Aká je šanca, že roboti a umelá inteligencia (AI) budú pokročilejší ako ľudia?

Vďaka medicíne založenej na moderných technológiách, sme zdravší a žijeme dlhšie. Umelá inteligencia preberá mnoho našich náročných úloh, od domácich prác po pracovné povinnosti. Pokiaľ si prajeme, môžeme sa ponoriť do virtuálnych svetov alebo využívať roboty s ľudským vzhľadom a adaptívnymi riadiacimi systémami. Zároveň sa ľudia prispôsobujú umelej inteligencii prostredníctvom implantovaných čipov, programov a umelých častí tela. Ako vyvíjame strojové technológie, sami sa stále viac meníme na stroje. To vyvoláva otázku: Bude medzi ľuďmi a robotmi vôbec nejaký rozdiel?

Ako sa vlastne robot líši od obyčajného človeka v našom svete, ktorý sa tiež chová podľa vzorcov získaných z prírody alebo spoločnosti? Obaja fungujú na základe naprogramovaného správania, či už ide o vonkajšie programovanie, alebo sociálnu podmienenosť. Môžete vytvoriť mechanickú bytosť, ktorá dokonale napodobňuje človeka, a bude na nerozoznanie — kým ju neotvoríte a nenájdete vo vnútri drôty.

Môžeme naprogramovať takmer všetko. Napríklad by som mohol vytvoriť partnerku, ktorá spĺňa všetky parametre človeka a plne stelesňuje vlastnosti ženy. Jediné, čo by jej chýbalo, by bola duša. To je zásadný rozdiel.

Nakoniec si ľudia, po období stotožnenia sa so svojou mechanickou, robotickou podstatou, uvedomia, že nie sú od strojov nijako odlišní. Toto poznanie vyvolá hlbokú otázku: „Čo ma robí jedinečným?“ A práve vtedy začneme objavovať existenciu niečoho mimoriadneho v nás samotných — zvláštnej túžby zvanej „duše“. Hoci je duša teraz v embryonálnom stave, existuje v každom človeku. Musí byť odhalená a rozvíjaná.

V tomto procese bude o všetko ostatné postarané – jedlo budú doručovať drony a niektorí ľudia možno dokonca budú „dobíjať“ energiu ako stroje namiesto toho, aby jedli. Avšak živý človek sa bude od toho umelého líšiť v jednej zásadnej veci: bude cítiť vnútornú potrebu odhaliť a realizovať svoju dušu. Táto potreba vzíde z hĺbky jeho bytosti a bude vyžadovať pozornosť a naplnenie.

Táto cesta objavovania duše nie je o hračkách alebo povrchných rozptýleniach. Je to nevyhnutná fáza nášho vývoja. Ľudstvo postupuje cez štyri úrovne prirodzeného vývoja: neživú, rastlinnú, živočíšnu a ľudskú. Keď dosiahneme ľudskú úroveň, môžeme začať rozvíjať dušu, čo nás robí ľuďmi v najplnšom zmysle tohto slova (človek v hebrejčine [„Adam“] pochádza zo slova „podobný“ [„Domeh“], zo spojenia „podobný Najvyššiemu“ [„Domeh le Elyon“]). Kým nezačneme rozvíjať túto túžbu, ktorú v sebe máme, túžbu po vyššom naplnení ako je všetko v našom materiálnom bytí, zostávame na nižších úrovniach a nedokážeme využiť svoj plný potenciál. Rozvoj duše je ďalším krokom našej evolúcie, a práve ten nás navždy odlíši od robotov a umelej inteligencie.

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Spýtaj sa svojej ženy, ona ti povie, kto si

09.04.2025

Koľko manželských párov sa rozviedlo alebo sa ocitlo na pokraji rozvodu len kvôli tomu, že zle rozoznali hlavný problém vo svojom rodinnom živote! Tomu by sa ale dalo predísť. Stačilo by si ujasniť, čo bolo vlastne hlavnou prekážkou na ceste za dobrým životom. Napodiv by sa ukázalo, že to nie sú nedostatky mojej polovičky, ale nesprávne hodnotenie seba samého. Je to [...]

utečenci, migranti, migrácia

Eurokomisia navrhuje označiť 7 štátov za bezpečné krajiny pôvodu na urýchlené azylové konanie

16.04.2025 17:10

Európska komisia navrhla označiť za bezpečné krajiny pôvodu Kosovo, Bangladéš, Kolumbiu, Egypt, Indiu, Maroko a Tunisko.

Británia pohlavie aktivistky rovnosť

Britský súd rozhodol o spornom zákone o rovnosti: definícia ženy vychádza z biologického pohlavia

16.04.2025 16:27

Rozhodnutie v praxi znamená, že transrodové osoby s oficiálnym certifikátom, ktorý ich uznáva ako ženy, v rámci tohto zákona za ne považované byť nemôžu.

zatknutie, putá, austrália

Mladík verboval nájomných vrahov pre gangy v Škandinávii, hrozí mu doživotie

16.04.2025 15:56

Švéda zadržali pri domovej prehliadke v Sydney.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 484
Celková čítanosť: 894499x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu

Kategórie