Čo je ideálna spoločnosť?

Ideálna spoločnosť je taká, kde si jej členovia vytvorili životný postoj, ktorý uprednostňuje prospech druhých, spoločnosti ako takej a prírody pred vlastným prospechom, a kde medzi všetkými jej členmi neustále kvitnú pozitívne spojenia.

Kabalista Jehuda Ašlag (Baal HaSulam) popisuje takéto spojenia ako spoločnosť ochotnú spolupracovať, kde jej členovia presadzujú princíp „čo je moje, je tvoje, a čo je tvoje, je tvoje“, a kde každý člen pracuje podľa svojich schopností a dostáva podľa svojich potrieb .

Je príznačné, že takéto spojenia nevznikajú nátlakom, ale slobodnou túžbou každého človeka, keď každý člen spoločnosti dobrovoľne praje druhému len to najlepšie, myslí si, že by mali byť vo vzájomnom odovzdávaní a pozitívnom spojení, a potom sa celková záťaž rovnomerne rozdelí medzi všetkých.

V súlade s tým sa každý v spoločnosti bude podieľať na odhalení, ktoré mu dáva schopnosť pracovať podľa svojho priania, pokiaľ možno, v prospech spoločnosti a prijímať podľa svojich potrieb.

Je to vízia spoločnosti, ktorá funguje podobne, ako zdravo fungujúca rodina. Aby spoločnosť dosiahla takýto stav, potrebuje sa do budúcnosti ďalej v mnohom rozvíjať.

Aby sme neskončili pri „rozbitej miske“

09.01.2026

Ľudstvo sa vyvíja samo od seba, bez ohľadu na to, čo si o tom myslia vedci, filozofi, vlády, bankári či široké masy. Naša činnosť prináša do prirodzeného pohybu prírody len drobné odchýlky, ktoré však nemenia smer celkového vývoja — jeho podstatou je rast egoizmu. Tento princíp zostal nezmenený aj vtedy, keď ľudstvo dospelo k zásadnému bodu: človek začal vyrábať [...]

Siete, do ktorých sme sa nechali chytiť

05.01.2026

Počet používateľov Facebooku, WhatsAppu a Instagramu prekročil tri miliardy. To znamená, že každú z týchto platforiem používa viac ako tretina svetovej populácie. A ak vylúčime miliardy ľudí bez prístupu k internetu a stovky miliónov negramotných, hovoríme približne o polovici civilizovaných obyvateľov planéty. Ďalší renomovaní a vplyvní mediálni giganti, ako [...]

Prečo antisemitizmus pretrváva už tisíce rokov?

12.12.2025

Sily, ktoré si želajú pád Izraela, sa stávajú stále viac provokatívnymi a sofistikovanejšími. Objavujú sa nové hrozby, ktoré prekonávajú tie minulé. Antisemitizmus nie je v skutočnosti nič nové. Vnútorná nenávisť voči Židom sa tiahne celými stránkami histórie a zakaždým sa objavuje v inej podobe. Prečo je to náš osud, osud izraelského národa? [...]

SR Višňové výjazdové rokovanie vláda ZAX

Slovensko a USA podpíšu dohodu o spolupráci v jadrovej energetike. Fico sa chce na podpise vo Washingtone zúčastniť

10.01.2026 16:35

Premiér to uviedol po obede s prezidentom a predsedom parlamentu.

EÚ

EÚ podľa Rašiho musí byť silná, podľa Šimečku ju podkopáva aj Ficova vláda

10.01.2026 16:01

Ak by sa EÚ rozhodla podniknúť sankcie voči USA, Únia to podľa šéfa parlamentu nemôže zvládnuť.

Federal Enforcement Immigration Minnesota

Amerika na nohách. Naprieč USA sa koná viac ako tisíc protestov po zastrelení ženy agentom ICE

10.01.2026 15:54

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť aj Trump tvrdia, že agent konal v sebaobrane.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 533
Celková čítanosť: 1035567x
Priemerná čítanosť článkov: 1943x

Autor blogu

Kategórie