Ako najlepšie vyriešiť stres a vyhorenie v práci?

Na stres a vyhorenie v práci existuje riešenie z milosrdenstva. Ak sa teda cítite v strese, zle alebo vyčerpane, pomôžte niekomu inému. Keď prejavíte súcit, budete sa cítiť lepšie. Akt prejavenia súcitu nielenže nenarazí na žiadny odpor, ale predovšetkým uzdraví vás.

Ako ale môžeme s druhými jednať súcitne, keď sa cítime vystresovaní a vyčerpaní? Aby sme mohli jednať s druhými so súcitom, musíme najskôr rozvíjať súcit sami k sebe. Bez súcitu so sebou samým nemáme potrebu správať sa láskavo k druhým. Aby sme si vytvorili správny postoj k druhým, najprv musíme pochopiť, že súcit k nim je nevyhnutným základom pre našu vlastnú pohodu a zdravie.

Súcit sa potom stáva formou sebazáchovy. Keď sme v strese, naše telo aktivuje stresovú reakciu „bojuj alebo uteč“, ktorá zaťažuje naše telesné systémy. Keď však prejavíme súcit, naše telo sa uvoľní a funguje úplne opačne, pokojne a vyrovnane.

Okrem súcitu je pre zmiernenie stresu a vyhorenia dôležitá aj empatia. Empatia v tomto prípade znamená vcítiť sa do pocitov druhých a pochopiť ich situáciu.

Ale opäť, ako si môžeme vypestovať empatický postoj k druhým, keď bojujeme s vlastnými obmedzeniami?  Problém je v tom, že sme sa v mladosti nenaučili byť prínosom druhým. Ukazuje sa, že nevieme rozvíjať súcit a empatiu, teda vlastnosti, ktoré sa šíria odo mňa k druhým. Naučili sme sa pracovať technickým spôsobom, aby sme získali prácu, zarobili peniaze, kvalifikovane splnili úlohy a dostali to, čo potrebujeme. Tým sme si vytvorili odpojenie medzi prácou, ktorú vykonávame a našou vnútornou túžbou po naplnení. Práca sa pre nás stala skôr zdrojom vyčerpania ako zdrojom uspokojenia.

Aby sme tomu zabránili, musíme sa naučiť novému prístupu: pracovať so zámerom, že myslieť na druhých v dobrom a tiež, ako im pomáhať, môže byť naplňujúce. Pokiaľ budeme mať pocit, že svojou prácou obdarúvame a zároveň napĺňame sami seba, budeme po celý deň prežívať radosť a uspokojenie. Rozvíjanie takého myslenia však vyžaduje zmenu našej povahy. Musíme sa naučiť nachádzať uspokojenie v „dávaní“, bez ohľadu na to, akú prácu alebo úlohu vykonávame.

„Dávanie“ vo svojej najčistejšej podobe znamená prácu v prospech druhých s rovnakou obetavosťou, akú prejavujeme voči sebe a svojim blízkym. Keď napríklad pracujeme pre svoje deti, necítime sa vyčerpaní, pretože naše dávanie je motivované láskou. Najväčšou výzvou, ktorej v živote čelíme, je rozšíriť tento pocit láskyplnej oddanosti aj na cudzích ľudí. Na to je potrebné vzdelávanie, ktoré nám pomôže pochopiť, že žijeme vo vzájomne prepojenom a závislom systéme, v integrálnej sieti, kde uspokojovaním druhých sme zase my uspokojovaní skrze ne.

Keď začneme odhaľovať svoju prepojenosť a vzájomnú závislosť, začneme zo spojenia s druhými pociťovať novú túžbu „dávať“ a milovať. Potom mizne rozdiel medzi dávaním a prijímaním a tiež sa rozplýva rozdiel medzi cudzími a milovanými ľuďmi. Uvedomíme si, že všetci sme súčasťou jednotného celku, a z dávania zažívame pocit najväčšieho uspokojenia.

 

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

NR SR / Parlament / Plénum /

Poslanci tesnou väčšinou schválili novelu zákona o mimovládnych organizáciách

16.04.2025 17:30, aktualizované: 17:40

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

SR Moravský Svätý Ján Rieka Morava Práca TTX

Taraba odmieta šikanu v SHMÚ, hovorí o výmysloch. Kritizoval míňanie peňazí ústavu na pozorovanie čerešní

16.04.2025 17:25

Minister tvrdí, že SHMÚ prichádzalo o množstvo zákaziek.

utečenci, migranti, migrácia

Eurokomisia navrhuje označiť 7 štátov za bezpečné krajiny pôvodu na urýchlené azylové konanie

16.04.2025 17:10

Európska komisia navrhla označiť za bezpečné krajiny pôvodu Kosovo, Bangladéš, Kolumbiu, Egypt, Indiu, Maroko a Tunisko.

Británia pohlavie aktivistky rovnosť

Britský súd rozhodol o spornom zákone o rovnosti: definícia ženy vychádza z biologického pohlavia

16.04.2025 16:27

Rozhodnutie v praxi znamená, že transrodové osoby s oficiálnym certifikátom, ktorý ich uznáva ako ženy, v rámci tohto zákona za ne považované byť nemôžu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 894519x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie