Založ si blog

Troch detí sa opýtali , čo je láska. Dospelí sa môžu učiť z ich odpovedí.

Jedného z mojich študentov nedávno zaujali odpovede troch malých detí na otázku „Čo je pre teba láska?“ a spýtal sa ma, či sa z odpovedí týchto detí môžeme učiť vyjadrovať lásku ako dospelí.

Čo tie deti hovorili?

Jedno z detí odpovedalo: „Láska je, keď niekomu dáš väčšinu svojich cukríkov, bez toho aby si ho nútil, aby ti niečo vrátil.” Inými slovami, dávať to, čo máme radi, v prospech druhých je prejavom lásky.

Druhé dieťa odpovedalo: „Láska je to, čo ťa núti usmievať sa na ostatné deti, aj keď si unavený.” Aj to je prejav lásky, zámer pozdvihnúť náladu druhým napriek našim vlastným pocitom odporu.

Tretie dieťa odpovedalo: „Láska je, keď celý deň nosíš košeľu, o ktorej ti kamarát povedal, že je krásna a že sa mu páči.” To je ďalší prejav lásky, tj prianie potešiť druhých tým, že pre nich urobíte niečo, o čom viete, že sa im páči.

Bolo by múdre, aby sme sa, ako dospelí, z týchto jednoduchých prejavov lásky poučili a uplatnili ich v spoločnosti. Vyrástli sme však v ľudí, ktorí často prejavujú opačné rysy, nenávisť, bojovnosť, rozpoltenosť a ľahostajnosť, čo v našom živote plodí mnoho ťažkostí a utrpenia.

Dôvodom je neustály rast nášho ega, túžby užívať si pre vlastný prospech na úkor druhých, ktorý chce všetko pohltiť pre seba. Vyššie spomínané prejavy lásky nás však neopúšťajú úplne. Zostávajú ako vnútorný potenciál a príležitosť na to, aby sme sa začali nesebecky rozvíjať, šliapali po prebujnenom egu a realizovali tieto jednoduché prejavy lásky podobne ako deti, s tým rozdielom, že ako dospelí tak robíme z uvedomenia a prekonávania.

Na pozadí nespočetných bojov a konfliktov, v ktorých sa dnes nachádzame a z ktorých mnohé roznecujú nenávisť medzi nami, si želáme, aby sme v sebe našli prostú nevinnosť prejavov vzájomnej lásky a aby sme sa snažili vytvárať nové spojenia živené podporou, povzbudzovaním a starostlivosťou o lásku, ktorá nás všetkých pozdvihne nad naše rozdelenie, tj aby sme dosiahli to, čo je napísané, že „láska zakryje všetky zločiny”.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761246x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie