Nenasýtny hlad človeka po moci

 

Od počiatku vekov túži ľudstvo po moci. Od začiatku vekov narúša boj o nadvládu pokojný život ľudí. Aj dnes hlad po moci spôsobuje skazu a ničí nespočet životov. Veľmi menia ľudí na tyranov. Nemôžeme ju zlikvidovať, ale môžeme ju pozitívne využiť. Pokiaľ sa to nenaučíme, zničí nás všetkých.

 

Vodca musí mať voči druhým ľuďom vnútorný pocit pokory. Pokiaľ vodca nevníma ostatných ako múdrejší, schopnejší alebo skúsenejší a múdrejší, nič mu nezabráni stať sa tyranom. Pokora a určitý pocit podradenosti však obmedzujú ego a umožňujú vodcovi zostať pozorným, vďačným a predovšetkým ošetrujúcim.

 

Dalo by sa povedať, že hlad po moci je základnou ľudskou vlastnosťou. Chceme mať pod kontrolou všetko okolo seba. To platí nielen o neľútostných vládcoch, ale pre každého človeka.

 

Hlad po moci je v nás prítomný od okamihu, keď sa narodíme. Pozrite sa, ako sa bábätká chytajú všetkého, čo im príde pod ruku. Aj to je túžba ovládať, držať sa. To je základný stav našej túžby: Chcem vlastniť a ovládať všetko, čo vidím, chcem to dostať pod svoju vládu, aby som mal všetko pod kontrolou a všetko ostatné sa mi podriaďovalo.

 

Inými slovami, túžba po moci začína od najzákladnejších potrieb a stúpa až do úrovne, keď ľudia kvôli svojej posadnutosti po nadvláde strácajú schopnosť správneho úsudku. Počiatočná túžba je prirodzená, ale u ľudí sa stáva monštrom, ktoré prináša katastrofu.

 

Problém nie je v tom, že niečo chceme, ale v tom, že naše túžby presahujú úroveň, kedy ich dokážeme vyvážiť. Nakoniec sa z nich stávajú túžby po získaní nielen toho, čo chceme pre seba, ale hlavne zabrániť druhým, aby získali to, čo chcú oni, a doviesť ich do stavu, keď budú odkázaní na našu milosť a nemilosť.

 

Existujú dve základné sily: príťažlivosti a odpudzovania. Tie sa prejavujú na všetkých úrovniach: fyzickej, biologickej, emocionálnej i morálnej. V celej prírode sa protiklady vzájomne vyvažujú. V ľuďoch sila prijímania rastie z generácie na generáciu a rastie po celý náš život, kým sa nevymkne rovnováhe a kontrole. Aby sme udržali vlastnú rovnováhu, v ktorej sa zvyšok prírody prirodzeným spôsobom nachádza, musíme sa naučiť, ako na to.

 

Od útleho veku musíme deti učiť o ľudskej prirodzenosti, o tom, ako ju môžeme udržať pod kontrolou, aké ciele by sme si mali stanoviť a ako ich môžeme dosiahnuť konštruktívnym spôsobom, ktorý je výhodný nielen pre mňa, ale aj pre spoločnosť. Musíme deťom ukázať, ktoré spoločenské prostredie je pre nich dobré, ktoré nie a prečo, a vysvetliť im, aké škody môže bezohľadný egoizmus napáchať.

Keď ľudia ovládajú svoje ego, môžu ho využívať pozitívnym a konštruktívnym spôsobom. Pokiaľ takí ľudia túžia vládnuť a naučia sa svoje ego ovládať, môžu sa stať skvelými vodcami. Budú schopní odolávať zosilňovaniu a nafukovaniu ega a namiesto toho, aby hovorili „lietať, c’est moi“ („štát je môj“), ako to robil Ľudovít XIV, budú cítiť pokoru pred privilégiom, ktoré im ľud udelil, aby vládli múdro.

 

Vodca musí mať voči druhým ľuďom vnútorný pocit pokory. Pokiaľ vodca nevníma ostatných ako múdrejší, schopnejší alebo skúsenejší a múdrejší, nič mu nezabráni stať sa tyranom. Pokora a určitý pocit podradenosti však obmedzujú ego a umožňujú vodcovi zostať pozorným, vďačným a predovšetkým ošetrujúcim.

Kedy ste naposledy zažili pocit plnej radosti?

25.04.2025

Radosť je jednou z najmocnejších a najviac napĺňajúcich emócií, ktoré človek môže prežiť. Ľudia ju nachádzajú rôznymi spôsobmi – v jednoduchých radostiach, ako je chutné jedlo, v hlbokých priateľstvách, alebo vo veľkých životných úspechoch, ako je víťazstvo na olympiáde. Pre kabalistu však radosť znamená niečo úplne iné. Kabalista prežíva radosť nielen [...]

Prijímať, odovzdávať alebo si vzájomne odovzdávať

14.04.2025

Psychológ a profesor Adam Grant rozdeľuje ľudí do troch skupín: prijímajúci, dávajúci a vymieňajúci. Podľa neho ľudia zameraní na prijímanie majú charakteristickú vlastnosť – páčia sa im, keď dostávajú viac, než dávajú, a vlastné záujmy uprednostňujú pred potrebami druhých. Dávajúci sa naopak viac orientujú na druhých a venujú pozornosť tomu, čo od nich [...]

Akým zásadným výzvam bude ľudstvo čeliť v nasledujúcich 50 rokoch?

11.04.2025

Vedci predpovedajú, že v nasledujúcich 50 až 100 rokoch bude ľudstvo čeliť zásadným výzvam, ako napríklad: Genetická modifikácia: Do roku 2050 môže pokrok v oblasti genetického inžinierstva umožniť ľuďom vylepšovať seba aj svoje deti spôsobmi, ktoré sme doteraz poznali len zo science fiction. Starnúca populácia: Počet ľudí starších ako 100 rokov by sa do roku 2100 [...]

Markus Söder

Bavorský premiér Söder zožal kritiku za selfie pri príchode do Ríma na pohreb pápeža

26.04.2025 15:03

Na selfie fotografii sa politik usmieva a v popise informuje o príchode do Ríma.

pohreb pápeža Františka 26. apríla 2025

FOTO: Pellegrini, Trump, Zelenskyj aj Biden či princ William. Na pohrebe pápeža boli desiatky politikov i monarchov

26.04.2025 14:00

Na pohrebe pápeža Františka sa zúčastnilo množstvo predstaviteľov verejného života. Pozrite si ich v galérii

výbuch, Irán, prístav

Prístavom pri iránskom meste Bandar-Abbás otriasla explózia, sú tam stovky zranených

26.04.2025 13:45

Prístavom pri iránskom meste Bandar-Abbás v sobotu otriasla mohutná explózia, ktorá si podľa iránskej štátnej televízie vyžiadala stovky zranených.

SR pápež František návšteva21 Šaštín TTX

Kríž pre pápeža Františka vyrábali v dielni neďaleko Bratislavy: Bola to veľká česť, nikdy na to nezabudnem, hovorí tvorca

26.04.2025 12:00

Pre pápeža človek netvorí každý deň, Juraj sa podieľal na kríži pre Františka.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 485
Celková čítanosť: 898950x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu

Kategórie