Alegória o majiteľoch hotela, ktorí sa pokúsili okradnúť bohatého obchodníka

Existuje alegória o manželoch, ktorí prevádzkujú hotel pre obyčajných ľudí a snažia sa okradnúť bohatého obchodníka, ktorý prespal v izbe ich hotela.

Manželka videla kupcove drahé veci a povedala manželovi, že má prášok, po ktorom ľudia na všetko zabudnú. Pridala kupcovi tento prášok do večere s úmyslom, aby zabudol a nechal tam niektoré zo svojich krásnych vecí.

Obchodník dojedol, pochválil majiteľa hotela za príjemné zážitky v hoteli a za svitania odišiel. Krátko potom, čo odišiel, majitelia hotela vtrhli do kupcovej izby v nádeji, že tam nájdu nejaké zabudnuté cennosti. Zrazu manžel vykríkol: „Zabudol, zabudol!“ „Čo zabudol?“ radostne zvolala jeho žena. „Zabudol zaplatiť za ubytovanie.“
V tejto alegórii sú manželia za svoj priestupok potrestaní okamžite. V našom svete je však mnoho príkladov ľudí, ktorí sa navonok usmievajú a maľujú krásny obraz zdanlivo dobrými skutkami, aby mohli okrádať druhých. Napríklad ľudia môžu tráviť čas vedľa starnúceho príbuzného len preto, že ticho čakajú na jeho smrť, aby získali jeho veci a majetok, alebo keď sa mladé ženy vydajú za starších milionárov len preto, aby čoskoro získali väčšinu podielu z ich dedičstva. V týchto prípadoch sa však nestretávame s tým, že by títo ľudia boli za svoje manipulatívne konanie nejako bezprostredne potrestaní.
Avšak, trest je zákonite udelený. Možno tento trest nepociťujeme priamo, ale príroda má svoj vlastný spôsob, ako vyvážiť to, čo v ľudstve prebieha.

Celý náš život na tejto zemi je trestom za náš egoistický prístup k sebe navzájom. Vojny a nespočetné ďalšie formy utrpenia sú spôsobené našimi skorumpovanými egoistickými postojmi. Hľadáme vlastný prospech na úkor druhých a prírody a nemáme skutočnú túžbu prinášať šťastie a láskavosť niekomu inému.

Príroda nás predurčila na to, aby sme prešli určitou fázou vývoja, kedy zistíme, že sme čisto egoistickí, to znamená, že sa z celého srdca snažíme presadiť na úkor druhých, a po takom odhalení sa začneme obracať k samotnému Tvorcovi prírodných zákonov, ktoré nás formujú, s úprimnou požiadavkou: „Pozri, ako si ma stvoril! Čo môžem urobiť? Rozsievam okolo seba len nenávisť, a to Ty si ma takého stvoril.“ A navyše, rovnako ako nás príroda stvorila takými egoistami, môže nás samotná príroda aj napraviť, aby sa náš vrodený egoizmus premenil na svoj altruistický opak.

Na rozdiel od alegórie o majiteľoch hotela, ktorí sa snažia okradnúť obchodníka, my priamo nepociťujeme trest za svoje skazené egoistické postoje voči sebe navzájom, pretože keby sme trest pocítili ihneď, pochopili by sme ho a všetci by sa zdanlivo okamžite napravili.
Naopak trest, ktorý dostávame za svoj egoistický postoj na tomto svete, je nepriamy. Nechápeme jeho dôvod, nechápeme prečo a ako náš egoistický prístup k sebe navzájom a k svetu spôsobuje konflikty. Ak by sme pociťovali okamžitú negatívnu spätnú väzbu za svoje nesprávne zámery a činy, potom by sme sa rýchlo zmenili na dobre vycvičených vojakov. Nenaučili by sme sa nič o sebe a o tom, čo znamená rozvíjať správny prístup k sebe navzájom a k prírode, čo v prvom rade znamená nepriať si zlo. Naopak by v nás stále zostala naša túžba využívať druhých pre svoj osobný prospech, ale strach z priamych trestov, ktoré by sme za to dostávali, by nám nedovolil konať podľa vlastných predstáv.

Príroda podporuje náš rozvoj, v ktorom sami dôjdeme k uvedomeniu, že nesúhlasíme s nenávisťou k druhým, s vykorisťovaním, manipuláciou alebo ich zneužívaním, a že sa náš doteraz vrodený postoj k sebe navzájom musí úplne prevrátiť do svojej pôvodnej prirodzenosti. Smerujeme ku kritickému bodu ľudského vývoja, ktorý sa nazýva „poznanie zla“. K bodu, kedy zistíme, že naša vrodená prirodzenosť je úplný egoizmus, a kedy sa budeme cítiť mizerne z toho, že takú prirodzenosť máme. Toto odhalenie v nás vyvolá úprimnú túžbu po skutočnej premene našej povahy tak, aby sme sa stali podobnými prírode okolo nás, ktorá je altruistická, všemilujúca a všedávajúca.

V prírode je zakorenený proces, v ktorom musíme nevyhnutne prejsť takým rozpoznávaním a uvedomením, až nakoniec obrátime egoistické vzájomné vzťahy a v harmonickom, mierumilovnom a šťastnom prepojení dospejeme k šťastnému koncu. Táto etapa, keď ľudstvo odhaľuje svoju zlú egoistickú povahu, ktorá je v rozpore s altruistickými zákonmi prírody, a v ktorej vášnivo zatúži po zmene, sa nazýva „posledná generácia“. Teraz sa nachádzame na začiatku vstupu do tejto poslednej generácie, ale stále je to iba začiatok.

Jednotná metóda výchovy detí

02.04.2025

Univerzity po celom svete vykonávajú rôzne výskumné prieskumy v oblasti výchovy. V Severnej Karolíne vedci dospeli k záveru, že všetko závisí od toho, kde sa dieťa narodilo. Napríklad v Keni sledujú každý krok dieťaťa, zatiaľ čo v Európe je to považované za násilie. Existuje jednotná metóda, podľa ktorej by bolo možné deti vychovávať? Vo výchove môže [...]

Čo pomôže človeku, aby sa vzdal myšlienok na samovraždu a znovu našiel zmysel života?

31.03.2025

V máji 2019 si v Malajzii tragicky vzalo život šestnásťročné dievča po tom, čo na Instagrame zverejnilo anketu, v ktorej požiadala svojich sledujúcich, aby jej pomohli rozhodnúť sa medzi životom a smrťou. Otázka znela: „Naozaj dôležité, pomôžte mi sa rozhodnúť D/L,“ pričom D znamenalo smrť (death) a L život (life). Podľa polície v čase jej smrti 69 % respondentov [...]

Čo znamená byť duchovne mŕtvy?

28.03.2025

Byť duchovne mŕtvy znamená byť bez duše. Duch odkazuje na vlastnosť obdarovávať druhých, nie na kvalitu prijímať len pre seba. Podstatou nášho pozemského života je túžba prijímať zo všetkého okolo nás vo všetkých podobách – neživej, vegetatívnej, živej i ľudskej úrovni. Naproti tomu duchovný život znamená, že prijímanie zvonku nahradíme dávaním zo svojho [...]

Vila pre predsedu parlamentu, Richard Raši

Dva krby, wellness či vínna pivnica: Vila pre šéfa parlamentu stála milióny eur. Raši nevie, či v nej bude bývať

02.04.2025 06:00

Predseda parlamentu by mal dostať reprezentatívne a bezpečné bývanie. Vila pre Rašiho je už 6 rokov prázdna a štát do nej investuje stále viac peňazí.

Trump

Žart či príprava na puč? Trump tvrdí, že by mohol byť prezidentom aj po tretí raz. Čo na to experti?

02.04.2025 06:00

Donald Trump povedal v interview pre televíziu NBC News, že existujú metódy, na základe ktorých by sa mohol stať prezidentom USA aj po tretí raz.

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 481
Celková čítanosť: 888893x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie