Založ si blog

Prečo máme dojem, že sa dobrí a zlí ľudia nachádzajú mimo nás a že sa činy tiež odohrávajú mimo nás?

Naše vnímanie reality sa delí na vnútorné a vonkajšie. To, čo je v nás, si predstavujeme ako láskavé a dobré, pretože cítime, že to k nám patrí, a naopak to, čo je mimo nás, si predstavujeme ako škodlivé, zlé a cudzie.

Práve preto dokážeme ľahko ospravedlniť svoje vlastné činy bez ohľadu na to, aké škodlivé môžu byť pre druhých, a z rovnakého dôvodu je pre nás oveľa ťažšie ospravedlniť činy druhých.

Toto vnímanie je čisto egocentrické. Možnosť nápravy tohto skresleného vnímania sveta spočíva v pochopení, že druhí, to sme vlastne my sami. Zvyšovaním nášho porozumenia, uvedomenia a sebareflexie a potom aj nápravou seba samých s pomocou okolitej spoločnosti by sme mali dospieť k tomu, že začneme celý svet vnímať ako vo svojom vnútri.

Potom však vyvstáva otázka, ak svet a ostatní ľudia sú v nás, prečo im teda stále hovoríme „oni“ namiesto „my“ alebo „ja“? „Oni“ sú naše myšlienky, vlastnosti a pocity, s ktorými nesúhlasíme a ktoré vnímame ako existujúce mimo nás.

Také vnímanie je nám dané preto, aby sme na sebe pracovali a naučili sa tieto vlastnosti vnímať pozitívne. Tie sa potom stávajú našimi vnútornými kvalitami v miere, v akej ich pociťujeme ako svoje vlastné. Rovnako tak pre nás zostanú pocitovo vonkajšie tie kvality, ktoré ako svoje vlastné jasne necítime.

Ak dosiahneme vnímanie sveta ako existujúceho súčasne vo vnútri aj mimo nás, táto dualita nám pomôže rýchlejšie postupovať v náprave, aby sme svet cítili ako svoj osobný vnútorný celok, ako súčasť našej Duše. Neexistuje nič iné okrem tejto Duše a všetko, čo vnímame, sú jej časti.

Ak sa pustíme do tohto procesu nápravy nášho vnímania reality, pokrok v tomto smere potom pociťujeme ako proces štart-stop, keď jeden impulz nasleduje za druhým. Môžeme to trochu prirovnať k tigrovi pred skokom. Najprv sa kýva, potom skočí, potom sa znova rozkýva a potom znova skočí. Pri každom skoku do seba začleníme ďalšiu oblasť, ktorá bola predtým akoby vonkajšia.

Takto je možné popísať duchovný pokrok na ceste k odhaleniu seba samého ako existujúceho v jedinej Duši.

Dávidove žalmy sa stali na začiatku roku 2024 jedným z piatich najvyhľadávanejších výrazov

22.07.2024

Slovo „Tehilim“, označujúce Dávidove žalmy, sa umiestnilo medzi piatimi najvyhľadávanejšími výrazmi na internete. Keď ľudia prežívajú úzkostné stavy a cítia sa všeobecne zle, skutočne sa často obracajú k Dávidovým žalmom. Práve preto ich napísal. Obsahujú totiž taký jazyk a formu, s pomocou ktorých sa môžeme obracať k Stvoriteľovi. Je dôležité rozpoznať, [...]

Aké voľby sú najdôležitejšie v živote?

19.07.2024

My, ľudia, sa od zvierat líšime tým, že okrem túžby po jedle, sexe, prístreší a rozmnožovaní máme aj tzv. spoločenské túžby po bohatstve, moci a vedomostiach, ktoré môžeme uspokojovať na úkor okolitej spoločnosti. Tieto ďalšie spoločenské túžby, ktoré nazývame “ túžby človeka v našom svete“, môžu byť zamerané buď na podmanenie si a potlačenie [...]

Dilema vlastného ja: Rozlišovanie svojej egoistickej povahy od vlastného duchovného potenciálu

17.07.2024

Sme zdrojom vlastnej radosti i smútku. Sme zdrojom špiny i čistého prameňa. Ako ľudia v zrkadle, je i svet mnohotvárny. Je bezvýznamný a je nekonečne veľký! — Omar Chajjám Naozaj sme zásobárňou špiny aj čistoty. To znamená, že sme boli odvrhnutí od duchovnej stránky lásky, dávania a spojenia k jej telesnému protikladu. Necítime [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 417
Celková čítanosť: 761281x
Priemerná čítanosť článkov: 1826x

Autor blogu

Kategórie