Založ si blog

Čo je to ľudská história?

Na ľudské dejiny sa môžeme pozerať dvoma spôsobmi: buď ako na cestu pozemského vývoja, alebo ako na vývoj riadený našimi rastúcimi túžbami. Tento proces pozorujeme na akomsi trojrozmernom kruhovom plátne známom ako „tento svet“. Odohráva sa v nás a okolo nás ako živý film, do ktorého aktívne zasahujeme.

V 21. storočí nastáva úplne nová etapa, kedy v človeku vzniká nová túžba prekročiť naše prirodzené limity a usilovať o vyššiu úroveň existencie, v ktorej budeme žiť v súlade s prírodnými zákonmi.

Táto túžba je v nás však skrytá.

Celý náš svet sa nám premieta cez optiku našich želaní. A aj keď ho pozorujeme len z vonkajšieho pohľadu, nie zo svojho vnútra, rozdiel medzi vonkajším a vnútorným sa stáva bezvýznamným, pretože všetko je predĺžením nás samých.

Musíme však nechať bokom klam nášho vnímania, pretože inštinktívne rozdeľujeme vesmír na to, čo je v nás a mimo nás. Je to výsledok nášho egoizmu, našej prirodzenej túžby po sebauspokojení na úkor ostatných a prírody. Takéto vnímanie doteraz formovalo náš svetonázor. Keď sa povznesieme nad svoje ego, uvedomíme si, že so všetkými zdieľame spoločné „ja“ a všetko prežívame v našom vnútri, nie mimo nás.

Naše egocentrické túžby sa vyvinuli od Veľkého tresku cez neživú, rastlinnú a živočíšnu prírodu.

Ľudská úroveň prírody sa objavila okolo roku 50 000 pred n. l. a odvtedy do roku 5 000 pred n. l. vznikla primitívna komunitná spoločnosť, charakterizovaná rovnosťou a spoločným vlastníctvom.

Pôvodne túžby fungovali na neživej úrovni, ale od 5.storočia začala vznikať túžba po bohatstve. Nasledujúce obdobie bolo svedkom rýchleho ľudského rozvoja, ktorý sa vyznačoval príchodom inovatívnych technológií.

Od 5. storočia pred n. l. do konca stredoveku v 15. storočí n. l. existoval neúnavný hlad po moci. Súčasne renesancia, významné objavy, vynález tlačiarne a ďalšie míľniky priviedli ľudstvo k obdobiu vedeckého pokroku a osvietenstva, ktoré trvalo až do konca 20. storočia.

Cieľ tejto novej túžby nie sme samozrejme schopní definovať tak jasne, ako bol formulovaný v zámere. Pri prechode na vyšší stupeň vývoja sa ocitáme v úplnej neznalosti požiadaviek nášho súčasného evolučného procesu.

V 21. storočí nastáva nová etapa, keď v človeku vzniká úplne nová túžba: prekonať hranice prírody a usilovať o vyššiu úroveň existencie, v ktorej budeme žiť v súlade s prírodnými zákonmi. Cieľ tejto novej túžby nie sme samozrejme schopní definovať tak jasne, ako bol formulovaný v zámere. Pri prechode na vyšší stupeň vývoja sa totiž ocitáme v úplnej neznalosti požiadaviek nášho súčasného evolučného procesu.

Existuje mnoho teórií a názorov na to, ako a pre čo by sme mali žiť, ale žiadna z nich neponúka úplné uspokojenie pre každého. Keď však sledujeme, ako nás príroda núti neustále zvyšovať našu technologickú a ekonomickú prepojenosť po celom svete, môžeme sa domnievať, že príroda vyžaduje, aby sme dosiahli novú úroveň jednoty, vzájomnej závislosti a prepojenosti vo vzájomných vzťahoch. Tento princíp je v súlade s biblickou zásadou „miluj blížneho svojho ako sám seba“.

 

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761283x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie