Peniaze nie sú v živote všetko, ale dá sa za ne kúpiť takmer všetko.

Hovorí sa, že peniaze nie sú v živote všetko. Je to síce pravda, ale dá sa za ne kúpiť takmer všetko. Naše túžby sa všeobecne delia do šiestich kategórií: jedlo, sex, rodina, peniaze, moc, vedomosti. Peniaze, štvrtá kategória, dokážu zabezpečiť ostatných päť. Inými slovami, peniaze znamenajú moc; je to ekvivalent, ktorý môžeme vymeniť za čokoľvek, čo chceme alebo potrebujeme.

Čím viac civilizácia napreduje, tým viac rozvíja svoje finančné systémy. Stali sme sa na nich úplne závislí, pretože nemôžeme zamieňať výrobky tak, ako to robili naši predkovia, a preto musíme používať niečo, čo má rovnakú hodnotu ako výrobky, s ktorými chceme obchodovať, niečo, čo je prenosné, dá sa hromadiť a je rovnako cenené na celom svete. Vec, ktorá spĺňa všetky tieto požiadavky, sú peniaze.

Jediná vec, ktorá môže peniaze nahradiť, je láska, pretože láska nás poháňa k tomu, aby sme dávali a prijímali spravodlivo a čestne. Žiaľ, láska v ľudskej spoločnosti neexistuje, s výnimkou lásky medzi rodičmi a deťmi, hoci dnes ani to nie je samozrejmosťou. V každom prípade ako faktor v dnešnej spoločnosti, ktorá je založená na nedôvere, sú jediným praktickým prostriedkom výmeny peniaze.

Pre čoraz väčší počet ľudí však existuje niečo, čo má väčšiu hodnotu ako peniaze, napriek všetkému, čo sa dá za ne kúpiť. Títo ľudia hľadajú niečo, čo sa za peniaze skutočne kúpiť nedá. Za peniaze sa dá v živote kúpiť čokoľvek, ale nedokážu vysvetliť zmysel samotného života, jeho cieľ!

Keď sme mladší, zvyčajne sa viac zameriavame na zarábanie peňazí v domnienke, že práve to nás urobí šťastnými a budeme sa cítiť bezpečne. Keď dozrievame a dosiahneme tridsiatku alebo štyridsiatku, uvedomíme si, že sme možno zarobili dosť peňazí na to, aby sme si zabezpečili živobytie, viac-menej, ale nevieme, prečo vôbec žijeme. „Dobre, tak som sa narodil, žil som doposiaľ a mám deti, ktoré budú žiť po mne. Ale teraz ma čaká ešte niekoľko desaťročí života, ktorý budem prežívať bez toho, aby som pochopil, na čo to všetko je.“

Zamyslite sa nad všetkým, čo v živote konáme; vždy vieme, čo tým chceme získať. Ako teda máme pokračovať v živote bez toho, aby sme vedeli, prečo tu sme? Žiadne množstvo peňazí nedokáže túto otázku zodpovedať, a preto sa väčšina ľudí bojí priznať si aj to, že si ju kladie.

Môj osobný názor – ako človeka, ktorý sa oveľa viac zaoberá zmyslom života než financovaním pominuteľných uspokojení – je, že peniaze by mali pokryť naše základné potreby. Mali by sme ich mať dosť na to, aby sme sebe a svojej rodine zabezpečili zdravie, bývanie, vzdelanie a jedlo. Okrem týchto základných potrieb nemám zo zhromažďovania peňazí žiadne potešenie; radšej trávim svoj čas rozvíjaním vyšších oblastí života, tých, ktoré sa zaoberajú zmyslom života, a nie zabezpečovaním svojej fyzickej existencie.

Je tu ešte jedna vec: Ľudia, ktorí sa naháňajú za peniazmi a inými telesnými pôžitkami, nie sú nikdy skutočne spokojní. Ak sa uspokoja s tým, čo majú, je to len preto, že sú príliš unavení alebo bojazliví, aby sa usilovali o viac, ale nie je to tak, že by nechceli viac. Takíto ľudia nemôžu byť nikdy spokojní, pretože práve uspokojenie ich túžob spôsobuje ich rast. Pretože pocit vitality pochádza z uspokojovania našich túžob, po ich uspokojení sa už necítime živí, pretože už nemáme žiadne túžby, ktoré by sme mohli uspokojiť. V dôsledku toho sa v nás objavujú nové a intenzívnejšie túžby.

