Tajomstvo Knihy Zohar spočíva v tom, že ak sa k nej budete vzťahovať správnym spôsobom, pritiahnete z Vyšších svetov napravujúce Svetlo, ktoré napravuje.
Napravujúce Svetlo je živá sila v prírode, ktorú priťahujeme čítaním kabalistických textov. Táto sila na nás môže pôsobiť ako elixír života alebo elixír smrti, podľa toho, aký máme vzťah k materiálu, ktorý čítame.
Prečo však bola výslovne zakázaná Kniha Zohar a niekoľko ďalších kabalistických spisov, a nie kabalistické texty, ako sú Tóra, Tanach, Talmud a Mišna?
Dôvodom je, že Zohar v sebe skrýva najmocnejšie a najvyššie Svetlo, a keď budeme pristupovať k textu z našej vrodenej egoistickej povahy bez zámeru napraviť svoj egoizmus, t. j. bez túžby zmeniť svoje vnútorné naprogramovanie – otočiť svoje úsilie z prospechu len pre seba na túžbu konať dobro iným a prírode, potom sa náš zámer využiť túto obrovskú silu k vlastnému prospechu zmení na elixír smrti.
Čo to znamená, že sa text mení na „elixír smrti“? Ak používame i obecne známu Tóru s egoistickými zámermi, vynárajú sa myšlienky povýšenosti, výnimočnosti a veľkosti. Vtedy sa Tóra stáva elixírom smrti, pretože potom pôsobí len na nafúknutie nášho ega.
Ak pristupujeme k textu s túžbou napraviť svoje egoistické zámery a nahradiť ich zámerom milovať, dávať druhým a pozitívne sa s nimi spájať, potom sa Svetlo Zoharu stáva elixírom života. Pomáha nám dosiahnuť duchovné nádoby, teda nový zámer lásky, odovzdávania a vzájomného prepojenia medzi nami a prírodou.
Prečo sa po období zákazu masovo odhaľuje Kniha Zohar a obecne múdrosť kabaly práve v našej dobe? Pretože v ľudstve vznikla obrovská potreba objaviť zmysel života. Pre kabalistov sú slová ako „zakázané“ a „nedovolené“ synonymom slova „nemožné“. To znamená, že ak nevznikne v ľuďoch túžba objaviť zmysel života a ochota zmeniť seba samého, je nemožné, aby títo ľudia pristupovali k týmto vznešeným textom správnym a účinným spôsobom.
Keďže sa však túžby v priebehu generácií neustále vyvíjajú, čoraz viac ľudí je dnes obdarených vysoko vyvinutými túžbami, ktoré dokážu spracovať túto múdrosť spôsobom, ktorý bude rozvíjať ich túžbu po duchovnosti, a nie posilňovať ich egoistické túžby. Je napísané, že na konci dní bude táto múdrosť odhalená pre nápravu sveta, až bude svet na túto nápravu pripravený, teda keď bude veľa ľudí pripravených vynaložiť úsilie, aby sa pozdvihli nad svoje egoistické záujmy do zámeru lásky a odovzdania.
Preto dnes môžeme začať skúmať pôvodný zámer Zoharu ako prostriedok k náprave našich postojov k sebe navzájom a obecne k prírode. Kabalisti našej doby, ako napríklad veľký kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam), tvrdia, že nastal čas rozšíriť túto múdrosť a odhaliť Knihu Zohar svetu.
Naša generácia je „generáciou dní Mesiáša“. Preto nám bolo dané oslobodiť našu svätú zem z rúk cudzincov. Odmenou nám bolo aj odhalenie Knihy Zohar, ktoré je začiatkom naplnenia verša (Jeremiáš 31): „A už nebudú učiť každý svojho blížneho a každý svojho brata, hovoriac: ‚Poznaj Pána‘, lebo ma budú poznať všetci, od najmenšieho z nich až po najväčšieho.“ (Jeremiáš 31)
Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam), „Príhovor na dokončenie Zoharu“.
a tvoja istota nie je pýcha? ...:-) ...
Eduard Tomáš: Není trvalého štěstí v žádnem z... ...
Citát je z knihy Jána 8:44. ...
"Vaším otcom je Diabol a chcete plniť... ...
Zohar bol prvýkrát zverejnený Mojžišom de León... ...
Celá debata | RSS tejto debaty