Prečo väčšina ľudí neuprednostňuje otázky duše pred existenciou fyzického života?

Mnoho starovekých Grékov sa obávalo otázky, ktorú často kládol Sokrates: „Nehanbíš sa venovať pozornosť peniazom, sláve a poctám, a pritom sa nestarať o svoju dušu a nemyslieť na ňu tak, aby bola čo najlepšie?“

Alkibiades, jeden zo Sokratových žiakov, ktorý bol v tom čase politikom a stratégom, mal so Sokratom búrlivý vzťah lásky a nenávisti a hovoril, ako sa za Sokrata hanbí, dokonca si želal Sokratovu smrť.

V našom bežnom egoistickom pohľade na svet, kde každý z nás túži vidieť seba v lepšom svetle ako ostatní, ak niekto poukáže na naše chyby, okamžite si želáme, aby on a tieto chyby zmizli.

Túžba po sláve, peniazoch a moci by mala byť prinajmenšom druhoradá, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou našej nevyhnutnej existencie. Platí tu zásada, že naše hlavné štúdium by sa malo týkať záležitostí duše. Vyvstáva teda otázka, prečo sa ľudia spravidla nevenujú záležitostiam duše v rovnakej miere ako potrebám tela?

Je to preto, lebo ľudia nevedia, čo je duša, ako ju rozvíjať, a nechcú sa zaoberať témou, ktorá je ťažká a zložitá na pochopenie. Duša stojí v protiklade k našej egoistickej povahe, ktorá neustále hľadá svoj vlastný prospech a pohodlie.
Mohli by sme sa však spýtať, prečo je potom na svete toľko duchovných praktík, keď sa dušou nechceme zaoberať? Je to preto, že ľudia vymýšľajú najrôznejšie triky, ako si Boha omotať okolo prsta. Inými slovami, naša egoistická povaha, ktorá kladie vlastný prospech nad všetko ostatné, vytvára svetonázor, v ktorom si myslíme, že môžeme urobiť to či ono, a na oplátku si podriaďujeme svoje ego, svoju prirodzenosť a Boha.

Záležitosti duše – teda to, čo je v živote skutočne najdôležitejšie – sú v rozpore s našou egoistickou prirodzenosťou. Preto ak by sme sa vážne zaoberali otázkami duše, zistili by sme, že v našich pozemských záležitostiach nepostupujeme.

Ako teda môžeme zistiť, či máme túžbu zaoberať sa záležitosťami duše alebo nie? Začína to pocitom, že životu chýba skutočný zmysel a cieľ. Ak cítime tento existenciálny nedostatok charakterizovaný otázkou: „Aký je zmysel života?“, môžeme začať investovať do jeho naplnenia. Takáto túžba nás nakoniec privedie k tomu, že uprednostníme záležitosti duše, a to nás privedie k pocitu objavenia zmyslu, cieľa a zdroja nášho života – k pocitu, kedy sa naše srdce a myseľ spoja.

 

Budúcnosť sveta spočíva v premene človeka – II

16.05.2025

Všetko v rodine Podporujte dieťa v tom, aby sa delilo o všetko, čo zažilo. Vyhraďte si čas – napríklad raz týždenne –, keď sa celá rodina zíde a každý povie, čo sa mu za uplynulý týždeň prihodilo. Dôležité je, aby každý dostal možnosť prehovoriť a vypočuť ostatných. Nakoniec by ste mali dospieť k spoločnému porozumeniu – napríklad nie k jednému riešeniu, [...]

Budúcnosť sveta spočíva v premene človeka – I

15.05.2025

Ak rodičia budú dieťa iba nútiť, časom ich začne nenávidieť a pri každej príležitosti bude ich pravidlá ignorovať. Nakoniec môže ich domov opustiť. Proste milujte svoje dieťa Dieťa musí vedieť, že rodičia sú vždy na jeho strane. Nemali by nikdy zradiť jeho dôveru a hranice nastavovať len vtedy, keď je to skutočne nutné. Pokiaľ dieťa bude cítiť, že rodičia sú [...]

Budúcnosť sveta spočíva v premene človeka

14.05.2025

Dieťaťu je možné povoliť všetko Pre mnohých rodičov je veľkým problémom rozhodnúť, čo dieťaťu dovoliť a čo zakázať. Rôznych rád na túto tému existuje nespočet. Poďme si to rozobrať. V skutočnosti je možné dieťaťu povoliť všetko, ale! Iba v určených medziach. A práve stanovenie správnych hraníc je jednou z najdôležitejších úloh rodičov. Stanoviť [...]

pápež lev XIV

Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou prvýkrát pozdravil veriacich z papamobilu

18.05.2025 09:32

Na námestie svätého Petra vo Vatikáne je podľa odhadov niekoľko desiatok tisíc ľudí.

ukrajina vojna

ONLINE: Rusko masívne zasypalo Ukrajinu dronmi. Išlo o najväčší útok od začiatku invázie

18.05.2025 08:25, aktualizované: 09:55

Rusko od piatkových rokovaní s Ukrajinou v tureckom Istanbule zintenzívnilo svoje útoky.

Rafal Trzaskowski, Poľsko

V Poľsku sa začalo prvé kolo prezidentských volieb. Očakáva sa, že bude aj druhé kolo

18.05.2025 07:50

V Poľsku sa v nedeľu o 7.00 h začalo prvé kolo prezidentských volieb, v ktorých voliči rozhodujú o nástupcovi dosluhujúceho prezidenta Andrzeja Dudu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 493
Celková čítanosť: 910337x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu

Kategórie