Založ si blog

Je Macron Európsky Mojžiš?

Stabilita a bezpečnosť nie sú synonymá dnešnej Európy. Teroristický útok v Holandsku, pri ktorom zomreli traja ľudia. Bombová hrozba v Bruseli, ktorá bola planým poplachom, ale zvýšila napätie blízko sídla Európskej únie a donútila k evakuácii budovy. Narastajúci antisemitizmus a neonacizmus naprieč Európou – to je stručný prehľad reality súčasnej Európy.

Aké vedenie je potrebné k tomu, aby sme urovnali pálčivé problémy kontinentu?

Čo sa týka sociálno-politického spektra, potom čo protest Gilets Jaunes (Žlté vesty) spôsobil v hlavnom meste Francúzka stav anarchie, sa úrady vyhrážali zákazom demonštrácií. V dôsledku trvalej turbulencie a nezvládnutiu protestu, bolo vedenie Parížskej polície prepustené. Počas štyroch mesiacov, kedy sa hnutie postavilo proti navyšovaniu daní z pohonných hmôt, protestov proti tomu, čo je považované za elitársku politiku prezidenta Emmanuela Macrona, sa už zvrhli do nepokojov a vandalizmu.

V snahe prekonať narastajúci tlak sa prezident Macron snaží stavať do pozície Európskeho vodcu presadzovaním ideálov zjednoteného kontinentu pod frázou „Európska renesancia“. Jeho návrh, ako dosiahnuť tento vznešený cieľ, bol nedávno publikovaný v 28 popredných Európskych novinách.
V otvorenom liste Európanom píše, že „nikdy od druhej svetovej vojny nebola Európa tak potrebná, a pritom ešte nikdy nebola Európa v takom ohrození.“ Navrhuje založenie Európskej agentúry na ochranu demokracie k boji proti fenoménu fašizmu, pohraničnú políciu a spoločný azylový úrad všetkých členov EÚ, aby sa zlepšili spoločenské práva občanov a uľahčil sa obchod medzi členmi EÚ. Navyše k týmto opatreniam o snahe zjednotenia – Macron kritizuje britské rozhodnutie o vystúpení z EÚ.

Nesprávne pochopenie vôle k odporu proti spoločenskému rozkladu Európy ako k prebudeniu renesancie zjednotenej Európy narobí s najväčšou pravdepodobnosťou viac škody ako úžitku. Prečo? Ako povedali mudrci kabaly, že: „rozptýlenie hriešnikov je dobré pre nich a dobré pre svet.“ (Mišna, Sanhedrin 71b) Hriešnici sú podľa múdrosti kabaly vlastne skupinou ľudí, ktorí dovoľujú egoistickej povahe, aby ovládala a naďalej rozdeľovala. Povedané inými slovami, Európska únia je len plášť na falošnú jednotu.

Pokiaľ Európania najprv nepotlačia a neuvedú do rovnováhy svoj egoizmus – individuálny prospech na úkor ostatných, nebude možné, aby spolu žili v mieri, ako dokazujú stovky krvavých bitiek a vojen, ktoré sužovali po celú dobu ich históriu. Bez silných zemí, akými sú Rusko a Spojené štáty, kontinenty Afrika a Stredný východ, ktoré na Európsky kontinent vyvíjajú tlak zo všetkých smerov, by sa Európania už dávno medzi sebou zničili. Tieto vonkajšie výzvy ich donútili k určitej labilnej forme jednoty.

Bohužiaľ, Macronová výzva nie nič iné ako trik k získaniu ekonomického a politického prospechu. Vnútri toho volania nevidím žiadneho Mojžiša súčasnosti, ktorý by viedol svoj ľud k stabilnému a bezpečnému spoločenskému poriadku. Naopak, egoizmus, čoby sila skrytá za nerovnováhou celej spoločnosti, postupne narastá medzi vodcov a ľuďmi všeobecne, a to nielen v Európe, ale po celom svete. Zároveň sa ľudská spoločnosť ukazuje ako globálny a integrálny systém, ktorý spája spolu národy, ekonomiky i kultúry. V dôsledku toho majú problémy v Európe, Amerike i v Ázii spoločný koreň: obmedzený a krutý egoizmus. Jeho riešenie zostáva taktiež rovnaké. Metódou na prekonanie egoizmu je také vzdelanie, ktoré bolo vytvorené práve k tomu, aby sa tento problém podarilo vyriešiť. Macron však túto metódu nepozná.

