Založ si blog

Inflácia môže pracovať pre nás

V celom západnom svete ceny neustále stúpajú. V USA sa spotrebiteľské ceny zvýšili o viac ako 6 %, čo je najviac od 90. rokov minulého storočia. V Nemecku sa ceny zvýšili o 4,5 % a v Spojenom kráľovstve o 5,1 %. Tieto popredné ekonomiky ukazujú, čo sa deje v celej Európe a Severnej Amerike. Odborníci nám hovoria, že „zápchy“ v dodávateľských reťazcoch spôsobili nedostatok komodít a surovín a nárast dopytu, čo potom špirálovito a nekontrolovane zvyšuje ceny.

Verím, že infláciu môžeme prinútiť aby pracovala pre nás. Môžeme ju zmeniť na príležitosť prehodnotiť celý náš systém hodnôt a zamyslieť sa nad tým, či okrem nakupovania existujú aj ďalšie veci, ktoré nás dokážu potešiť, a ktoré sú pre nás a našu planétu viac uspokojujúce a menej nákladné.

V súčasnosti vyrábame oveľa viac, ako potrebujeme. Vyhadzujeme polovicu potravín, ktoré vyprodukujeme, vyrábame bezprecedentné množstvo zbraní všetkého druhu a vyhadzujeme úplne dobré telefóny, aby sme si mohli kúpiť najnovší model. Tento nezmyselný prístup uplatňujeme aj pri oblečení, obuvi a mnohých ďalších druhoch tovaru. Cítime sa šťastnejší, keď takto konáme? Veľmi krátko, než upadneme do ešte hlbšej depresie. Medzitým naše zbytočné nadmerné nakupovanie spôsobuje meškanie v dodávateľských reťazcoch tam, kde by k nemu vôbec nemalo dochádzať.

Nákupné šialenstvo nikomu nepomáha. Pôdu a oceány zapĺňame odpadkami a zvyškami, znečisťujeme ich plastami a toxínmi, otravujeme seba, zvieratá a ryby. Jediný, kto z tohto kolobehu profituje, sú majitelia podnikov, ktorým sa zvyšuje počet núl na bankových účtoch, hoci peniaze tam len bez úžitku ležia.

Existuje alternatíva: môžeme produkovať toľko, koľko potrebujeme na pohodlný život, čo je menej ako polovica toho, čo produkujeme teraz, kupovať len to, čo potrebujeme, a zvyšok času tráviť budovaním vzájomných vzťahov. Namiesto toho, aby sme čerpali nezmyselné potešenia z nových smartfónov, budeme sa tešiť z pevnejších väzieb medzi nami, z väčšieho pocitu spolupatričnosti a bezpečia a z pocitu, že sme obklopení ľuďmi, ktorým na nás záleží, a nie takými, ktorí sa nám odcudzujú.

Toto nie je nová myšlienka. Inštitút ARI o nej písal už v roku 2012 v knihe „Výhody novej ekonomiky“ a o niekoľko rokov neskôr vyjadril podobné myšlienky aj publicista denníka The New York Times Thomas Friedman, keď v roku 2017 napísal, že v budúcnosti budú ľudia potrebovať „vytvárať viac hodnôt srdcom a medzi srdcami“. K tomu dodal: „Kedysi sme pracovali rukami. Nahradili to stroje, ale namiesto toho sme vo vedeckej ekonomike začali pracovať hlavou. …Ďalej si myslím, že budeme viac pracovať srdcom.“

Aby sme sa dostali zo slepej uličky, v ktorej sa veci zasekli kvôli našej prílišnej súťaživosti a vzájomnému odcudzeniu, mali by sme sa od honby za materiálnymi pôžitkami, ktoré neprinášajú trvalé šťastie a vyberajú si vysokú environmentálnu daň, presunúť k duchovným pôžitkom, ktoré pramenia z posilňovania a utužovania rodinných a komunitných väzieb, a posilňujú celkový pocit vzájomnej zodpovednosti v spoločnosti.

Takýto prechod si ešte vyžaduje ďalšie vysvetlenie. Ľudia boli „naprogramovaní“ na to, aby každého podozrievali a odcudzovali sa mu. Ak chceme udržateľnú spoločnosť, musíme sa „preprogramovať“  na sociálne bytosti, akými sme kedysi boli. Ak chceme, môžeme ešte chvíľu počkať, ale musíme to urobiť skôr než neskôr. Čím dlhšie budeme čakať, tým presvedčivejšia bude aj naša zmena hodnôt, pretože nefunkčné dodávateľské reťazce a všetky problémy, ktoré sužujú náš svet, sa samé od seba nevyliečia. Buď ich vyliečime tým, že sa zbavíme toho, čo je zbytočné, a osvojíme si ohľaduplnejší prístup k sebe navzájom a k našej planéte, alebo nás život pripraví o všetko, čo nie je absolútnou nevyhnutnosťou.

Čo znamená byť dobrým človekom?

28.04.2024

Naše správanie sa stane správnym, keď začneme vnímať sami seba ako súčasť jedného prepojeného celku. Dovtedy by bolo múdre si tento stav aspoň predstavovať. Napríklad radiáciu nevidíme, ale keď sa dozvieme o jej škodlivých účinkoch a o zariadeniach, ktoré ju na nás vyžarujú, začneme z nej mať strach a začneme si dávať pozor na zariadenia, ktoré radiáciu [...]

Ako naplniť život, aby sme pred smrťou nič neľutovali?

26.04.2024

Musíme sa snažiť, aby sme v rámci svojich obmedzených možností žili tak, ako si myslíme, že by sme mali. Potom, až príde čas smrti, nebudeme ľutovať to, ako sme žili. Život sám o sebe je naším spojením s vyššou myšlienkou, ktorá život vytvára a udržuje. V múdrosti kabaly sa táto zvrchovaná myšlienka nazýva „myšlienka Stvoriteľa“. Táto myšlienka je mimo [...]

Prečo antisemitizmus v Spojených štátoch rastie v doposiaľ nevídanej miere?

24.04.2024

Antisemitizmus v Spojených štátoch nie je ničím novým. Pamätám si, ako sa rozmáhal už pred 15 až 20 rokmi, keď som tam bol na univerzitnom prednáškovom turné. Väčšina ľudí si pri náraste antisemitizmu neuvedomuje, že je súčasťou prirodzeného vývoja sveta a bude pretrvávať, dokým židovský národ neprejde osudovou premenou. V kabalistických textoch je niekoľko [...]

Dušan Lehotský, učiteľ, tréner atletiky

Vychoval viacerých majstrov ČSSR v atletike: Na školských pretekoch som len čumel. Keď to takto pôjde ďalej, v tridsiatke budú o barlách

29.04.2024 00:00

Dušan Lehotský v Levoči učil telocvik a viedol mladých športovcov 44 rokov.

Peniaze, euro, kufrík

Rakúski colníci našli na letisku vo Viedni v batožine 700-tisíc eur

28.04.2024 21:39

Rakúski colníci objavili 700 000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu.

oheň, kozub, kachle, plameň

Kysucký hotel Marlene horel, požiar strechy už lokalizovali

28.04.2024 19:09

Strechu hotela v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar, rozšíril sa aj do jeho podkrovných priestorov a ubytovacej časti.

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 374
Celková čítanosť: 704219x
Priemerná čítanosť článkov: 1883x

Autor blogu

Kategórie