Založ si blog

Prečo sa musíme učiť milovať?

V Kabale hovoríme, že „celá naša práca je o každodennom objavovaní lásky medzi nami“.

Láska je všeobecnou silou zahrnutou v prírode a ako je napísané v Tóre, jej najväčším pravidlom je dosiahnutie „Milujem bližného svojho ako seba samého“ (viď. Kabalista Yehuda Ashlag, „Matan Torah [The Giving of the Torah]“).

 

Každý z nás túži po láske, cítiť lásku, ale zisťujeme, že čo dostávame je prechodný pocit, často získavaný nedobrovoľným spôsobom.

 

Dnes, v čase globalizácie, objavujeme naše vzájomné prepojenie a vzájomnú závislosť. Zo strany prírody nás zbližuje sila lásky, ale my sme v opozícii, v stave nenávisti jedného voči druhému. Inými slovami, príroda je altruistickou silou (silou odovzdania) a naša povaha je egoistická – túžime po seba-uspokojení na úkor prírody a ostatných ľudí. Tým pádom sme v protipóle k prírode a to spôsobuje všetky naše problémy.

 

Ale našim hlavným problémom je nedostatok lásky. V láske objavujeme dokonalosť a večný život.

Prečo sa musíme učiť milovať? Nechce každý z nás lásku?

 

Každý z nás túži po láske, cítiť lásku, ale zisťujeme, že čo dostávame je prechodný pocit, často získavaný nedobrovoľným spôsobom. Ako teda môžeme lásku pestovať? Potrebujeme do spojenia medzi nami, do našich vzťahov, pozvať silu lásky, ktorá v hojnosti prebýva v prírode. O priťahovaní sily lásky do našich životov sa píše „Ja som stvoril zlý sklon a Ja som stvoril Tóru ako korenie, pretože Svetlo v nej napravuje“.

 

Svetlo je silou lásky, ktorá môže vstúpiť do našich životov a napraviť náš zámer tak aby sme jednoducho chceli milovať viac ostatných ako seba.

Čím viac sa zaoberáme rôznymi zdrojmi, ktoré popisujú základné piliere prírody – ľudskej povahy a povahy sveta ako takého – učíme sa, ako môžeme pritiahnuť silu lásky, pôsobiacu v prírode, do našich vzťahov. Tým viac dosahujeme šťastný a naplnený život v harmónii a tým viac k sebe priťahujeme Svetlo, mimovoľne pracujúce na našej náprave.

Spoločne zvíťazíme.

04.12.2023

Medzinárodná podpora, ktorú v tejto strašnej vojne Izrael dostáva, vrátane amerických lietadlových lodí ako zastrašujúceho prostriedku a posily, poskytuje Izraelcom pocit podpory a záruky. Nesmieme však zabúdať na to, že žiadna príprava ani zbrane nemôžu nahradiť naše vzájomné spojenie: náš hlavný štít proti všetkým hrozbám. Práve naše rozdelenie dáva [...]

Globálna podpora Izraela: Posilňuje nás alebo oslabuje?

01.12.2023

Aktuálne, po tragických udalostiach 7. októbra, vyjadrilo podporu Izraelu viac ako 80 zemí. Čo sa týka otázky, či nás táto podpora posilňuje alebo oslabuje, musím konštatovať, že nás oslabuje. Sila a budúcnosť ľudí Izraela nezávisí na tom ako sa ku nám vzťahujú ostatní, ale na tom ako sa k sebe vzťahujeme navzájom. „Keď im Stvoriteľ dal zostúpiť z hory Sion, [...]

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

27.11.2023

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných. Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632106x
Priemerná čítanosť článkov: 1963x

Autor blogu

Kategórie