Čo je dôvera jednou vetou?
3. februára 2025 05:03,
Prečítané 1 003x,
Michael Laitman,
Nezaradené
Dôvera je, keď sa spolieham na druhú osobu na základe dohody, ktorú sme si vzájomne stanovili.
Strácajú dnes ľudia dôveru jeden v druhého?
Áno, skutočne. Jeden z mojich študentov nedávno dokonca označil našu dobu za charakterizovanú rastúcou „krízou dôvery“ v médiá, vládu a medzi ľuďmi. Vidíme nedostatok porozumenia tomu, čo je dôvera a ako ju pestovať.
Prečo dnes ľudia strácajú dôveru jeden v druhého? Prvým dôvodom, prečo ľudia strácajú dôveru jeden v druhého, je náš egoizmus, teda naša túžba užívať si na úkor druhých, ktorý sa rozrástol a vyžaduje si nové vzťahy: jasnejšie, prepojenejšie, drsnejšie a tesnejšie späté. Každý z nás má značný egoizmus a všetci túžime po väčšej nezávislosti od ostatných.
Druhým dôvodom, prečo ľudia strácajú dôveru, sú spoločenské, technologické a životné zmeny. Na rozdiel od minulých generácií dnes môžeme žiť a zaistiť si obživu nezávisle, s oveľa menším kontaktom medzi ľuďmi. Prepájať sa prostredníctvom rodiny, priateľov a pracovných väzieb si vyžaduje úsilie, niekedy značné.
Preto je dnes náročnejšie prinútiť ľudí k nadväzovaniu rôznych vzťahov, a to robia buď za veľmi konkrétne odmeny, alebo keď je to absolútne nevyhnutné.
12.09.2025
Láska je snáď najviac skúmaným a zároveň najmenej pochopeným javom v živote človeka. Obvykle nazývame láskou svoj vzťah k tomu, čo nám prináša potešenie. Môže to byť jedlo, žena, pivo, deti, jednoducho čokoľvek. Milujeme potešenie – tak vnímame význam slova „láska“. Láska k pôžitkom je našou prirodzenou vlastnosťou. Žijeme s ňou od narodenia, a [...]
09.09.2025
Žene nemožno uprieť jej schopnosť vyjadriť svoje túžby aj bez slov. Prečo túto schopnosť má? Pretože žena oveľa citlivejšie vníma, čo chýba jej aj jej blízkym. A zároveň dokáže prinútiť muža, aby jej prianie napĺňal, ako by bola jeho vlastná. „Svetom hýbe túžba ženy“ – kabalisti to vyjadrili dokonale. Muž má samozrejme aj silné túžby a vie [...]
07.09.2025
Americkí psychológovia urobili prieskum medzi 1,7 milióna ľudí v 164 krajinách a zistili, koľko peňazí človek potrebuje, aby sa cítil šťastný. Ukázalo sa, že existuje určitý príjmový prah, po ktorého prekročení pocit šťastia naopak klesá. Ideálny ročný príjem pre jednotlivcov sa podľa nich pohybuje medzi 60 a 75 tisícmi dolármi. „Teraz už vieme,“ hovoria [...]
Celá debata | RSS tejto debaty