Založ si blog

Je Macron Európsky Mojžiš?

Stabilita a bezpečnosť nie sú synonymá dnešnej Európy. Teroristický útok v Holandsku, pri ktorom zomreli traja ľudia. Bombová hrozba v Bruseli, ktorá bola planým poplachom, ale zvýšila napätie blízko sídla Európskej únie a donútila k evakuácii budovy. Narastajúci antisemitizmus a neonacizmus naprieč Európou – to je stručný prehľad reality súčasnej Európy.

Aké vedenie je potrebné k tomu, aby sme urovnali pálčivé problémy kontinentu?

Čo sa týka sociálno-politického spektra, potom čo protest Gilets Jaunes (Žlté vesty) spôsobil v hlavnom meste Francúzka stav anarchie, sa úrady vyhrážali zákazom demonštrácií. V dôsledku trvalej turbulencie a nezvládnutiu protestu, bolo vedenie Parížskej polície prepustené. Počas štyroch mesiacov, kedy sa hnutie postavilo proti navyšovaniu daní z pohonných hmôt, protestov proti tomu, čo je považované za elitársku politiku prezidenta Emmanuela Macrona, sa už zvrhli do nepokojov a vandalizmu.

V snahe prekonať narastajúci tlak sa prezident Macron snaží stavať do pozície Európskeho vodcu presadzovaním ideálov zjednoteného kontinentu pod frázou „Európska renesancia“. Jeho návrh, ako dosiahnuť tento vznešený cieľ, bol nedávno publikovaný v 28 popredných Európskych novinách.
V otvorenom liste Európanom píše, že „nikdy od druhej svetovej vojny nebola Európa tak potrebná, a pritom ešte nikdy nebola Európa v takom ohrození.“ Navrhuje založenie Európskej agentúry na ochranu demokracie k boji proti fenoménu fašizmu, pohraničnú políciu a spoločný azylový úrad všetkých členov EÚ, aby sa zlepšili spoločenské práva občanov a uľahčil sa obchod medzi členmi EÚ. Navyše k týmto opatreniam o snahe zjednotenia – Macron kritizuje britské rozhodnutie o vystúpení z EÚ.

Nesprávne pochopenie vôle k odporu proti spoločenskému rozkladu Európy ako k prebudeniu renesancie zjednotenej Európy narobí s najväčšou pravdepodobnosťou viac škody ako úžitku. Prečo? Ako povedali mudrci kabaly, že: „rozptýlenie hriešnikov je dobré pre nich a dobré pre svet.“ (Mišna, Sanhedrin 71b) Hriešnici sú podľa múdrosti kabaly vlastne skupinou ľudí, ktorí dovoľujú egoistickej povahe, aby ovládala a naďalej rozdeľovala. Povedané inými slovami, Európska únia je len plášť na falošnú jednotu.

Pokiaľ Európania najprv nepotlačia a neuvedú do rovnováhy svoj egoizmus – individuálny prospech na úkor ostatných, nebude možné, aby spolu žili v mieri, ako dokazujú stovky krvavých bitiek a vojen, ktoré sužovali po celú dobu ich históriu. Bez silných zemí, akými sú Rusko a Spojené štáty, kontinenty Afrika a Stredný východ, ktoré na Európsky kontinent vyvíjajú tlak zo všetkých smerov, by sa Európania už dávno medzi sebou zničili. Tieto vonkajšie výzvy ich donútili k určitej labilnej forme jednoty.

Bohužiaľ, Macronová výzva nie nič iné ako trik k získaniu ekonomického a politického prospechu. Vnútri toho volania nevidím žiadneho Mojžiša súčasnosti, ktorý by viedol svoj ľud k stabilnému a bezpečnému spoločenskému poriadku. Naopak, egoizmus, čoby sila skrytá za nerovnováhou celej spoločnosti, postupne narastá medzi vodcov a ľuďmi všeobecne, a to nielen v Európe, ale po celom svete. Zároveň sa ľudská spoločnosť ukazuje ako globálny a integrálny systém, ktorý spája spolu národy, ekonomiky i kultúry. V dôsledku toho majú problémy v Európe, Amerike i v Ázii spoločný koreň: obmedzený a krutý egoizmus. Jeho riešenie zostáva taktiež rovnaké. Metódou na prekonanie egoizmu je také vzdelanie, ktoré bolo vytvorené práve k tomu, aby sa tento problém podarilo vyriešiť. Macron však túto metódu nepozná.

