Keď príroda prehovorí, mali by sme ju počúvať

Hurikán Ian (na Floride) za sebou zanechal spúšť, ktorej bilancovanie potrvá týždne, náprava roky a kto vie, aké ďalšie nepriaznivé udalosti sa medzitým vyskytnú. Podľa vedcov, klimatické zmeny pravdepodobne Ian nespôsobili, ale zintenzívnili ho. Ale ak nezavedieme zásadnejšie nástroje nápravy, mali by sme sa radšej pripraviť na oveľa horšie veci, pretože keď príroda prehovorí, my by sme ju mali počúvať.

Prudkosť búrok je čoraz intenzívnejšia, požiare sú čoraz častejšie a silnejšie, suchá ničia rieky a jazerá. Čím viac zasahujeme do prírody a narúšame ju bezohľadným vykorisťovaním, tým viac spúšťame agresívne a extrémne javy.

V múdrosti kabaly je „príroda“ synonymom „Boha“. To neznamená, že by sme sa mali klaňať vetru alebo slnku, ako to robili pohania, ale musíme pochopiť, že tu máme do činenia s nadradenými silami, oveľa silnejšími, než by sme kedy mohli byť my. Preto by sme sa mali riadiť ich usmerneniami, a nie sa ich snažiť ovládnuť, akoby sme im boli nadradení my.

Ich usmernenie je jednoduché: „Zostaňte v rovnováhe!“ Príroda nám hovorí, že si nemôžeme brať viac, ako potrebujeme, pretože vytvárame deficity, ktoré nám príroda vracia späť aj s odplatou. Čím

viac si berieme nad rámec svojich potrieb, tým intenzívnejšia je pomsta prírody. Preto sú aj prírodné katastrofy čoraz intenzívnejšie.

Nemali by sme si odopierať nič, čo potrebujeme. Zvykli sme si však, že obvykle nedostávame to, čo potrebujeme, ale práve to, čo chceme, a medzi tým, čo potrebujeme, a tým, čo chceme, je veľký rozdiel…

Verím, že Amerika ako krajina a americký ľud sú dostatočne odolní na to, aby prekonali nepriazeň osudu a uskutočnili potrebné zmeny. Florida sa zotaví z následkov Ianu, ale to, čo sa stane po odstránení fyzických škôd, závisí na celej krajine.

Amerika, svetový šampión v konzumnom spôsobe života, by mala zmeniť smer a viesť svet k novej paradigme: vyváženejšej a udržateľnejšej. V 21. storočí by sa pozornosť mala presunúť od zlepšovania materiálneho života k zlepšovaniu sociálneho života. Naše materiálne potreby boli uspokojené, teraz je čas uspokojiť naše emocionálne potreby, a tie budú uspokojené, keď vytvoríme spoločnosť, v ktorej jej ľudia žijú radi.

Jediný spôsob, ako vytvoriť príjemnú spoločnosť, je podporovať dobré vzťahy medzi ľuďmi. Preto ak sa Amerika dokáže zamerať na nápravu rastúceho odcudzenia medzi ľuďmi, poskytne ľuďom pocit spokojnosti. To zase na oplátku zníži zameranie ľudí na materializmus, čo bez námahy obmedzí nadmernú spotrebu. Ľudia sa nebudú cítiť nespokojní, pretože ich spokojnosť bude prameniť skôr zo sociálnych väzieb než z hmotných statkov.

Množstvo sociálnych väzieb, ktoré si ľudia môžu vytvoriť, nemá hranice; je to najvyšší udržateľný zdroj. Ak ho využijeme, nájdeme v sociálnych väzbách hojnosť sily a radosti. Potom namiesto toho, aby sme prírodu využívali v snahe uspokojiť svoje nenásytné túžby, budeme si prirodzene brať len to, čo potrebujeme, a svoju pozitívnu energiu budeme smerovať k sebe navzájom.

Prečo zlá reč ubližuje trom: hovorcovi, poslucháčovi a tomu, o kom sa hovorí?

04.07.2025

Je to preto, že keď hovoríme zle o niekom inom, hovoríme proti samotnej sile, ktorá nás všetkých stvorila a udržuje. Neexistuje nič iné ako táto sila. Ohováraním teda škodíme systému spojenia – hlbšej štruktúre prírody, do ktorej všetci patríme. Toto sa nevzťahuje na kritiku praktických vecí, ako je práca alebo úlohy. Ide o ideologické, vnútorné a duchovné [...]

Je vo vzťahu medzi partnermi dôležitá finančná nezávislosť?

25.06.2025

V súčasnej dobe v Spojených štátoch skrýva každý piaty Američan pred svojim partnerom bankový účet alebo kreditnú kartu. To vyvoláva otázku, či je tento rastúci trend smerom k nezávislosti vo vzťahoch pozitívny alebo negatívny. Nezávislosť je pre vzťah prínosná, pokiaľ má zdravý základ – ale nie taký, ako si ľudia obvykle myslia. Skutočná nezávislosť [...]

Môže jeden človek skutočne zmeniť svet?

23.06.2025

Neustále premýšľame o tom, ako zmeniť svet. V skutočnosti je to však ten najzreteľnejší prejav nášho egoizmu – vrodené túžby užívať si iba na vlastný prospech. Myslíme si, že keď vymeníme médiá, zvrhneme vlády alebo prepustíme šéfov, svet sa zlepší. Ale nič z toho nie je skutočne potrebné. Namiesto toho treba ukázať svetu, že jeho samotný základ – [...]

ponorka RFS Novorossijsk, britská vojnová loď HMS Mersey

Cez Lamanšský prieliv preplávala ruská ponorka, pod pozorným dohľadom britského námorníctva

04.07.2025 20:35

Britské vojenské námorníctvo v uplynulých dňoch sprevádzalo ruskú ponorku RFS Novorossijsk pri plavbe cez Lamanšský prieliv smerom na západ.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Spojenecké sily NATO v Európe majú nového šéfa. Grynkewich vystriedal Cavoliho

04.07.2025 19:40

Americký generál Alexus Grynkewich prevzal v piatok funkciu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe.

Záporožská jadrová elektráreň

Záporožská jadrová elektráreň prišla o vonkajšie zdroje energie. Neskôr boli obnovené

04.07.2025 18:47, aktualizované: 21:54

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň prišla o všetky vonkajšie zdroje energie, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Košariská Štefánik busta

Matovičovci upozornili na predraženú bustu Štefánika, rezort kultúry kritiku odmieta

04.07.2025 17:52

Hnutie Slovensko tvrdí, že rezort kultúry chce bustu objednať za viac peňazí, než by mala stáť podľa odborníkov.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 501
Celková čítanosť: 935388x
Priemerná čítanosť článkov: 1867x

Autor blogu

Kategórie