Ako najlepšie vyriešiť stres a vyhorenie v práci?

Na stres a vyhorenie v práci existuje riešenie z milosrdenstva. Ak sa teda cítite v strese, zle alebo vyčerpane, pomôžte niekomu inému. Keď prejavíte súcit, budete sa cítiť lepšie. Akt prejavenia súcitu nielenže nenarazí na žiadny odpor, ale predovšetkým uzdraví vás.

Ako ale môžeme s druhými jednať súcitne, keď sa cítime vystresovaní a vyčerpaní? Aby sme mohli jednať s druhými so súcitom, musíme najskôr rozvíjať súcit sami k sebe. Bez súcitu so sebou samým nemáme potrebu správať sa láskavo k druhým. Aby sme si vytvorili správny postoj k druhým, najprv musíme pochopiť, že súcit k nim je nevyhnutným základom pre našu vlastnú pohodu a zdravie.

Súcit sa potom stáva formou sebazáchovy. Keď sme v strese, naše telo aktivuje stresovú reakciu „bojuj alebo uteč“, ktorá zaťažuje naše telesné systémy. Keď však prejavíme súcit, naše telo sa uvoľní a funguje úplne opačne, pokojne a vyrovnane.

Okrem súcitu je pre zmiernenie stresu a vyhorenia dôležitá aj empatia. Empatia v tomto prípade znamená vcítiť sa do pocitov druhých a pochopiť ich situáciu.

Ale opäť, ako si môžeme vypestovať empatický postoj k druhým, keď bojujeme s vlastnými obmedzeniami?  Problém je v tom, že sme sa v mladosti nenaučili byť prínosom druhým. Ukazuje sa, že nevieme rozvíjať súcit a empatiu, teda vlastnosti, ktoré sa šíria odo mňa k druhým. Naučili sme sa pracovať technickým spôsobom, aby sme získali prácu, zarobili peniaze, kvalifikovane splnili úlohy a dostali to, čo potrebujeme. Tým sme si vytvorili odpojenie medzi prácou, ktorú vykonávame a našou vnútornou túžbou po naplnení. Práca sa pre nás stala skôr zdrojom vyčerpania ako zdrojom uspokojenia.

Aby sme tomu zabránili, musíme sa naučiť novému prístupu: pracovať so zámerom, že myslieť na druhých v dobrom a tiež, ako im pomáhať, môže byť naplňujúce. Pokiaľ budeme mať pocit, že svojou prácou obdarúvame a zároveň napĺňame sami seba, budeme po celý deň prežívať radosť a uspokojenie. Rozvíjanie takého myslenia však vyžaduje zmenu našej povahy. Musíme sa naučiť nachádzať uspokojenie v „dávaní“, bez ohľadu na to, akú prácu alebo úlohu vykonávame.

„Dávanie“ vo svojej najčistejšej podobe znamená prácu v prospech druhých s rovnakou obetavosťou, akú prejavujeme voči sebe a svojim blízkym. Keď napríklad pracujeme pre svoje deti, necítime sa vyčerpaní, pretože naše dávanie je motivované láskou. Najväčšou výzvou, ktorej v živote čelíme, je rozšíriť tento pocit láskyplnej oddanosti aj na cudzích ľudí. Na to je potrebné vzdelávanie, ktoré nám pomôže pochopiť, že žijeme vo vzájomne prepojenom a závislom systéme, v integrálnej sieti, kde uspokojovaním druhých sme zase my uspokojovaní skrze ne.

Keď začneme odhaľovať svoju prepojenosť a vzájomnú závislosť, začneme zo spojenia s druhými pociťovať novú túžbu „dávať“ a milovať. Potom mizne rozdiel medzi dávaním a prijímaním a tiež sa rozplýva rozdiel medzi cudzími a milovanými ľuďmi. Uvedomíme si, že všetci sme súčasťou jednotného celku, a z dávania zažívame pocit najväčšieho uspokojenia.

 

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Čo s nami bude po smrti?

20.06.2025

Dnes dosahujeme bod radikálneho prehodnotenia hodnôt. To, čo sa predtým zdalo byť cenné – za čo sme bojovali, žili a umierali, čo sme sa snažili uchovať a odovzdať budúcim generáciám – stráca svoj význam a pôsobí stále prázdnejšie. Čo teda bude skutočne cenné? Iba myšlienka. Na prvý pohľad to môže človeku znieť príliš abstraktne. Ale keď sa nad tým [...]

súd, exekútor, paragraf

Česi zmiernili trestný zákonník, chcú posielať menej ľudí do basy a dávať viac alternatívnych trestov

03.07.2025 23:54

Český Senát schválil novelu trestného zákonníka, ktorá má viesť podľa vlády k zníženiu počtu väzňov a recidívy aj k úsporám v štátnom rozpočte.

medveď hnedý

Medveď v Rumunsku zabil zahraničného motorkára. Šelmy sa tam premnožili

03.07.2025 22:30

Na populárnej rumunskej horskej ceste Transfagarasan napadol medveďa zahraničného motorkára, ktorý útok šelmy neprežil.

Afganistan / Taliban /

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

03.07.2025 22:00

Rusko je prvým štátom, ktorý uznal súčasnú vládu Talibanu v Afganistane.

TikTok

EÚ sa chystá debatovať, ako odrezať deti od sociálnych sietí

03.07.2025 20:32

O možnom zavedení minimálnej vekovej hranice pre používanie sociálnych sietí budú na európskej úrovni diskutovať zástupcovia členských krajín.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 500
Celková čítanosť: 933532x
Priemerná čítanosť článkov: 1867x

Autor blogu

Kategórie