Založ si blog

Obetovali by ste sa, aby ste zachránili iných ľudí?

Počas vojnového konfliktu medzi Izraelom a Hamasom sa mnohí ľudia zamýšľajú nad touto otázkou, pretože sa tu objavuje niekoľko príbehov sebaobetovania sa pre záchranu iných.

Napríklad: V prvý deň vojny šesť preživších priateľov rozprávalo, ako im desiatnik Matan Abergil zachránil život tým, že na nich skočil a absorboval silu granátu hodeného do ich obrneného transportéra. Aj Tali Hadad, matka šiestich detí, jazdila sem a tam, aby odviezla 13 zranených do pohotovostného zdravotníckeho centra v Ofakime, keď bolo mesto pod útokom.

Jednoducho preto, že robia správnu vec. Záchranu druhých považujú za dobrú a správnu vec, ktorú treba v danom čase urobiť, a tento postoj im dodáva silu ju uskutočniť.

Na čo títo ľudia myslia, keď nasadzujú vlastné životy, aby zachránili iných?

Je to pôsobivé, pretože to ide proti nášmu inštinktu prežitia. Máme však tendenciu riskovať vlastné životy, aby sme zachránili iných. Inštinktívne sme ako zvieratá – živočíšna ríša disponuje viacerými príkladmi sebaobetovania sa pre záchranu iných zvierat. Naše prejavy sebaobetovania sa pre záchranu iných nám však ukazujú, že máme schopnosti presahujúce naše základné inštinkty prežitia.

Z týchto odvážnych činov by sme si mali vziať ponaučenie, že takto sa jednoducho musíme správať jeden k druhému. Každá ľudská bytosť v sebe skrýva takýto životný potenciál. Je to zdroj, vďaka ktorému sa môžeme úplne obetovať pre druhých. Ak chceme vytvoriť spoločnosť so silnými zjednocujúcimi väzbami, musíme tento potenciál prebudiť v našich srdciach.

Jedným z problémov Izraela je, že príbehy o odvahe a sebaobetovaní sa šíria len v čase núdze. Kde je naše uznanie týchto vlastností v každodennom živote? V pokojnejších časoch takéto príbehy prehliadame a namiesto toho sa radšej staviame jeden proti druhému, čo vedie k rozdeľovaniu.

Keďže jednota nad rozdelením nás na začiatku spojila ako národ, potom nám nič nepomôže, až kým si za každých okolností nezačneme uvedomovať, že sme v neustálom núdzovom stave, pokiaľ nedosiahneme stav: „Miluj svojho blížneho ako seba samého“. Musíme dosiahnuť stav, v ktorom budeme neustále uprednostňovať pozitívne putá vzájomnej podpory, starostlivosti a lásky nad všetkými našimi rozdeľujúcimi tendenciami. Keď to dosiahneme, uvedomíme si, ako konflikty vo svete ustupujú a otvára sa nový, harmonický a mierový svet.

Čo si myslíte o obavách Elona Muska z hrozby umelej inteligencie?

19.02.2024

Elon Musk, ktorý je angažovaný v rôznych spoločnostiach zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, varoval pred jej potenciálnymi nebezpečenstvami, čím rozprúdil debatu o jej rizikách a nutnosti regulácie. Upozornil na hrozbu, že by umelá inteligencia mohla viesť k skaze ľudskej civilizácie a zdôraznil potrebu vládnej regulácie, než bude príliš neskoro. Muskove obavy sú [...]

Škodia nám technológie?

16.02.2024

Technológie nám slúžia prostredníctvom prelomových objavov v medicíne, ktoré zachraňujú životy, a inovácií, ktoré pomáhajú našim profesiám a každodennému životu. Veľká časť technologického pokroku však spôsobuje spúšť, pretože sa zameriava na vytváranie stále sofistikovanejších spôsobov zabíjania, ubližovania a vykorisťovania ľudí. Ako môžeme [...]

Bol by život bez nezhôd lepší?

14.02.2024

Mohlo by sa zdať, že život by bol lepší bez nezhôd, pretože by sme potom nemali vojny a konflikty, ale zďaleka to tak nie je. Bez nezhôd by bol náš život jednostranný, nevyvážený a ľudstvo by sa nemohlo rozvíjať. Kabalista Yehuda Ashlag (Baal HaSulam) vo svojom článku „Sloboda“ píše o tom, ako ľudstvo napreduje prostredníctvom nezhôd: „Musíme byť bdelí, aby sme [...]

Alternatíva pre Nemecko / AfD /

Najmenej od júna. Krajne pravicovej AfD klesajú preferencie, stále je však pred Scholzom

20.02.2024 23:29

V prípade, že by sa voľby konali v nedeľu, opozičná Kresťanskodemokratická únia (CDU/CSU) by získala 30 %.

charkov

Tri štvrtiny z USA, 16 % z Európy. Kimove rakety vraždiace na Ukrajine sú zo západných súčiastok

20.02.2024 22:56

Severná Kórea si západné komponenty pre svoje zbrane zaobstaráva napriek prísnym sankciám, následne ich používa Moskva.

protest farmárov, Poľsko

Nahnevaní poľskí roľníci v uliciach. Traktorista žiadal Putina: Urob poriadok s Ukrajinou i Bruselom. Vyšetruje ho polícia

20.02.2024 22:40

Poľskí roľníci pokračovali v protestoch proti dovozu ukrajinských potravín a politike Bruselu. Pomohli si aj kontroverzným plagátom.

Vladimir Kara-Murza

Kara-Murza tvrdí, že Navaľného dal zabiť Putin: Bol jeho osobným väzňom. Pripomenul 307 obetí z roku 1999

20.02.2024 22:14

Pomstychtivý, zbabelý, chamtivý starec zničí každého, v kom vidí ohrozenie svojej moci, napísal o Putinovi väznený politik.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 346
Celková čítanosť: 668826x
Priemerná čítanosť článkov: 1933x

Autor blogu

Kategórie