Založ si blog

Zabíja imigrácia New York?

V poslednom čase sa veľa hovorí o imigračnej kríze v New Yorku. Čoraz viac migrantov si vytvára domov v uliciach Manhattanu, kde si v chladných zimných mesiacoch stavajú stany a prespávajú na chodníkoch.

 

Starosta New Yorku vyslovil myšlienku umiestniť migrantov na výletné lode. Na druhej strane však niektorí požadujú uzavretie hraníc a vyzývajú na návrat migrantov do ich domovských krajín. Situácia je skutočne zložitá.

 

V súčasnosti sú milióny ľudí na celom svete v pohybe a hľadajú lepší život. Záleží však na tom, kde sa usadia a Sibír nepatrí práve medzi ich najobľúbenejšie miesta. Manhattan sa rozhodne javí ako oveľa jasnejšia možnosť.

 

Na jednej strane prisťahovalci vybudovali Ameriku do dnešnej podoby. Ale na druhej strane sa časy zmenili a Američania sa teraz cítia ako domáci. Chcú svoje pohodlie a myšlienka prijatia každého človeka stratila svoju silu.

 

Veľkou otázkou je, či je správne, aby krajina zatvorila svoje dvere nelegálnym prisťahovalcom. Ja hovorím, že áno. Každá krajina má právo rozhodovať o tom, kto do nej vstúpi a kto nie, a to vrátane stanovenia pravidiel.

 

Potom však prichádza hlbšia otázka. A čo pocit domova? Je správne cítiť, že váš domov je výlučne váš? No, nie tak celkom. Závisí to od vašich hodnôt a pocitov, ale myšlienka spoločnej planéty pre všetkých získava na sile.

 

Kedysi som bol optimistom, že ľudia prídu na to, že nič na tomto svete nie je skutočne ich. Ale dnes sa ľudstvo správa, akoby svet bol jeho osobným ihriskom, a pritom ho ničí.

 

Budúcnosť? V ideálnom prípade potrebuje ľudstvo poriadnu prevýchovu. Mali by sme sa na celú planétu pozerať ako na náš spoločný domov a spoločne pracovať na tom, aby bola pre všetkých dobrým domovom.

 

Náš svet dnes prechádza zmenami ako nikdy predtým v histórii. Čím viac sme celosvetovo prepojení a vzájomne závislí, tým viac sa nám ukazuje, že musíme zmeniť svoj pohľad z „toto je moje miesto, moja krajina“ na „toto je náš spoločný domov pre všetkých“. Nastal čas oslobodiť sa od myslenia, podľa ktorého organizujeme svoj život pre svoj osobný prospech, a namiesto toho žiť tak, aby sme prinášali prospech ostatným a celému ľudstvu. Ak sa nám tento posun podarí uskutočniť v masovom meradle, budeme svedkami zrodu úplne nového harmonického a mierového sveta.

Čo robiť, keď v rodine panuje nenávisť

21.05.2024

Keď sa v rodinných vzťahoch objaví nenávisť, je potrebná trpezlivosť, porozumenie a tiež uznanie, že ostatní členovia rodiny zdieľajú rovnaké bolestivé pocity, dojmy a túžby. V každom sa skrýva láska i nenávisť, ktoré sa môžu v rôznych okamihoch zladiť aj rozchádzať. Navyše je zbytočné tieto pocity stupňovať a dramatizovať. Primárne je potrebné sa [...]

Ako sa skupiny ľudí rozhodujú kolektívnym spôsobom?

18.05.2024

Talmud opisuje, ako bola Tóra preložená do gréčtiny: „Král Ptolemaios raz zhromaždil 72 starších. Umiestnil ich do 72 komnát, každého zvlášť, pričom im neprezradil, prečo sú povolaní. Vošiel do každej miestnosti a povedal: ‚Napíšte mi Tóru Mojžiša, vášho učiteľa.‘ Boh každému vložil do srdca, aby prekladal rovnako ako všetci ostatní.“ 72 [...]

Ak urobíte niečo dobré pre druhých, očakávate niečo naspäť?

16.05.2024

V jednom citáte od Benjamina Franklina sa hovorí: „Ten, kto ti raz preukázal láskavosť, bude ochotnejší preukázať ti ďalšiu, než ten, ktorému si sám láskavosť preukázal.“ Iný spôsob vyjadrenia znie: „Neočakávaj protislužbu od niekoho, pre koho si sám dobro vykonal.“ Podvedome však očakávame v nejakej forme návrat toho, čo sme dali, akoby sme uzavreli obchod a [...]

mozner, karas

Susko stiahol ústavnú sťažnosť v prípade sudcu Moznera, ktorú podala Dubovcová

22.05.2024 15:18

Podľa Moznera išlo o reakciu vtedajšej ministerky na jeho kritiku reformy súdnej mapy

Mihail Kogalniceanu, Constanta, základňa NATO, Rumunsko, Apache, vojaci

Vlk je za dverami, neutrálne štáty by sa mali pridať k NATO a členovia zvýšiť výdavky na armádu, vyzval Londýn

22.05.2024 15:15

Budem sa zasadzovať za to, aby sa do NATO zapojili všetci, ktorí využívajú ochranný dáždnik aliancie, vyhlásil minister Shapps.

súd, fico, atentát, cintula, šts

Atentátnik na Fica prišiel o advokátku. Vybral si nového zástupcu sám?

22.05.2024 13:47

Od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica prešiel týždeň.

rusko, malka

Ruská delostrelecká fraška: Prachové náplne rozvrátili bojovú efektivitu

22.05.2024 13:11

Strelci kritizovali vedenie, že prachové náplne v munícii majú odlišné váhy a každý granát letí inak.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 382
Celková čítanosť: 717460x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie