Založ si blog

Ako môžem prejavovať lásku druhým, keď ju necítim?

Aby sme dosiahli vyššiu kvalitu lásky, než akú pociťujeme v každodennom živote, musíme hrať hru. Prečo práve hru? Je to preto, lebo v hre sa nehráme na to, kým sme teraz, ale na to, kým by sme chceli byť.

Bez hier by sa ľudstvo nerozvíjalo ako celok. V detstve sme hry často vnímali ako absolútne pravdy a ich hraním sme sa rozvíjali v rôznych oblastiach. Keby sme sa do hrania nejakej hry ponorili tak, ako to robia deti, nemohli by sme prestať; žili by sme v tejto hre stále viac a viac a boli by sme v nej stále lepší a lepší.

V kabale existuje hra na hranie pozitívnych, láskyplných a starajúcich sa spojení – spojenia, ktoré existujú v našom vyššom, večnom a dokonalom stave – kľúčovým praktickým nástrojom na dosiahnutie cieľa štúdia kabaly: odhalenie Stvoriteľa, vyššej altruistickej sily lásky a spojenia.

Kabalisti nám radia, aby sme milovali druhých, aj keď len predstierame, že ich milujeme toľko, koľko sa do takej hry môžeme vložiť, a v tejto láske začneme pociťovať Stvoriteľa.

To je tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo kabalisti vždy študovali v malých skupinách, ktoré sa nazývajú „desiatky“. Tie poskytujú miesto, kde môžeme v praxi prejavovať lásku k druhým, kde každý člen aspoň predstiera, že miluje druhých, a takto sa spoločne snažia vytvoriť atmosféru, ktorá podporuje vzájomné otváranie sŕdc. V takejto atmosfére sa nakoniec každý člen „rozpustí“ v spoločnom poli lásky, ktoré začne napĺňať spojenie, ktoré vytvárajú.

Tento proces si vyžaduje predstieranie lásky tak dlho, kým sa láska k druhým nestane druhou prirodzenosťou. Tým, že znova a znova predvádzame lásku k druhým a niekoľkokrát denne sa k nej vraciame, začleníme sa do tejto láskyplnej tendencie natoľko, že sa v nej nakoniec rozplynieme. Týmto spôsobom si pripravíme vhodné podmienky na dosiahnutie odhalenia Stvoriteľa.

Začleniť do seba lásku znamená prepojiť sa so Stvoriteľom. Predstierame lásku, kým neprestane byť hrou a nestane sa hrou celého nášho života. Najprv ju hráme umelo, predstierame, že druhých milujeme bez toho, aby sme k tomu pociťovali zvláštnu túžbu. V tejto fáze sa musíme presvedčiť, prečo je potrebné vyvíjať také úsilie bez zvláštnych pocitov, to znamená spojiť toto úsilie s vyšším cieľom, ktorý chceme dosiahnuť.

V určitej fáze sa v nás náhle prebudí hrejivý pocit. Ak študujeme v kabalistickej skupine, potom úsilie o láskyplné vzťahy, ktoré v tejto skupine vynakladajú ostatní, nám ukazuje pozitívny príklad. Keď vidíme, ako hlboko sa oddávajú láske k druhým, môže to v nás prebudiť pocit, že my im nie sme schopní dávať rovnakú vrúcnu lásku. Potom môžeme prehodnotiť svoj postoj k druhým aj k životu všeobecne a na základe toho znovu získať silu potrebnú na vystúpenie zo svojho sebectva, aby sme mohli milovať druhých.

Táto neustála kalibrácia nášho postoja vedie k bodu, keď materiálna realita stráca svoj ústredný význam a zostáva iba vznešený a skutočný pocit lásky.

Keď sa táto pravá láska prejaví, naše egoistické „ja“ je nahradené silou samotnej lásky, Stvoriteľom. K takémuto odhaleniu môže dôjsť práve vtedy, keď predstierame lásku k druhým v priebehu nespočetných stavov bez toho, aby sme k tomu cítili prirodzené pohnútky. Tieto snahy slúžia na to, aby sme minimalizovali význam nášho vzťahu k našim prirodzeným, sebastredným požiadavkám a vytvorili miesto, ktoré sa potom môže naplniť novou kvalitou: silou lásky, altruizmu a spojenia ako takého, kvalitou Stvoriteľa.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761278x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie