Bol by život bez nezhôd lepší?

Mohlo by sa zdať, že život by bol lepší bez nezhôd, pretože by sme potom nemali vojny a konflikty, ale zďaleka to tak nie je. Bez nezhôd by bol náš život jednostranný, nevyvážený a ľudstvo by sa nemohlo rozvíjať.
Kabalista Yehuda Ashlag (Baal HaSulam) vo svojom článku „Sloboda“ píše o tom, ako ľudstvo napreduje prostredníctvom nezhôd:

Musíme byť bdelí, aby sme nespôsobili, že názory ľudí sa tak priblížia, že sa vytratí nesúhlas a kritika z radov múdrych a učených, pretože láska k telu prináša so sebou prirodzene blízkosť názorov. A ak by kritika a nesúhlas zmizli, všetok pokrok v konceptoch a myšlienkach by sa tiež zastavil a zdroj poznania vo svete by vyschol.“

Všetok pokrok v konceptoch a myšlienkach by sa tiež zastavil, a zdroj poznania vo svete by vyschol.

Avšak potreba nesúhlasu nevyžaduje nevyhnutne vojnu. Spory dokážeme riešiť aj inými metódami bez toho, aby sme sa zapájali do fyzických konfliktov.

Vojny vedieme preto, že ešte nedokážeme riešiť rozdielne názory, spory a nezhody na úrovni dospelého. Spôsob, ako riešime rozdielne názory, čiže vojnami, z nás robí malé deti.

Spory nás môžu viesť k priaznivému rozvoju, pokiaľ o nich budeme kultivovaným spôsobom spoločne diskutovať.

Kritika pohľadu druhých je kľúčovým aspektom nesúhlasu a je nevyhnutná pre rozvoj ľudstva, ako píše Baal HaSulam v tom istom článku. Bez kritiky by sme neboli schopní sa rozvíjať.

„Čím viac rozporov existuje medzi názormi a čím viac je kritiky, tým viac sa zvyšuje vedomie a múdrosť a záležitosti sa stávajú vhodnejšími na preskúmanie a objasnenie.“

Je pre nás ťažké prijímať kritiku, pretože naša egoistická povaha, ktorá nás núti považovať sa za nadradených ostatným, nechce byť kritizovaná. Ale bolo by veľmi neopatrné brániť sa kritike. Keď pochopíme, že čím viac kritiky, názorov a nesúhlasov existuje, tým viac môžeme objaviť, kto, kde, ako a prečo nás príroda sformovala do tak rozporuplnej podoby k sebe samej, potom môžeme viac odhaliť pravdu o sebe a našich životoch. Inými slovami, prostredníctvom nesúhlasov a kritiky by sme mali túžiť po pravde, a pravdu sa učíme smerovaním cez zložitú sieť protichodných stavov a názorov.

Keďže naše egá sú citlivé na kritiku a ťažko ju zvládajú, často nám chýba príležitosť využiť kritiku pozitívnym a konštruktívnym spôsobom.

Môžeme vidieť veľa príkladov, kedy jedna strana vyvíja nátlak na ostatné, pokiaľ neustúpia, a pokiaľ aj naďalej nesúhlasia, vypukne z toho vojna. Takto sa z veľkej časti vyvíja náš svet. Naše ego zničí veľa príležitostí k diskusii a rastu.

Kritika je konštruktívna a zdravá, ak vedie k vzájomnej diskusii a v konečnom dôsledku k dohode. Naopak, keď vedie k odlúčeniu, dokonca až k vojne a zničeniu, potom je samozrejme škodlivá a deštruktívna.

Na konci vojen dospievame k názoru, že nemáme inú možnosť, než spoločne si sadnúť a všetky záležitosti prediskutovať. Vojna nám dáva možnosť uvedomenia si zla našej egoistickej povahy, ale napriek tomu nás neoprávňuje spôsobovať tak obrovské deštrukcie a utrpenie len preto, aby sme problémy nakoniec vyriešili civilizovaným spôsobom. K tomu, aby sme sa prebudili a posunuli dopredu v našom vnútornom dialógu a skúmaní, bez nutnosti rozpútavať vojny a ničenie, potrebujeme rozpory a kritiku.

Ak by sme žili vo svete plnom dobra a lásky, potrebovali by sme stále kritiku? Samozrejme že áno. Viedli by sa diskusie na úrovni vzájomnej zhody dosiahnutej na základe vzájomnej lásky k sebe navzájom, čo by ľudstvo posúvalo medzi masou názorov a protikladov stále dopredu. O takejto situácii je napísané, že láska zakryje všetky priestupky.“

Akú úlohu zohráva vzdelávanie pri podpore mieru a predchádzaní konfliktom?

17.12.2024

Jeden z mojich študentov mi rozprával príbeh o kórejskej žene, ktorá letela zo Soulu do Kalifornie so svojim štvormesačným dieťaťom. Pred letom rozdala všetkým pasažierom 200 malých balíčkov. V balíčkoch boli štuple do uší, sladkosti a lístok: „Ahoj, volám sa Junwoo, mám štyri mesiace a letím do Ameriky so svojou mamou a babičkou. Toto je môj prvý let a možno [...]

Čo je sociálna inteligencia?

13.12.2024

Sociálna inteligencia je schopnosť cítiť a chápať – mysľou aj srdcom, ako môžem najlepšie slúžiť a prospieť spoločnosti. Ako sa stať sociálne inteligentnými? Sociálne inteligentnými sa môžeme stať tým, že sa k svojmu okoliu budeme správať s podporou, povzbudením a starostlivosťou. Napríklad vo vzťahoch s ostatnými by sme k nim mali pristupovať s [...]

Ako pristupovať k bolesti?

09.12.2024

Bolesť je jedným z bežných ukazovateľov, s ktorými sa stretávame, keď hovoríme o zdraví alebo o jeho poškodení. My sa snažíme bolesti zbaviť všetkými možnými spôsobmi, avšak mechanizmus bolesti má svoju vlastnú dôležitú funkciu. Keď hovoríme o nejakom jave, predovšetkým je potrebné pochopiť jeho pôvod. Koreňom nervového systému, rovnako ako všetkých [...]

Kórea prezident právo stanné vyhlásenie

Juhokórejský prezident sa nedostavil na vypočúvanie, ignoruje predvolanie

18.12.2024 06:40

Prezidentovi i okruhu jeho najbližších spolupracovníkov môže v prípade usvedčenia hroziť doživotné väzenie či dokonca trest smrti.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Putin je podľa Zelenského ako bumerang. Nemienime sa vzdať, odkázal

18.12.2024 06:35, aktualizované: 09:05

Putin je bumerang, vracia sa, kým nedostane to, čo chce, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Olaf Scholz, Robert Habeck

Príde sem ľadový kapitalizmus, varuje Scholz. Nemeckí politici začínajú volebný boj

18.12.2024 06:00

Kancelárovi Olafovi Scholzovi vyčítajú arogantné správanie, neschopnosť sebareflexie, osočovanie bývalých koaličných partnerov aj opozície. Kto má šance na vytvorenie budúcej nemeckej vlády?

fico, šutaj, danko

Šoková terapia Huliakom aj vzbura v Hlase. Čo spôsobilo chaos v NR SR? Koalíciu čaká ťažký rok, scenárov je viacero

18.12.2024 06:00

Najbližších niekoľko týždňov bude koalícia hľadať kompromis, premiér Robert Fico (Smer) stále rokuje s huliakovcami a situáciu si musia vyriešiť aj v samotnom Hlase.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 453
Celková čítanosť: 832629x
Priemerná čítanosť článkov: 1838x

Autor blogu

Kategórie