Založ si blog

Čo robí život skutočne zmysluplným

Vstávame, začíname deň, pripravujeme deti do školy, alebo ak sme slobodní, ideme do práce. Deň rýchlo ubehne. Potom prídeme domov vyčerpaní a spíme až do ďalšieho rána, aby sme mohli začať ďalší deň odznova. Mohlo by to byť práve to, čo robí život zmysluplným? Presne to skúmala nedávna celosvetová štúdia. 39 % respondentov uviedlo, že rodina je hlavným zdrojom zmyslu ich života, v porovnaní s 2 %, ktorí nachádzajú zmysel vo viere a spiritualite.

Podľa nedávnej štúdie, ktorú uskutočnila agentúra Pew Research Center medzi 19 000 dospelými v 17 rozvinutých krajinách sveta, sú najdôležitejšími faktormi v živote človeka rodina, kariéra a finančná prosperita.

Niet divu, že rodina je hlavným zdrojom spokojnosti. Rodina zohráva najdôležitejšiu a najbezprostrednejšiu úlohu v rozvoji človeka, pretože je to jeho najbližšia a najvplyvnejšia oblasť. Ostatné oblasti nás tiež ovplyvňujú a hodnotovo vypĺňajú čas, sú však viac vzdialené, menej stabilné a môžu sa meniť zo dňa na deň. Človek môže zmeniť prácu, priateľov alebo miesto zábavy, ale nie svoju rodinu. Napriek ťažkostiam, ktoré niekedy zažíva, je dotyčná osoba od rodiny závislá a je s ňou spojená. Práve preto je taká dôležitá.

Po dvoch rokoch trvania COVID-19 sa dalo očakávať, že ľudia sa budú viac pýtať na zmysel života, a preto ich bude viac priťahovať spiritualita. Ale nakoniec sa ľudstvo nad globálnou epidémiou nijako zvlášť nezamýšľa ani nerozjíma. Ľudia sa skôr cítia utláčaní tým, že nemôžu voľne cestovať do zahraničia, že musia nosiť masky a musia sa dodatočne očkovať, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, ako aj mnohým zaťažujúcim obmedzeniam.

Celkovo sme sa však s nákazou naučili žiť. Čoskoro ľudstvo zabudne aj na nový variant, ktorý vtrhol do našich životov. Naša ľudská prirodzenosť je ochotná dobrovoľne prijímať potešenie a pôžitok pre seba a len pre seba. Zo dňa na deň táto egoistická povaha rastie, hrubne a hrubne, stáva sa takou rafinovanou a prefíkanou, že človeka už neohromí vôbec nič. Neustále nás bombardujú informácie o vojnách, masovom hladomore a nových variantoch vírusov, ale kým takúto skutočnosť nezažijeme všetkými zmyslami, neveríme, že sa to deje, a nepodnikáme kroky k zmene.

Napriek tomu nemôžem povedať, že by na nás koronavírus nemal vplyv. Odhalil nám, ako veľmi sme od seba navzájom závislí, keďže sme malá globálna dedina. Ale v sieti vzájomnej komunikácie, v našich vnútorných pocitoch zostávame naďalej ľahostajní a odlúčení jeden od druhého. Takže keď sa prirodzene stane, že egoizmus bude silnieť, objavia sa ďalšie a ďalšie globálne údery, až kým si neuvedomíme, že len vtedy, keď sa budeme cítiť ako jedna rodina, vo vzájomnej starostlivosti a garancii, budeme schopní prosperity.

Svoje životy budeme vnímať ako zmysluplné výlučne prostredníctvom úzkeho ľudského spojenia. Ak by sme tvár spoločnosti formovali podľa vzoru ideálnej rodiny, zlepšili by sme si život, vytvorili by sme si dobrú, teplú a priateľskú atmosféru. Vybudovali by sme si dobré prostredie, ktoré by nás objímalo ako milujúca matka. Čím viac by sme sa navzájom citovo spájali, tým viac by sme cítili silu spojenia, najvyššiu silu prírody, atribút dávania a lásky, dobrú a blahodarnú silu. Len ak sa primkneme k vlastnostiam a zámerom prírody, objavíme zmysel života v oboch: telesnom aj duchovnom, pre naše dokonalé naplnenie.

Alegória o bojazlivosti, prešibanosti a odvahe

02.05.2024

Bojazlivosť sa chcela schovať sama pred sebou, ale kam? Poradila sa s Prešibanosťou: „Prečo to nevyriešiš s Odvahou? Potom to nebude pre teba také hrozné.“ Bojazlivosť išla teda za Odvahou, ale bála sa zaklopať na jej dvere, a tak si ľahla na jej verandu. Od tej doby vedie cesta k odvahe cez bojazlivosť. Je to tak, pretože vtedy, keď chce každý so svojou egoistickou povahou [...]

Čo je to sociálna spravodlivosť?

30.04.2024

Sociálna spravodlivosť znamená rovnaké práva pre každého jednotlivca a celé ľudstvo. Je však svet spravodlivosti a rovnosti vôbec možný? Odpoveď je áno. Dokonca je to stav, ku ktorému všetci smerujeme. Aby sme však dosiahli spravodlivosť a rovnosť pre všetkých, musíme najprv prejsť fázou rozpoznania zla v nás, v našej vlastnej podstate. To znamená, že si musíme [...]

Čo znamená byť dobrým človekom?

28.04.2024

Naše správanie sa stane správnym, keď začneme vnímať sami seba ako súčasť jedného prepojeného celku. Dovtedy by bolo múdre si tento stav aspoň predstavovať. Napríklad radiáciu nevidíme, ale keď sa dozvieme o jej škodlivých účinkoch a o zariadeniach, ktoré ju na nás vyžarujú, začneme z nej mať strach a začneme si dávať pozor na zariadenia, ktoré radiáciu [...]

Sheffield

Britská polícia zadržala tínedžera, ktorý útočil v škole v Sheffielde

01.05.2024 21:49

Polícia uviedla, že chlapec útočil ostrým predmetom - predpokladá sa, že šlo o sklenený črep.

Tank / Gaza /

V Gaze je viac vojnového odpadu než na Ukrajine, tvrdí OSN

01.05.2024 21:31

Pre porovnanie, frontová línia na Ukrajine má dĺžku takmer tisíc kilometrov, Pásmo Gazy 40 kilometrov.

Gruzínsko / Tbilisi /

Gruzínska polícia počas protestov v Tbilisi zadržala desiatky osôb. V putách skončil aj líder opozície

01.05.2024 21:19

Na rozohnanie davu ľudí, ktorí sa zišli na zhromaždení proti prijatiu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, použila gruzínska polícia slzotvorný plyn, vodné delá a obušky.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová: Hlas Slovenska po vstupe do EÚ zosilnel

01.05.2024 20:46

Hlava štátu to uviedla pri príležitosti stredajšieho 20. výročia vstupu SR do EÚ.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 376
Celková čítanosť: 706707x
Priemerná čítanosť článkov: 1880x

Autor blogu

Kategórie