Fyzici Sir Roger Penrose a profesor Carlo Rovelli, ako aj ďalších 52 laureátov Nobelovej ceny, sú medzi signatármi novej iniciatívy s názvom „Globálna mierová dividenda“. Cieľom tejto iniciatívy je „znížiť vojenské výdavky o 2 % vo všetkých krajinách“, čím by sa „ušetril jeden bilión USD v priebehu piatich rokov“, a tieto peniaze by sa použili „na riešenie núdzových situácií na planéte“. Keďže, ako píšu, „ľudstvo čelí rizikám, ktoré sa dajú odvrátiť len vzájomnou spoluprácou“, vedci navrhujú, aby sme „spolupracovali namiesto toho, aby sme medzi sebou bojovali“.
Aj keď by som si želal, aby ich iniciatíva uspela, laureáti Nobelovej ceny svet neriadia, riadia ho politici, a tí sa budú snažiť dosiahnuť vojenskú nadvládu, aj keby nás to malo priviesť k atómovej, tretej svetovej vojne, čo sa aj stane.
Máme problém. Nenávisť, hlúposť a sebectvo dosiahli takú úroveň, že tvoria nepreniknuteľný múr. Ľudstvo je v zúfalom stave. Takto to vidím ja.
V každej spoločnosti sú ľudia, ktorí vynikajú v jej najdominantnejšej vlastnosti, jej vodcami. V egoistickej spoločnosti sú vodcami tí najsebeckejší. Ľudská spoločnosť je nielen egoistická, ale zo dňa na deň sa stáva ešte egoistickejšou. Preto sú naši vodcovia najviac egocentrickí. Ako takí nevidia a nemyslia na nič iné ako na seba. Budú nám kázať a predstierať, že im záleží na ľuďoch, hoci v skutočnosti je ich jediným cieľom ich miesto pri kormidle.
Nie je to ich chyba, je to ľudská prirodzenosť a oni nemôžu ísť proti prirodzenosti, ktorá ich poháňa zvnútra. Sú ňou úplne zotročení a urobia všetko, čo im prikáže. Ak im povie, že je úplne v poriadku zničiť ekonomiku vlastnej krajiny, aby udržali krok s pretekmi v zbrojení, nebudú váhať ani minútu.
Napríklad Rusko vyťažilo všetko, čo mohlo. Okrem niekoľkých stoviek superbohatých jednotlivcov žije zvyšok ľudí v chudobe. Aj v USA sa situácia rýchlo zhoršuje. Vlády však nedokážu ovládať svoju vášeň po moci. Zapamätajte si pravidlo: v egoistickej spoločnosti je na vrchole ten, kto je najviac egoistický. Ľudia by preto nemali od vodcov očakávať žiadne výhody.
Politici počúvajú vedcov len vtedy, keď im povedia, že môžu vyvinúť smrtonosnejšiu zbraň, ktorá im zabezpečí vojenskú prevahu. Ak im povedia čokoľvek iné, odpovedia: „Len nám dajte jadrové zbrane, my budeme vedieť, čo s tým.“
V roku 2020 svetové hospodárstvo kleslo o viac ako 4 %. V tom istom roku dosiahol celosvetový nákup zbraní historicky najvyššiu hodnotu – takmer dva bilióny dolárov. To svedčí o tom, ako sú svetoví lídri zameraní len na svoje vlastné ciele. Človek by si myslel, že ak nastane recesia, nákupy zbraní sa znížia, ale stal sa pravý opak.
Keď sa nad tým zamyslíte z pohľadu vlastného záujmu, dáva to zmysel: čím horšie sa nám darí, tým viac peňazí potrebujeme vynaložiť na zbrojenie, pretože lídri častejšie začínajú vojny. Keďže vodcovia potrebujú zabrániť svojim ľuďom, aby sa búrili, musia ich podnecovať proti iným. Takže čím horšie sme na tom finančne, tým viac musíme minúť na zbrane, aby sme sa pripravili na vojnu. A ak si myslíte, že v určitom okamihu zdroje na zbrane vyschnú, nespoliehal by som sa na to; vodcovia minú na zbrane aj posledný cent.
Nepomôže ani budovanie krytov. Môžete postaviť kryty, ktoré ochránia pred raketami, ale nemôžete postaviť kryty, ktoré ochránia národ pred atómovými bombami.
Jediné riešenie, ktoré existuje, je zmeniť samotné ego. Ego je hnacím motorom pretekov v zbrojení a hroziacej vojny. Preto len zmena ega a jeho ovládnutie pomôže zabrániť vojne.
Ľudia, ktorí mi rozumejú, by mali spojiť sily a pestovať jednotu, starať sa jeden o druhého a nakoniec sa milovať nad všetkými rozdielmi. To je jediný liek proti vírusu egoizmu. Neexistuje naň iná vakcína než snaha starať sa jeden o druhého napriek nášmu prirodzenému odcudzeniu.
Ak si už uvedomujeme, že sme na sebe navzájom závislí, a že narcizmus je náš nepriateľ, mali by sme začať spoločne pracovať na zmene nášho správania z egocentrického na ohľaduplné. Tak ako sa v súčasnosti učíme byť sebeckí, mali by sme sa naučiť, že ak sebeckí sme, ubližujeme vlastne sami sebe, takže by sme sa radšej mali naučiť ako byť nesebeckí. Ak na tom budú mnohí z nás pracovať spoločne, na celom svete, potom ešte nie je neskoro.
Zabúdate na maličkosť, nie politici rozhodujú,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty