Založ si blog

Poslanie ľudu Izraela

Na svojej stránke na Facebooku som od Marka obdržal súvisiacu správu:
„Chcem sa opýtať na Deň nezávislosti Izraela. Dnes je okolo Izraela toľko negativizmu, v krajine je toľko pesimizmu, pochybností, horkosti a tragédií. Mohol by si povedať niečo povzbudivé, niečo povznášajúce ku Dňu našej nezávislosti? Ľudia vás budú počúvať, mnohí vás počúvajú.“

Dúfam, že tí, ktorí ma počúvajú, venujú pozornosť môjmu súhlasu s oslavou nášho Dňa nezávislosti. Nezáleží na tom, ako vznikol, aj keď je tu niekoľko otázok.
Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam), známy ako najväčší kabalist našej doby, tento sviatok slávil a plne podporoval. Je napríklad známe, že ortodoxní Židia jeho doby boli spochybňovaní tým, že na noži, ktorý používal na krájanie šabatovej chaly, bolo hebrejsky napísané „Štát Izrael“ („Medinat Israel“).

Tento sviatok musíme neustále obnovovať, pretože sme povinní bojovať za oslavu tohto dňa, kým budeme existovať, práve preto, že sa ľudia rozhodli, že je to ich nezávislosť a musí sa raz ročne pripomínať. Inými slovami, vždy bude prebiehať boj o udržanie tejto krajiny, zatiaľ čo náš svet, ktorý beží na egoistickom programe, keď sa každý z nás snaží realizovať sám seba na úkor druhých, stojí proti duchovnému svetu, ktorý beží na opačnom altruistickom programe, kedy chceme prospieť druhým a prírode viac ako vlastnému prospechu.

Nezávislosť Izraela je navyše pre celý svet kľúčovým dátumom, ktoré označuje premenu sveta zo starovekého na moderné a zo sveta, kde Židia existovali ako utláčaný, prenasledovaný a zotročovaný národ, na svet, kde môžeme hrdo existovať vo svojej vlastnej krajine.

To znamená, že na jednej strane je to sviatok pre Židov, ale na druhej strane má veľký význam aj pre svet, pretože práve vďaka Židom, Izraelu a našej nezávislosti môžeme pokračovať vo svojej existencii spôsobom, ktorý umožňuje existenciu sveta.

Čo to znamená? Či už hovoríme o Židoch všeobecne, alebo konkrétne o Štáte Izrael, čo sú v porovnaní so svetovou populáciou a mapou sveta len nepatrné škvrnky – v skutočnosti držíme svet v rukách. Hovorím to sebavedome, pretože tento kúsok svetovej skladačky symbolizuje snahu o posilnenie sveta, aby si všetci boli rovní a hodní.

Inými slovami, konečným cieľom Izraela je vytvoriť svet pre všetkých. Keď si izraelský ľud uvedomí svoje poslanie zjednotiť sa a byť žiarivým príkladom jednoty pre celý svet – teda že jeho cieľom je práve prospech sveta skrze jeho jednotu – potom svet túto krajinu a tento ľud prijme.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761237x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie