Založ si blog

Obetovať sa pre svojich milovaných

Starý muž prišiel k sestre, aby mu po operácii odstránila stehy. Všetci mali plné ruky práce, on prosil, dožadoval sa, žadonil, aby sa o neho postarali čo najrýchlejšie. Hovoril: „Musím sa včas dostať do nemocnice, aby som nakŕmil svoju chorú ženu. Má Alzheimerovu chorobu.“

V tej chvíli sa uvoľnila postaršia zdravotná sestra a povedala: „Asi sa bude báť, keď prídete neskoro. Urobím to pre Vás hneď.“

„Nie, posledných päť rokov ma už nespoznáva“, odpovedal. „Načo teda to náhlenie, keď nevie, kto ste?“

„Je mi jedno, že nevie, kto som, zato ja viem, kto je ona.“

Táto alegória vyvoláva otázku: Čo poháňa človeka, ktorý za svoje úsilie voči druhému nedostáva žiadne uznanie ani odmenu?

Tento starý muž sa nedočká žiadnej vďačnosti, dokonca ani úsmevu, a napriek tomu svojej žene poskytuje jednostrannú láskyplnú starostlivosť. Takýto človek iba vie, že je to jeho povinnosť. Za splnenie nedostaneme nič na oplátku.

Dokáže človek, ktorý vo svojom živote cíti tento pocit povinnosti, konať z lásky?

Povinnosť presahuje lásku. Láska riadi naše správanie, pretože je to postoj k druhým. Okrem toho, či cítime lásku alebo nie, sme však povinní plniť povinnosť. A práve podľa nej sa meria zodpovednosť za druhých.

Láska nás zaväzuje správať sa voči druhému zdvorilo. Keď necítime lásku, ale povinnosť, musíme sa preorientovať zo seba na druhého tak, aby to prospelo druhému človeku, a nedovoliť, aby myšlienka na vlastný prospech narušila naše smerovanie.

Príklad starého muža ukazuje, že muž žije a jeho žena sotva prežíva, a muž smeruje zvyšok svojho života k svojej žene. To, čo ho udržuje pri živote, je jeho starostlivosť o manželku.

Aj keby okolo neho boli ľudia, ktorí by uznávali jeho snahu a hovorili mu, aký je skvelý, milujúci, starostlivý a zodpovedný muž, nič by to pre neho neznamenalo.

Môžeme povedať. , Že je tento starý muž príkladom niekoho, kto sa blíži duchovnej podstate odovzdania? Nie, nie je. Pretože pocit povinnosti, ktorý pociťuje pri komplexnej starostlivosti o svoju ženu, je jeho naplnením. Jeho žena, ktorá leží na nemocničnom lôžku a nikoho nespoznáva, pritom spája všetkých členov rodiny. Ale sila, ktorá dáva taký zmysel pre povinnosť v našom živote je vlastnosť, ktorá k nám prichádza zhora, to znamená, že nám príroda také schopnosti posiela ako dar.

Príroda alebo Stvoriteľ, sila lásky a láskavosti, ktorá vytvára a udržuje realitu, je všade. Keď však konáme činy zamerané na prospech druhých bez toho, aby sme mysleli na svoj vlastný prospech, je táto sila v takých činoch viac prítomná.

Nakoniec dosiahneme stav, kedy sila lásky a obdarovania oživí naše vzťahy a postoje k sebe navzájom a my budeme žiť dlhý život s úplným pocitom naplnenia, oveľa väčším, než aký pociťujeme vo svojich životoch v súčasnosti.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761297x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie