Založ si blog

Čo je to ľudská história?

Na ľudské dejiny sa môžeme pozerať dvoma spôsobmi: buď ako na cestu pozemského vývoja, alebo ako na vývoj riadený našimi rastúcimi túžbami. Tento proces pozorujeme na akomsi trojrozmernom kruhovom plátne známom ako „tento svet“. Odohráva sa v nás a okolo nás ako živý film, do ktorého aktívne zasahujeme.

V 21. storočí nastáva úplne nová etapa, kedy v človeku vzniká nová túžba prekročiť naše prirodzené limity a usilovať o vyššiu úroveň existencie, v ktorej budeme žiť v súlade s prírodnými zákonmi.

Táto túžba je v nás však skrytá.

Celý náš svet sa nám premieta cez optiku našich želaní. A aj keď ho pozorujeme len z vonkajšieho pohľadu, nie zo svojho vnútra, rozdiel medzi vonkajším a vnútorným sa stáva bezvýznamným, pretože všetko je predĺžením nás samých.

Musíme však nechať bokom klam nášho vnímania, pretože inštinktívne rozdeľujeme vesmír na to, čo je v nás a mimo nás. Je to výsledok nášho egoizmu, našej prirodzenej túžby po sebauspokojení na úkor ostatných a prírody. Takéto vnímanie doteraz formovalo náš svetonázor. Keď sa povznesieme nad svoje ego, uvedomíme si, že so všetkými zdieľame spoločné „ja“ a všetko prežívame v našom vnútri, nie mimo nás.

Naše egocentrické túžby sa vyvinuli od Veľkého tresku cez neživú, rastlinnú a živočíšnu prírodu.

Ľudská úroveň prírody sa objavila okolo roku 50 000 pred n. l. a odvtedy do roku 5 000 pred n. l. vznikla primitívna komunitná spoločnosť, charakterizovaná rovnosťou a spoločným vlastníctvom.

Pôvodne túžby fungovali na neživej úrovni, ale od 5.storočia začala vznikať túžba po bohatstve. Nasledujúce obdobie bolo svedkom rýchleho ľudského rozvoja, ktorý sa vyznačoval príchodom inovatívnych technológií.

Od 5. storočia pred n. l. do konca stredoveku v 15. storočí n. l. existoval neúnavný hlad po moci. Súčasne renesancia, významné objavy, vynález tlačiarne a ďalšie míľniky priviedli ľudstvo k obdobiu vedeckého pokroku a osvietenstva, ktoré trvalo až do konca 20. storočia.

Cieľ tejto novej túžby nie sme samozrejme schopní definovať tak jasne, ako bol formulovaný v zámere. Pri prechode na vyšší stupeň vývoja sa ocitáme v úplnej neznalosti požiadaviek nášho súčasného evolučného procesu.

V 21. storočí nastáva nová etapa, keď v človeku vzniká úplne nová túžba: prekonať hranice prírody a usilovať o vyššiu úroveň existencie, v ktorej budeme žiť v súlade s prírodnými zákonmi. Cieľ tejto novej túžby nie sme samozrejme schopní definovať tak jasne, ako bol formulovaný v zámere. Pri prechode na vyšší stupeň vývoja sa totiž ocitáme v úplnej neznalosti požiadaviek nášho súčasného evolučného procesu.

Existuje mnoho teórií a názorov na to, ako a pre čo by sme mali žiť, ale žiadna z nich neponúka úplné uspokojenie pre každého. Keď však sledujeme, ako nás príroda núti neustále zvyšovať našu technologickú a ekonomickú prepojenosť po celom svete, môžeme sa domnievať, že príroda vyžaduje, aby sme dosiahli novú úroveň jednoty, vzájomnej závislosti a prepojenosti vo vzájomných vzťahoch. Tento princíp je v súlade s biblickou zásadou „miluj blížneho svojho ako sám seba“.

 

Spoločne zvíťazíme.

04.12.2023

Medzinárodná podpora, ktorú v tejto strašnej vojne Izrael dostáva, vrátane amerických lietadlových lodí ako zastrašujúceho prostriedku a posily, poskytuje Izraelcom pocit podpory a záruky. Nesmieme však zabúdať na to, že žiadna príprava ani zbrane nemôžu nahradiť naše vzájomné spojenie: náš hlavný štít proti všetkým hrozbám. Práve naše rozdelenie dáva [...]

Globálna podpora Izraela: Posilňuje nás alebo oslabuje?

01.12.2023

Aktuálne, po tragických udalostiach 7. októbra, vyjadrilo podporu Izraelu viac ako 80 zemí. Čo sa týka otázky, či nás táto podpora posilňuje alebo oslabuje, musím konštatovať, že nás oslabuje. Sila a budúcnosť ľudí Izraela nezávisí na tom ako sa ku nám vzťahujú ostatní, ale na tom ako sa k sebe vzťahujeme navzájom. „Keď im Stvoriteľ dal zostúpiť z hory Sion, [...]

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

27.11.2023

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných. Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného [...]

Mount Merapi, sopka

Počet obetí sopky Marapi sa zvýšil na 13, po desiatich horolezcoch ešte pátrajú

05.12.2023 06:39

Počet obetí nedeľňajšieho výbuchu sopky Marapi v indonézskej provincii Západná Sumatra sa zvýšil na 13.

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632139x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu

Kategórie