Na druhej strane človek, ktorý sa usiluje poznať zmysel života, je vždy spokojný, pretože nepotrebuje niečo dosiahnuť, aby sa cítil šťastný. Samotné hľadanie mu dáva pocit, že je živý a plný energie. Aj on, po tom čo sa niečo naučí, bude sa chcieť naučiť viac, no jeho cieľom nie je poznanie, ale samotné učenie, čo ho činí trvale spokojným a zároveň zachováva pocit nedostatku.

Pre takýchto ľudí nie sú finančné záležitosti dôležité. To podstatné je učiť sa a skúmať svet, v ktorom žijú, ako funguje, prečo funguje a ako ho môžu vylepšiť.

Ako deťom obmedziť prístup k mobilnému internetu?

09.05.2025

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates nedovolil svojim deťom vlastniť chytré telefóny, kým nedosiahli 14 rokov. V rodine tiež zaviedol pravidlá, ako je zákaz telefónov pri večeri a stanovenie doby tzv. „času západu obrazovky“, aby zaistil deťom správny režim spánku. Gates vysvetlil, že cieľom týchto obmedzení je vyvážiť výhody technológií, ako je udržiavanie [...]

Zvýši sa v nasledujúcich rokoch počet samovrážd?

05.05.2025

Samovraždy zostávajú aj v roku 2025 významnou celosvetovou tragédiou. Približne 740 000 ľudí ročne si vezme život, čo znamená jedno úmrtie každých 43 sekúnd po celom svete. V Spojených štátoch miera samovrážd stále rastie – muži umierajú dvakrát častejšie ako ženy a používajú smrteľnejšie metódy, ako sú strelné zbrane. Tento problém sa dotýka aj verejne [...]

Blízki ľudia sa stávajú súčasťou nášho vedomia

02.05.2025

Vedci zistili, že ostatní ľudia sú vtkaní do nášho vedomia na nervovej úrovni. Keď niekoho pustíme do svojho života, pustíme ho doslova aj do svojho mozgu. Ľudia sú schopní sa integrovať s blízkymi osobami na nervovej úrovni. V priebehu evolúcie sa naše vedomie stalo súčasťou „neurónovej tapisérie“ ľudí, na ktorých nám záleží. Čím viac času spolu ľudia [...]

SR polícia Martin prepadnutie sudkyňa ZAX

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

09.05.2025 20:47

Po vykonaní potrebných procesných úkonov bola osoba prepustená na slobodu, bez vznesenia obvinenia, uviedla polícia.

Bratislavský protest 'Slovensko je Európa'

Vo viacerých mestách v SR a zahraničí sa konali protesty 'Slovensko je Európa'

09.05.2025 19:00

Boli napríklad v Bratislave, Poprade, Námestove, Martine či v Michalovciach. V zahraničí sa protesty konajú v Krakove, Amsterdame, Londýne či Madride.

Robert Francis Prevost / Lev XIV. /

Nový pápež kryl sexuálne násilie na deťoch, tvrdí americká organizácia. Vatikánu poslala na Prevosta oficiálnu sťažnosť

09.05.2025 17:19

Organizácia poslala Vatikánu oficiálnu sťažnosť na kardinála Prevosta iba krátko pred úmrtím pápeža Františka.

Vatican Pope

Prevost tušil, že by ho mohli zvoliť za pápeža. Kto prezradil to, že sa s ním americký kardinál pred konkláve radil o výbere mena?

09.05.2025 17:15

S kým telefonoval Robert Prevost deň pred začiatkom voľby pápeža, aby sa s ním porozprával o tom, ako by sa volal on ako nový pontifex?

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 489
Celková čítanosť: 905344x
Priemerná čítanosť článkov: 1851x

Autor blogu

Kategórie