Šťastie na úkor druhého

Skutočne sa dnes zdá, že svoje šťastie často nachádzame tým, že robíme ostatných menej šťastnými. Taká je povaha nášho ega – túžba užívať si na úkor druhých. Ego meria naše šťastie v porovnaní s ostatnými. Môžeme sa pozrieť na niekoho, kto má menej ako my, a cítiť sa nadradene, čo nám môže priniesť pocit naplnenia. Túto tendenciu vidíme aj v celosvetovom meradle – cez vojny, tvrdú konkurenciu a spoločenské rozdelenie.

Potom sa ponúka otázka: Čo keby sme vytvorili ilúziu, v ktorej by každý veril, že je nadradený ostatným? Keby sme mali „okuliare“, ktoré by nám umožnili vnímať, že žijeme v bubline vlastnej nadradenosti, chodili by sme po svete s pocitom uspokojenia, pozerajúc sa zhora na ostatných – bez toho, aby sme si uvedomovali, že ostatní sa cítia rovnako. Takto totiž túžime cítiť sa v rámci svojej egoistickej povahy, a preto by to mohol byť vskutku výborný „patent“ pre náš svet.

Taký egoistický pocit šťastia nám však zďaleka neprináša skutočné šťastie. Je veľmi obmedzený, krátkodobý a povrchný. Na rozdiel od tohto sebastredného vnímania šťastia, ktoré je zakorenené v našej egoistickej prirodzenosti, môžeme skutočné a trvalé šťastie nájsť vtedy, keď sa naučíme starať o druhých. Ak sa zameriame na to, ako urobiť druhých šťastnými, vykročíme na cestu skutočného naplnenia. Keby sa každý usiloval o šťastie druhých, šťastie by sa šírilo prirodzene a každý z nás by sa cítil šťastný tým, že pozdvihuje ostatných.

Problémom však je, že naše egoistické ja odmieta túto myšlienku. Ako ľudstvo zatiaľ nesmerujeme k riešeniu v podobe snahy činiť ostatných šťastnými. Naopak, mierime k poznaniu zla, zatiaľ čo sa každý snaží urobiť šťastným iba sám seba. Čo znamená „poznanie zla“? Je to uvedomenie si, že naše súčasné egoistické nastavenie života je chybné a neúplné – že žijeme v paradoxe, keď na jednej strane túžime byť šťastnejší, ale na strane druhej čelíme stále väčším problémom, krízam a utrpeniu.

Kabalisti už po generácie poznajú riešenie tohto problému. Zanechali nám metódu, ako sa pozdvihnúť na vyššiu úroveň existencie cez rozvoj zámeru dávať a vytvárať pozitívne spojenie s ostatnými a s prírodou – za hranicami nášho obmedzeného ega.

Existuje druhá prirodzenosť – láska, dávanie a pozitívne prepojenie – ktorá leží mimo našej egoistickej podstaty. Akonáhle ju objavíme, uvidíme jasne, že nič iné už k životu nepotrebujeme. S touto novou prirodzenosťou budujeme aj odhaľujeme úplne nový svet – svet, ktorý nie je poháňaný konkurenciou a utrpením, ale vzájomným ohľadom, podporou, povzbudením a naplnením. Vtedy spoločne objavíme pravé šťastie, v harmónii a mieri po celom svete. Nejde o utopickú predstavu – je to konečný stav ľudského vývoja. A my môžeme pozitívne napomôcť tomuto vývoju tým, že sa naučíme, ako a prečo príroda vedie všetko a všetkých k tejto dokonalosti – a ako sa môžeme posunúť zo súčasného rozbitého stavu do žiaduceho, harmonického a mierového cieľa.

 

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

Ukrajina, vojaci

Na Ukrajine bol zabitý Maďar len preto, že nechcel do vojny, komentuje Szijjártóv námestník. Armáda obvinenia odmieta

10.07.2025 22:40

Budapešť si predvolala veľvyslanca Kyjeva kvôli smrti ukrajinského Maďara.

Donald Trump

Sudca stopol Trumpov dekrét o obmedzení práva na občianstvo

10.07.2025 21:55

Prezident chce, aby všetky deti narodené po 19. februári, ktorých rodičia nie sú občanmi alebo osobami so zákonným trvalým pobytom v USA, podliehali deportácii.

Zelenskyj

Zelenskyj má dôvod na spokojnosť. USA obnovia vojenskú pomoc Kyjevu, Nemecko nakúpi pre Ukrajinu Patrioty

10.07.2025 19:40

Ukrajina nedostávala americkú vojenskú pomoc od 2. júla.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 937403x
Priemerná čítanosť článkov: 1871x

Autor blogu

Kategórie