Pokiaľ nebude zavedený taký vzdelávací plán, európske hlasy, ktoré naliehajú na sprísnenie zákonov proti zločincom, ktorí ohrozujú vnútornú bezpečnosť Európy, sú správne. Naviac ktokoľvek prejavujúci nenávisť, poburovanie alebo násilie proti druhým, by mal byť vypovedaný. Liberálny prístup, ktorý verí v to, že je možné asimilovať každého prisťahovalca prostredníctvom všeobecného presvedčenia, je mnohými imigrantmi považovaný za slabosť, ktorú sa dá využiť. Rastúci počet prisťahovalcov z rôznych národov a kultúr je receptom na rastúci nepokoj, pokiaľ sa nenájde správny absorpční proces.

Efektívny integračný proces by sa nezakladal na vymazaní kultúrnej jedinečnosti každého prisťahovalca. Miesto toho by sa každý novo prichádzajúci a rovnako tak i európsky občan učili, ako sa zjednotiť na spoločnom základe nad ich odlišnosťami.

Ako sa z EÚ môže stať skutočný zjednotený blok? Je to možné dosiahnuť predovšetkým posunutím perspektívy. „Európa ako jedna rodina“ by mal byť slogan uvedený na vlajke kontinentu. To je duch pokroku, ktorý má rozkvitnúť v skutočnej zjednotenej Európe. Pokiaľ Macron a svetoví vodcovia chcú získať veľký rešpekt a zanechať trvalý odkaz, musia zaviesť vzdelávací systém, ktorý zjednotí všetkých európskych občanov. Musia šíriť takého ducha jednoty, ktorý by každému vdýchol pocit, že nie je rozdiel medzi Nemcom a Španielom, kresťanom a moslimom, pôvodným obyvateľom a prisťahovalcom. Všetci sa rodíme nahí a nahých nás taktiež pochovajú. Je to práve naše spoločné ľudstvo, ktoré by nás malo zjednocovať nad všetkým ostatným.

Povznesenie sa nad rozdielmi

30.09.2022

Každý medzinárodný konflikt, ktorý sa súčasnosti odohráva, dokazuje to isté: Agresia sa nevypláca. Vzájomne sme sa na seba tak závislí, že neexistuje spôsob ako sa odchýliť od rovnováhy na jednom mieste bez toho, aby sa neodchýlila s celom systéme. Konkrétne na celom svete budúce roky potvrdia dve pravdy: 1) Nie sme schopní sa navzájom vystáť a ani trochu nám na sebe [...]

Peniaze by nemali byť motiváciou pre lepší vzdelávací systém

28.09.2022

Nedávno som písal o učiteľskej kríze v Izraeli a o tom, ako by sa podľa mňa mala riešiť. Som rád, že učiteľské odbory dosiahli dohodu s ministerstvom financií a že učiteľom výrazne zvýšia platy, čo bol aj jeden z mojich návrhov. V dohode je však ďalší bod, ktorý podľa mňa neprispieva k dobrému vzdelávaniu, ale skôr deformuje systém: učitelia budú dostávať [...]

Japonsko podporuje konzumáciu alkoholu,  aby zvýšilo výber daní

24.09.2022

Keby to nebol skutočný príbeh, myslel by som si, že ide o zlý vtip. Japonská národná daňová agentúra (NTA) zahájila kampaň s názvom „SAKE VIVA“, ktorá podporuje mladých ľudí k zvýšeniu spotreby alkoholu. Biswarup Bose, spotrebiteľský analytik spoločnosti Global Data, vysvetľuje: „V poslednom desaťročí predaj alkoholických nápojov v Japonsku klesá [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 419414x
Priemerná čítanosť článkov: 1997x

Autor blogu

Kategórie