečo je vo svete toľko zmätku?

U čoraz väčšieho počtu ľudí sa objavuje zárodok novej túžby, ktorá však ešte nie je úplne vykryštalizovaná.

Čo je to za túžbu? Je to drobná iskierka túžby po stave absolútnej lásky, obdarovania a spojenia.

Dôsledok vznikajúcej novej túžby je narastajúci zmätok, pretože ľudia nevedia, ako ju naplniť.

Na rozdiel od fyzických túžob, ktoré sa vyvinuli z túžby po jedle, sexe, rodine, peniazoch, cti, moci a poznaní, neexistuje žiadny vzor, ako naplniť túžbu, ktorá v nás vzniká. Je to preto, že táto nová túžba je duchovná, nie fyzická, a vyžaduje si zmenu v chápaní a pociťovaní reality.

Akú zmenu v myslení a cítení musíme urobiť, aby sme tú novú túžbu, ktorá v nás vzniká, naplnili?

Naše prirodzené, vrodené egoistické túžby nás nútia získať maximálny blahobyt len pre seba. Neustále sa snažíme nasávať potešenie. To je naše jednoznačné vnútorné nastavenie, cez ktoré sa spájame s vonkajším svetom. Inštinktívne sa snažíme v každom okamihu dosiahnuť maximálne možné uspokojenie a konáme tak, ako to náš vnútorný systém považuje v danom okamihu za nevyhnutné a pre nás najvýhodnejšie.

V našom egoizme sme sa viac-menej naučili zameriavať na to, aby sme dostali to, čo chceme: brať a dávať, platiť a kupovať atď. Takto na seba pôsobíme najrôznejšími prostriedkami: klamstvo, podvod a politika – aby sme vymenovali aspoň niektoré. V našom svete vieme, ako sa správať aj napriek všetkej tej predajnosti a klamstvám, s ktorými vyrastáme.

Teraz sa však odhaľuje aj ďalší stav, iná sila a kvalita, nová túžba, ktorú sme predtým necítili: drobný bod túžby po láske, obdarovaní a spojení.
Táto nová túžba má korene v samotnej prírode, ktorá je sama osebe túžbou milovať a obdarovávať. Inými slovami, láska je základným zákonom prírody. Na našej evolučnej ceste čoraz viac pociťujeme, ako sa príroda vo svojej najhrubšej podobe k nám približuje a odhaľuje sa nám.

Ako sa vlastne prejaví tá najhrubšia forma prírody, ktorá sa začína odhaľovať? Poznaním, že sme globálne čoraz viac prepojení a vzájomne závislí.
Vo fyzickom svete sa kvalita lásky, obdarovania a vzájomnej prepojenosti prírody prejavuje dvoma silami: popri egoistickej sile existuje tiež altruistická sila, ktorá nás vedie k stále väčšej celosvetovej prepojenosti a vzájomnej závislosti. Ak nezmeníme svoj postoj k sebe navzájom z egoistického na altruistický, budeme čoraz viac pociťovať zmätok, ktorý vstupuje do našich životov ako temný mrak, ktorý sa nad nami čoraz viac sťahuje.

Spoločne zvíťazíme.

04.12.2023

Medzinárodná podpora, ktorú v tejto strašnej vojne Izrael dostáva, vrátane amerických lietadlových lodí ako zastrašujúceho prostriedku a posily, poskytuje Izraelcom pocit podpory a záruky. Nesmieme však zabúdať na to, že žiadna príprava ani zbrane nemôžu nahradiť naše vzájomné spojenie: náš hlavný štít proti všetkým hrozbám. Práve naše rozdelenie dáva [...]

Globálna podpora Izraela: Posilňuje nás alebo oslabuje?

01.12.2023

Aktuálne, po tragických udalostiach 7. októbra, vyjadrilo podporu Izraelu viac ako 80 zemí. Čo sa týka otázky, či nás táto podpora posilňuje alebo oslabuje, musím konštatovať, že nás oslabuje. Sila a budúcnosť ľudí Izraela nezávisí na tom ako sa ku nám vzťahujú ostatní, ale na tom ako sa k sebe vzťahujeme navzájom. „Keď im Stvoriteľ dal zostúpiť z hory Sion, [...]

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

27.11.2023

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných. Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632103x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu

Kategórie