Neduh, ktorého príčina mala byť už dávno nájdená,
Podobný anglickému splínu, skrátka: ruská skľúčenosť.
Postupne ho zachvátila; zastrelil sa, vďaka Bohu,
Nemal chuť to skúsiť, k životu už úplne ľahostajnel.
А. С. Puškin, „Eugen Onegin“.
Depresia sprevádza ľudstvo odjakživa. Avšak skôr, ako dokazujú verše slávneho Puškinovho veršovaného románu, jej podliehali predovšetkým predstavitelia aristokracie. Jednoduchí ľudia nemali na skľúčenosť čas – ich hlavnou starosťou bolo hľadanie prostriedkov na obživu a okrem toho ich nič veľmi nezaujímalo.
Ale v 20. storočí sa všetko zmenilo. V ľudstve sa začala prebúdzať veľmi vážna otázka o zmysle života. A obyčajní ľudia si začali klásť otázky o zmysle existencie: kvôli čomu žijem, prečo mi bol daný tento život, prečo som sa ocitol na tomto svete…?
Ľuďom sa začalo oveľa lepšie dariť materiálne, avšak uspokojenie im to neprinieslo. A človek upadal do hrozných stavov. Jednoducho nevedel, čo si má počať sám so sebou. A tak sa depresia stala najväčším problémom vo svete.
Depresia – problém číslo jedna
Dôsledkom toho bol mocný nárast alkoholizmu, drogových závislostí, samovrážd, a dokonca aj teroru. Mladí ľudia, ktorí nevedeli, čím sa zamestnať, začali hromadne vstupovať do teroristických organizácií. Koniec koncov im dávali aspoň nejaký cieľ v živote, umožňovali im akýsi spôsob sebavyjadrenia, aj keď bol taký brutálny.
Masovo sa rozšírili upokojujúce lieky a antidepresíva, ktoré však prinášajú len dočasnú úľavu, a žiť celý život na práškoch je psychicky veľmi náročné. Bezcieľnosť takej existencie je ťažké bremeno a niet divu, že sa mnoho ľudí rozhodne s takýmto životom skoncovať. Smrť sa im zdá byť jediným správnym východiskom.
Také jednoduché to však nie je
Dnes si prestávame vážiť svoj život, pretože začíname mať pocit, že patríme na úroveň „človeka“. Rozvíja sa v nás niečo nové, čo si kladie otázky o koncepčnom zmysle vesmíru, o tom, čo je nad ním. Vznikajú v nás otázky, ktoré nemôžu nájsť uspokojivé odpovede v našej živočíšnej existencii.
V tom spočíva celý problém a stojí za to sa nad ním dôkladne zamyslieť. Nie je to len jednoduché tiahnutie k drogám, antidepresívam, vraždám a rôznym excesom, ale neuspokojeniu prirodzenej potreby, ktorá v nás vzniká.
Všimnite si, že dnes ľudia celkom pokojne hovoria o tretej svetovej vojne: „No, bude ďalšia vojna. Hlavne aby všetko rýchlo skončilo.“ Ako v tej piesni: „Keď smrť, tak okamžitá, keď zranenie – malé…“
Nové, stále rastúce túžby, ktoré v nás vznikajú, potreba pochopiť a uvedomiť si mnoho vecí, nenachádzajú odpoveď. Človek potrebuje získať poznanie o pravej podstate vesmíru ao svojom mieste v ňom. O tom, čo má robiť, aby namiesto depresie prežíval nový svet, aby odhalil celý obraz vesmíru, jeho prepojenosť, stav prúdenia medzi neživou, rastlinnou, živočíšnou hmotou a dušami.
Človek je duša
Veď človek nie je iba živočíšny organizmus. Človek je predovšetkým duša, niečo, čo existuje aj mimo tela. Telo môže zomrieť, ale on bude existovať stále. A veda kabala človeku ukazuje, ako môže počas života vo fyzickom tele pochopiť inú dimenziu, uskutočniť hladký prechod do iného sveta. Ako je povedané: „Uzrieť svoj svet v tomto živote.“
Potom človek nebude potrebovať ani alkohol, ani drogy. Depresia a všetko, čo s ňou súvisí, zmizne. A dospejeme k takému druhu existencie, ktorý si dnes ťažko dokážeme dokonca len predstaviť – k absolútnej dokonalosti vo všetkom.
Ešte vždy nevieš aj o tom ,že ak trpí duša ... ...
Keď je človek duša, tak trpí duša a nie... ...
Píšeš,že vedomie nepotrebuje odpovedať na... ...
Vedomie nepotrebuje odpovedať na žiadne otázky... ...
Mám taký pocit ,že bloger je zase v stave... ...
Celá debata | RSS tejto debaty