Pokiaľ nebude zavedený taký vzdelávací plán, európske hlasy, ktoré naliehajú na sprísnenie zákonov proti zločincom, ktorí ohrozujú vnútornú bezpečnosť Európy, sú správne. Naviac ktokoľvek prejavujúci nenávisť, poburovanie alebo násilie proti druhým, by mal byť vypovedaný. Liberálny prístup, ktorý verí v to, že je možné asimilovať každého prisťahovalca prostredníctvom všeobecného presvedčenia, je mnohými imigrantmi považovaný za slabosť, ktorú sa dá využiť. Rastúci počet prisťahovalcov z rôznych národov a kultúr je receptom na rastúci nepokoj, pokiaľ sa nenájde správny absorpční proces.

Efektívny integračný proces by sa nezakladal na vymazaní kultúrnej jedinečnosti každého prisťahovalca. Miesto toho by sa každý novo prichádzajúci a rovnako tak i európsky občan učili, ako sa zjednotiť na spoločnom základe nad ich odlišnosťami.

Ako sa z EÚ môže stať skutočný zjednotený blok? Je to možné dosiahnuť predovšetkým posunutím perspektívy. „Európa ako jedna rodina“ by mal byť slogan uvedený na vlajke kontinentu. To je duch pokroku, ktorý má rozkvitnúť v skutočnej zjednotenej Európe. Pokiaľ Macron a svetoví vodcovia chcú získať veľký rešpekt a zanechať trvalý odkaz, musia zaviesť vzdelávací systém, ktorý zjednotí všetkých európskych občanov. Musia šíriť takého ducha jednoty, ktorý by každému vdýchol pocit, že nie je rozdiel medzi Nemcom a Španielom, kresťanom a moslimom, pôvodným obyvateľom a prisťahovalcom. Všetci sa rodíme nahí a nahých nás taktiež pochovajú. Je to práve naše spoločné ľudstvo, ktoré by nás malo zjednocovať nad všetkým ostatným.

Ako môžem prekonať strach zo smrti

27.01.2023

Nemáme predstavu o tom, čo sa v našich životoch skutočne deje. Preto je najlepšie, ak sa tým nebudeme zaoberať. Tento potenciál máme v sebe. Zbaviť sa strachu si vyžaduje určitú zručnosť, ktorá je pre nás dôležitá. Strach sa nachádza v našej túžbe po kontrole a prichádza vtedy, keď nemáme kontrolu nad situáciami, v ktorých sa nachádzame. Keď sa zbavíme strachu, [...]

Prečo sa rozpadá čoraz viac rodín?

22.01.2023

Čoraz viac rodín sa rozpadá. Ľudia nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré si rodina vyžaduje. Aby sme mohli žiť v rámci obmedzení vyplývajúcich z rodinného života, musíme splniť niekoľko podmienok. Jednou z nich je prijať skutočnosť, že inštitúcia rodiny bola pre nás ustanovená prírodou. To znamená, že ak by sme pochopili, že životom v rodine môžeme [...]

Dnešná doba vyžaduje viac súcitu medzi ľuďmi

18.01.2023

Vďaka empatii prežívame bolesť druhých a vďaka súcitu cítime bolesť druhých tak, že ju dokážeme aj zvládnuť. Práve súcit prichádza s láskou, čo je kľúčový rozdiel medzi týmito dvoma javmi. Podľa slovníka Merriam-Webster je empatia „činnosť spočívajúca v chápaní, uvedomovaní si, vnímaní a zástupnom prežívaní pocitov, myšlienok a skúseností iného [...]

kyjev

92-ročná Ukrajinka utiekla z Kyjeva dvakrát: Pred Hitlerom a teraz pred Putinom

27.01.2023 14:21

„Rusom nerozumiem. Myslia si, že bránia svoju krajinu, bránia sa, ale to oni prišli k nám. Zničili Charkov, na čo ho potrebujú?" hovorí.

NR SR parlament

Mestá žiadajú poslancov, aby stiahli nezmyselné návrhy. Obrátia sa aj na prezidentku

27.01.2023 14:15

Podľa zástupcov samospráv majú niektoré návrhy množstvo chýb, sú nevykonateľné a zaoberajú sa neexistujúcimi problémami.

Cestovní pas / Český pas /

Český pas je "lepší" ako slovenský či austrálsky

27.01.2023 13:48

S český pasom je možné podľa aktualizovaného rebríčku spoločnosti Henley & Partners vyraziť bez víza do 187 krajín. Podobne ako ČR sú na tom USA, Nórsko, či Švajčiarsko.

kollár

Kollár: September prejde určite, nie je však vylúčený ani iný termín volieb

27.01.2023 12:15, aktualizované: 13:16

"Je to na poslednú chvíľu, ale politika je umenie možného," priznal šéf parlamentu v súvislosti s kritikou prezidentky.

Michael Laitman

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi odhaľujúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 248
Celková čítanosť: 491428x
Priemerná čítanosť článkov: 1982x

Autor blogu

Kategórie