Založ si blog

Duchovný život nie je len pre izolované skupiny. Je pre celé ľudstvo.

Je to len jeden deň, ktorý strávime tu na Zemi,

a utrpenie a smútok je všetko, čo tu zažívame,

a potom, aj keď nevyriešime žiadnu z hádaniek života,

zaťažení ľútosťou musíme odísť. …

Ó, ľudský rod, neosvietený,

Si nič, si len na prázdnom vetre postavený!

Áno, obyčajné nič, vznášajúce sa nad priepasťou,

prázdnota pred tebou a prázdnota za tebou!

Omar Chajjám, Rubáiját, #3 a #424

 

Omar Chajjám, muž, ktorý sa hlboko ponoril do hľadania zmyslu života, dospel k záveru, že všetko, čo si kedysi vážil a pre čo žil, je zbytočné. Jeho poznanie sa odráža v celom jeho diele a poukazuje na márnosť jeho úsilia.

Ak sa z tohto hľadiska pozrieme na život každého človeka vrátane nášho vlastného, môžeme dospieť k záveru, že uvedomenie si tejto márnosti a zbytočnosti všetkého nášho úsilia je pre nás hlbokou tragédiou. Zároveň nám to poskytuje aj psychickú pripravenosť a pochopenie, že každá životná cesta má svoj začiatok a koniec a že nakoniec je všetko vlastne ničím.

Čo je teda „niečo“? Tým „niečim“ je pre nás žiť v pozitívnom vzájomnom spojení a spoločne si uvedomiť, že skutočný zmysel života spočíva v prijatí. Ak prijmeme dané okolnosti, budeme so svojím životom spokojní.

Ale čo ak túžba po ďalšom získavaní nezmizne? Chcieť získať viac nie je ctnosť. Podstata ľudského života spočíva v tom, že človek pochopí svoje obmedzenia, prijme ich a nebude sa usilovať získať viac. Ide o to, aby sme sa snažili pomáhať druhým, tiež prijímať pomoc na oplátku a takýmto spôsobom existovať.

Radosť a šťastie sa objavujú ako vedľajšie produkty existencie tohto druhu. Nakoniec prídeme k poznaniu, že je zbytočné očakávať od života niečo viac.

Kde do toho vstupuje Stvoriteľ, t. j. vyššia sila lásky a dávania? Stvoriteľa objavujeme v pocite spokojnosti, ktoré je nám poskytované z obmedzeného a vyváženého pohodlia, ktoré pramení z prijatia skutočného zmyslu života. Súhlas a zhoda so Stvoriteľovou víziou bez toho, aby sme žiadali viac, sa potom stáva základom našej radosti.

Keď si uvedomíme obmedzenia života, prijmeme ich a nájdeme spokojnosť v jednoduchosti existencie, objavíme skutočné naplnenie. Stvoriteľ je potom prítomný v súľade s danými okolnosťami a v odmietnutí zbytočných požiadaviek.

Uši a srdcia ľudí sú pred posolstvom o jednote uzavreté.

18.04.2024

Kvapkajúca voda vyhĺbi kameň, nie silou, ale vytrvalým kvapkaním: príslovie k neutíchajúcej snahe o jednotu. Cez sociálne siete sa mi posťažoval Amir, ktorý napísal nasledujúce: „Čím viac sa snažím s druhými vytvárať jednotu a dobré vzťahy, tým je to horšie. A napriek tomu stále pokračujem a pokračujem. Ako keby som nechcel prijať, že sa mi to vôbec nedarí”. [...]

Ako naučiť deti láskavosti?

16.04.2024

Šula mi píše: „Dobrý deň, Michael Laitman! Môjmu synovi je 15 rokov. A všetko sa zdá byť v poriadku, on a jeho priatelia vyrastajú v spoločnosti, kde sa im my, rodičia, snažíme vštepiť hodnoty lásky k druhým, vzájomného spojenia, priateľstva. Ale aj napriek našej snahe zrazu vidím, ako jeden druhým opovrhujú, ako ponižujú a zosmiešňujú slabších. Bolí ma srdce, [...]

Ako začať vnímať a cítiť jedinú silu, ktorá všetkému vládne.

14.04.2024

Za všetkým životom tu v tomto svete stojí jediná sila, sila lásky, odovzdania a spojenia a to, čo vnímame, je jej prejav, skrze ktorý nás táto sila chce naučiť priamemu spojeniu s ňou. Tým, že sa snažíme rozoznávať obrazy, vďaka ktorým sa prejavuje, prechádzame procesom učenia. Keď prejdeme od vonkajších k vnútorným prejavom tejto sily, začneme rozoznávať nielen [...]

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

kravy

Kmeň vtáčej chrípky H5N1 detegovali aj v kravskom mlieku, upozornila WHO

19.04.2024 17:46

Nateraz nie je známe, ako dlho môže vírus v mlieku prežiť.

SR Požiar Osada Stropkov Situácia Mimoriadna POX

Polícia začala v súvislosti s požiarom v Stropkove trestné stíhanie

19.04.2024 17:17

Po požiari, ktorý zničil deväť obydlí, ostalo bez strechy nad hlavou 49 tamojších obyvateľov, z nich 29 detí.

Ukrajinskí vojaci ďakujú Slovákom za zbierku na muníciu

Zbierka na muníciu raketovo rastie, podporila ju i Čaputová. Ďakujeme, bratia Slováci, odkazujú ukrajinskí vojaci z frontu

19.04.2024 16:30, aktualizované: 17:35

Ciieľ bol najskôr vyzbierať jeden milión eur. Vzhľadom na obrovský ohlas a ochotu posielať peniaze obrancom, je zbierka bez finančného a časového limitu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 370
Celková čítanosť: 698455x
Priemerná čítanosť článkov: 1888x

Autor blogu

Kategórie